2,5 tys. złotych dodatku za pozostanie w służbie i program rozwoju. Kamiński zdradza plany MSWiA

18 grudnia 2019, 17:40
Kamiński, wąsik, fot. mswia
Fot. MSWiA

Nawet 2500 złotych dodatku za pozostanie w służbie po osiągnięciu pełnych uprawnień emerytalnych – zapowiedział dziś podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński. Minister przedstawił posłom informacje na temat planów resortu na lata 2019–2023. Wśród nich znalazły się m.in. zwiększenie ochrony prawnej funkcjonariuszy, wprowadzenie programu rozwoju służb mundurowych oraz wypłata podwyżek. Mariusz Kamiński zapowiedział też powołanie funduszu na rzecz poszkodowanych na służbie mundurowych.

"To, czym zajmuje się MSWiA jest fundamentalne dla wszystkich obywateli" – powiedział szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć państwowy dialog wokół spraw związanych z bezpieczeństwem" – dodał podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA. Mariusz Kamiński, wraz z dwoma swoimi zastępcami – Maciejem Wąsikiem i Pawłem Szefernakerem – przedstawił dziś informacje na temat planowanych zamierzeń resortu w latach 2019–2023. Jak podkreślił, służbom podległym MSWiA nie jest potrzebna rewolucja, a stabilizacja.

Pieniądze już niebawem

Mariusz Kamiński zapewnił, że zgodnie z podpisanym w listopadzie ubiegłego roku porozumieniem, od stycznia mundurowym wypłacona zostanie kolejna tura podwyżek w wysokości 500 złotych brutto na każdy etat wraz z nagrodą roczną. Jak podkreślał Maciej Wąsik, resortowi zależy na tym, by kwoty te były jak najbardziej "spłaszczone", tzn. by w możliwie równej wysokości trafiały do wszystkich mundurowych. Jak dodał, mogą wystąpić rozbieżności jednak na poziomie kilkudziesięciu, a nie kilkuset złotych. "Nie będzie tak, że na dole policjant dostanie 120 zł, a komendant 1200 złotych" – zapewniał wiceszef MSWiA.

Od 1 stycznia w praktyce będą realizowane decyzje przyjęte przez parlament dotyczące pełnopłatnych nadgodzin dla funkcjonariuszy. Od stycznia funkcjonariusze będą mogli już mogli odbierać w formie finansowej nadgodziny jakie wypracowali w związku z pełnioną służbą.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Szef MSWiA podziękował posłom za przegłosowanie przepisów przekazujących na "Fundusz Wsparcia Policji" dodatkowy miliard złotych. "To pokazuje jaką wagę rząd i parlament przywiązują do spraw bezpieczeństwa" – mówił Kamiński. Obecni na posiedzeniu ministrowie pytani byli o to, na co przeznaczone zostaną te dodatkowe środki. Jak zapewniał Maciej Wąsik, wszystko odbędzie się zgodnie z obowiązującą ustawą, a zgodnie z nią pieniądze z "Funduszu Wsparcia Policji", jak poinformował minister, mogą zostać wydane na nadgodziny, służby ponadnormatywne i szeroko pojęte wydatki bieżące i inwestycyjne.

Mariusz Kamiński oficjalnie zapowiedział też start kolejnego programu dofinansowującego służby mundurowe podległe MSWiA. W 2021 roku ruszyć ma "Program rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony". Jego koniec przewidziano na 2024 rok. Jak podkreślił minister to jedna ze strategicznych inicjatyw resortu, które MSWiA zamierza podjąć w najbliższym czasie. Założenia programu powinniśmy poznać w pierwszym półroczu przyszłego roku, wtedy bowiem MSWiA przedstawi projekt specjalnej ustawy. Ze wstępnych informacji wynika, że program obejmował będzie dwa obszary. Jeden z nich to podnoszenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy oraz inwestowanie w kapitał ludzki. Jak przekomuje resort, chodzi o zwiększenie motywacji, atrakcyjności oraz bezpieczeństwa służby i pracy w formacjach podległych MSWiA. Sposobem na to ma być podnoszenie uposażeń oraz wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Więcej środków przeznaczonych ma być też na szkolenia oraz inwestycje w uczelnie służb porządku publicznego, które kształcą mundurowych. Drugi obszar to inwestycje w rozwiązania techniczne. Środki z nowego programu mają pozwolić na dalsze zakupy m.in. pojazdów, uzbrojenia oraz wyposażenia osobistego funkcjonariuszy. Dziś, podobnie jak podczas poprzednich wypowiedzi, przedstawicieli MSWiA dotyczących programu rozwoju, nie podano ile miałby on kosztować.

