Agenci CBA dostaną chorwackie pistolety

7 czerwca 2019, 12:11
CBA, agenci, fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło przetarg na pistolety kalibru 9 mm. Chodzi o 100 sztuk pistoletów, o możliwość dostawy których walczyły cztery firmy. Biuro nie zdecydowało się na zakup pistoletów Glock, CZ czy Beretta, a wybrało chorwacką konstrukcję marki HS Produkt, a dokładnie model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Wartość przetargu to blisko 230 tys. złotych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne pistolety 9 mm próbowało kupić już na początku roku, jednak przetarg 15 lutego został unieważniony. Jak informowaliśmy, postępowanie obarczone było „nieusuwalną wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego". Chodzi o fakt, że Biuro nie opublikowało ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w związku z czym "umowa podlegałaby unieważnianiu z uwagi na nieprzekazanie ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej".

Drugi przetarg ogłoszono w marcu i tym razem stosowna informacja pojawiła się także w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. W połowie kwietnia informowaliśmy, że w postępowaniu pojawiły się cztery oferty. Zbrojownia zaoferowała dostawę pistoletów CZ P-10C (161 640 złotych; 60-miesięczna gwarancja, termin dostawy, naprawy/wymiany do 7 dni kalendarzowych). Kaliber do przetargu wystartował z pistoletem GLOCK 19 (211 560 złotych; 25-miesięczna gwarancja, dostawę w terminie 40 dni i naprawę/wymianę w ciągu 14 dni kalendarzowych). UMO w postępowaniu oferowało pistolety marki Beretta, model Px4 Storm Compact (155 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 30 dni kalendarzowych), a BUOS chciał wygrać przetarg z bronią marki HS PRODUKT, a konkretnie modelem XDM-9 (229 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 1 dnia).

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że CBA zdecydowało się na wybór chorwackiej konstrukcji, a więc pistoletu HS Produkt model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Zgodnie z ogłoszeniem, w postępowaniu oprócz ceny, która stanowi 60 proc. ogólnej liczby punktów, CBA oceniało też: termin dostawy (20 proc.), termin naprawy (10 proc.) i gwarancję (10 proc.). Cena zaoferowana przez BUOS okazała się wprawdzie najwyższa, jednak firma zapowiedziała, że broń dostarczy w jeden dzień, tyle też trwać ma potencjalna naprawa lub wymiana. Na nowe pistolety BUOS daje 60 miesięcy gwarancji. CBA będzie tym samym jedyną służbą w Polsce, na której wyposażeniu znajdą się te pistolety.

Zgodnie z tym co przekazał InfoSecurity24.pl Temistokles Brodowski z CBA, przewidywany termin podpisania umowy to 18 czerwca tego roku. Można się więc spodziewać, że już 19 czerwca broń trafi do CBA.

XDM to samopowtarzalny pistolet bezkurkowy chorwackiej firmy HS PRODUKT. W USA szerzej znany jest pod nazwą Springfield XD.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Extern
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 18:03

XDM to "najfajniejszy" pistolet jaki miałem w rękach. Wybór akurat bardzo trafny. Oczywiście szkoda że nasz Łucznik nie produkuje czegoś w tym stylu a wybrał słabego według mnie Waltera.

LARUM
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 13:37

Straszne larum się podniosło. Artykuł wywołał burzę. Tymczasem na stronie CBA nie ma oficjalnej informacji o wyborze oferty. Autor ma jakieś zaufane źródło informacji w CBA? Czy artykuł nie powstał za szybko?

Extern
niedziela, 9 czerwca 2019, 23:38

Włoskie karabiny Beretta dla Służby Więziennej. Chorwackie pistolety dla CBA. Chińskie albo chorwackie hełmy dla Policji. "Będziemy wspierać polski przemysł" - Beata Szydło w kampanii 2015 roku.

Zbigniew
niedziela, 9 czerwca 2019, 20:28

Mnie jest przykro że w przetargu nie uczestniczył żaden wytwórca broni z Polski, przetargu można nie wygrać ale godne państwo wielkości Polski nie powinno nie mieć swoich pistoletów w produkcji. Szacunek dla Chorwacji!

sża
niedziela, 9 czerwca 2019, 19:13

W służbach mamy prawdziwy mix śmigłowców i broni strzeleckiej. To bardzo podraża koszty eksploatacji, serwisu i logistyki. Odnoszę wrażenie, że nikt nad tym nie panuje, a zakupy robi się na żywioł...

m
niedziela, 23 czerwca 2019, 20:07

Bo w samych służbach jest bałagan krzyżujących się kompetencji, nadmiaru samych służb, nieefektywnego wykorzystywania licznych w sumie etatów w tychże służbach. Brakuje cywilnych urządników znających od podszewki kwestie bezpieczeństwa, gotowych do zarządzania służbami - dzięki temu co sprytniejsi ludzie służb de facto rządzą politykami. Ta uwaga dotyczy także rpzemysłu zbrojeniowego. No ale widocznie nas stać ...

Tweets InfoSecurity24