Zatrzymać w służbie

"Problem wakatów, zwłaszcza w Policji, jest problemem realnym, z którym musimy się uporać" – mówił szef MSWiA. Jak resort zamierza radzić sobie z wakatami? Między innymi wprowadzając specjalnych dodatek dla mundurowych, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się pozostać w służbie. 

Dodatki mają być dwustopniowe. Pierwszy w wysokości 1500 złotych brutto funkcjonariusz zakwalifikowany do pozostanie w służbie otrzyma po 25 latach służby, drugi po 28,5 latach służby  w wysokości 2500 złotych brutto. "Jesteśmy po konsultacjach ze związkami i szefami służb. Odbiór tej propozycji jest bardzo dobry. To ustabilizuje nam sytuację kadrową w służbach" – mówił Kamiński. Jak dodawał, "to nie będzie dodatek elitarny, ale powszechny". Przekonywał, że MSWiA chce stworzyć takie warunki, żeby było to (wypłata dodatków dla najlepszych funkcjonariuszy pozostających w służbie – przyp. red.) masowe zjawisko. "Niedługo rozpoczniemy drogę legislacyjną" – zapowiedział szef MSWiA.

Te dodatki mają zatrzymać w pracy na przykład policjantów, który mają rozwiniętą sieć agenturalną. To są rzeczy niewycenialne finansowo.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA

Minister Wąsik poinformował, że średni okres służby w policji wynosi około 25 lat, a resort zmianami chce wydłużyć go o około 2,5 roku.

Funkcjonariusze pod większą ochroną

Mariusz Kamiński podkreślił też, że w ostatnich latach widać tendencję do rosnącej agresji wobec funkcjonariuszy na służbie. 

Chodzi tutaj o sytuację czynnej napaści na funkcjonariuszy, o znieważanie funkcjonariuszy, o groźby karalne kierowane wobec funkcjonariuszy. Uważamy, że trzeba się temu skutecznie przeciwstawić.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Kamiński poinformował, że MSWiA zamierza wprowadzić, przy stwierdzeniu przez sąd, że doszło do przestępstwa wobec funkcjonariusza, zasądzenie obowiązkowego świadczenia finansowego na rzecz specjalnego funduszu. "Ten fundusz byłby dedykowany wdowom i sierotom po funkcjonariuszach, którzy zginęli w trakcie pełnienia służby, funkcjonariuszom, którzy są w wyniku doznanych obrażeń niepełnosprawni, w związku z pełnieniem służby" – mówił Kamiński. Zapowiedział, że resort niebawem skieruje na ścieżkę legislacyjną odpowiednie projekty.

MSWiA w najbliższym czasie zamierza uregulować też kwestie związane z normami wyżywienia dla funkcjonariuszy. Jak zapowiedział Mariusz Kamiński, zostaną wydane w tym celu specjalne rozporządzenia, które zresztą zostały już przygotowane przez MSWiA i trafiły na strony Rządowego Centrum Legislacji. MSWiA przygotowuje też zmiany w prawie o ruchu drogowym, tak by przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. To właśnie oni mają mieć bezwzględne pierwszeństwo już zbliżając się do przejścia dla pieszych. Kierowcom za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h odbieranie będą też prawa jazdy już nie tylko w terenie zabudowanym, w którym z kolei już niebawem przez całą dobę obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Sprawy niezałatwione

Wśród spraw niezałatwionych szef MSWiA wymienił m.in. rozwiązanie kwestii ekwiwalentów za niewykorzystane urlopy. MSWiA chce by ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r., był wypłacany w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. "Zamierzamy przedstawić w tej sprawie konkretne propozycje legislacyjne" – zapewniał minister Kamiński. Jak podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, przeglądu wymagają też sprawy związane z zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności i obroną cywilną kraju. Jak mówił, w jego opinii, obecne rozwiązania są de facto "martwe". "Jeśli w jakiejś gminie na OCK przeznacza się 500 czy 1000 złotych, to tak jakby nie przeznaczyć nic" – mówił Wąsik.

Wciąż nierozwiązana, mimo upływającego czasu, pozostaje także kwestia art. 15a. "Będziemy na ten temat rozmawiać ze związkami i będziemy szukać rozwiązania" – przekonywał wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jak na razie nie wiadomo, jakie propozycje przygotował resort ani jak na prawdopodobne niedotrzymanie określonego w porozumieniu terminu załatwienia sprawy, zareagują mundurowi.

KomentarzeLiczba komentarzy: 181
Emeryt
piątek, 3 stycznia 2020, 14:50

Ktoś robi sobie żarty wcześniej ludzi doświadczonych odesłano na emerytury dlatego, że pracę zaczynali przed 1990 rokiem a teraz chcą promować finansowo aby zostali w służbie

Michał
niedziela, 5 stycznia 2020, 11:07

hmmm.... czyli dzielić i dostawać będzie jedynie słuszna opcja ...

Jack
niedziela, 29 grudnia 2019, 18:32

Gdyby w służbach była ścieżka kariery, i każdy który spełnia wymagania falowo czekal stabilnie w kolejce wiedząc że po 20 latach pójdzie na kurs oficerski, to nie potrzebne byłyby dodatki. Teraz jest tak że kursy/etaty sie"dysponuje" w kręgach towarzysko- rodzinnych i nikt z zewnątrz na taki kurs raczej się nie dostanie. Mamy kapitanow po 12 latach służby... A p.por po 3 latach służby... Pytam się jak to wygląda w oczach doświadczonego fachowca z 15-20 letnim stażem???? Spełniającego kryteria ustawowe na kurs? Który nigdy nie dostanie się na taki , bo ma honor i nie raz lepsze wykształcenie? Odnoszę wrażenie, że służba to teraz taki sposób na łatwe życie, nie praca dla ludzi z pasją... Jak ludzie maja czuć morale i chęć do dalszej pracy widząc niekompetencje i szybkie awanse w.w?

zbycho
piątek, 24 stycznia 2020, 18:16

To prawda sporo konkretnych fachowców odeszło po 15 i 25 latach mieli chęci chcieli walczyć ktoś ich wypalił a nawet wyprosił na emki faktycznie to nie ta droga powstał trend dużo policjantek okej ale do policji zaczeli przychodzić 35- 38 latkowie jak oni dadzą rady tak do 60 - 63 roku . Musi być zachęta 3 tys. zł dla kursanta to jest minimum dzisiaj , dodatki w grupach 1- 5 a nie 6- 14 pozdrawiam ja zostaję mam 25 lat i wspieram innych pozdrawiam.

Funkcjonariusz polski
wtorek, 31 grudnia 2019, 14:34

Ok.tak jest we wszystkich służbach. O tak powszechnej korupcji, kupczenia awansami, dodatkami sł., premiami, stanowiskami etc. wiedzą wszyscy, w tym kadra MSWiA jednak nic się nie zmienia, funkcjonariuszy uczciwie i ciężko pracujących ale mających odrobinę honoru dyskryminuje się, a nawet mobbinguje i to obecnie trwa!!!

D.
sobota, 28 grudnia 2019, 13:16

Prawda jest taka, że kadrze kierowniczej nie zależy ani trochę, aby zatrzymać doświadczonych funkcjonariuszy-wręcz przeciwnie-nie ustają w wysiłkach, aby pozbyć się ich jak najszybciej. Przecież takiego nie da się omamić pustymi obietnicami, taki nie będzie krył wszechobecnej niekompetencji, a jeszcze-nie daj Boże-udowodni, że przełożony na niczym się nie zna i oczekuje wykonania czegoś, czego sam nigdy nie robił i pojęcia o tym nie ma. Dodatki powinny być już od 15 roku służby i to obligatoryjne, bo będzie dziura pokoleniowa nie do załatania. Podpisano-nie-przełożony, 28 lat służby.

środa, 8 stycznia 2020, 07:56

Napewno pomysł wypali z założenia jest idiotyczny czyli funkcjonariusze którzy służby mają poniżej 25 kat i SA MALO DOŚWIADCZENI takiej kasy nie dostaną a co którzy I TAK NIC NIE WNIOSĄ JUŻ DO SŁUŻBY TAKIE PIENIĄŻKI OTRZYMAJĄ to będzie powtórka z rozrywki czyli L4 bo poprostu to nie sprawiedliwe ale statystycznie wygodne bo mamy tyłu dzielnych , doświadczonych ....właśnie kigo

emeryt
piątek, 27 grudnia 2019, 14:57

Ktoś robi sobie żarty.najpierw wypędzono na emerytury młodych doświadczonych pełnych energii policjantów bo służbę zaczynali przed 1990 rokiem a teraz będą promować finansowo aby zatrzymywać. Dobry kabaret

mdzk
czwartek, 26 grudnia 2019, 14:06

,,od stycznia mundurowym wypłacona zostanie kolejna tura podwyżek" czy jak zwykle dopiero później z wyrównaniem ?

Tweets InfoSecurity24