Śmigłowce wielozadaniowe dla Policji w KIO. Posiedzenie pod koniec maja

16 maja 2018, 14:13
Mi-8 policja, fot. MSWiA
fot. MSWiA
  • KIO wyznaczył termin posiedzenia dot. odwołania złożonego przez Airbus Helicopters na 28 maja 2018;
  • Polska Policja prowadzi obecnie postępowanie w celu pozyskania dwóch śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, w celu zastąpienia przestarzałych Mi-8, służących m.in. wsparciu policyjnych antyterrorystów.

Krajowa Izba Odwoławacza zajmie się sprawą zakupu śmigłowców wielozadaniowych dla Policji 28 maja – dowiedział się InfoSecurity24.pl. Odwołanie złożył koncern Airbus Helicopters. Policja prowadzi obecnie postępowanie z wolnej ręki, w celu zakupu śmigłowców Black Hawk.

Polska Policja prowadzi obecnie postępowanie w celu pozyskania dwóch śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, w celu zastąpienia przestarzałych Mi-8, służących m.in. wsparciu policyjnych antyterrorystów. Fakt prowadzenia procedury z wolnej ręki potwierdził InfoSecurity24.pl pod koniec kwietnia rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Pierwsze doniesienia o planowanym zakupie Black Hawków przekazało natomiast Radio Zet. Rozmowy prowadzone są z PZL Mielec.

Na złożenie odwołania zdecydował się jednak koncern Airbus Helicopters. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Mickael Peru, wiceprezes Airbus Helicopters, koncern nie zgadza się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki” i w związku z tym wnioskuje o otwarty przetarg. Nieoficjalnie wiadomo też, że Airbus złożył też do MSWiA i KGP pismo, m.in. z prośbą o przedstawienie kryteriów wyboru śmigłowców.

Z informacji przekazanych przez Magdalenę Grabarczyk, Wiceprezes Krajowej Izby Odwoławczej wynika, że „7 maja 2018 r. wykonawca Airbus Helicopters Societe par actions simplifee złożył odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych prowadzonym przez Komendę Główną Policji”. Jak informuje KIO, „skład orzekający dokonał czynności formalno-prawnych i sprawdzających i wyznaczył termin posiedzenia z udziałem stron na 28 maja 2018 r.”

Przypomnijmy, Komendant Główny nadinsp. Jarosław Szymczyk podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych powiedział, że „Policja chce kupić dwa śmigłowce Black Hawk dla antyterrorystów”. Jak zaznaczył szef Policji, „podpisanie umowy ma nastąpić w najbliższym czasie”.

Jak mówił w rozmowie z Defence24.pl gen. bryg. rez. pil. Dariusz Wroński, były Szef Wojsk Aeromobilnych „sprawa modernizacji lotnictwa Policji jest bardzo pilna. Bardzo dobrze, że ten temat wreszcie ruszył. Niezależnie od sposobu, w jaki zostaną pozyskane śmigłowce, powinno to być bezzwłocznie realizowane. Nie można dłużej czekać. Policja potrzebuje nowych śmigłowców do wykonywania podstawowych zadań. 

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób rozpatrywanie sprawy przez KIO wpłynie na proces zakupu śmigłowców. Nadinsp. Szymczyk zapowiadał, że stosowne umowy mają zostać podpisane w niebawem, a nieoficjalne źródła mówiły, że sprawa zostanie sfinalizowana jeszcze w maju. Co do zasady Prawo zamówień publicznych nie pozwala podpisać umowy, dopóki KIO nie wyda orzeczenia. KIO może ten zakaz uchylić w sytuacji, kiedy zamawiający wykaże, że oczekiwanie na wydanie wyroku spowoduje szkodę w interesie publicznym, która jest większa niż wszystkie inne interesy godne ochrony w związku z postępowaniem.

Krajowa Izba Odwoławcza jest quasi sądowym organem orzekającym powołanym dla rozpoznawania w pierwszej instancji środków ochrony prawnej związanych z naruszeniem przez zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

DM/JP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Julek
środa, 6 czerwca 2018, 16:25

W Świdniku stoją od lat 2 nowe śmigłowce PZL Sokół, nigdy nie odebrane przez Bumar (Polski Holding Obronny). Są własnością Bumaru, czyli pośrednio państwa. Ich zakup (łącznie z przeglądem / remontem po długotrwałym postoju) zamiast 2 Black Hawków kosztowałby może 25% tych pieniędzy. Za resztę można by kupić pozostałe śmigłowce i cały zakup zamknąłby się w kwocie niższej niż obecnie państwo zapłaci za Black Hawki. Wiem, co zaraz powiedzą malkontenci, ale od razu informuję, że w polskich warunkach Sokoły zrobią te samą robotę co Black Hawki, ale po dużo niższych kosztach i korzystając z części produkowanych w Polsce (łącznie z silnikami). Pojemność kabiny na 10 policjantów z wyposażeniem jest wystarczająca w polskich warunkach.

Mati
środa, 16 maja 2018, 18:21

Będzie jak z samolotami dla VIPów.

Mariusz
środa, 16 maja 2018, 17:11

Przetarg ruszył ale czy skończy się zakupem?

Gts
środa, 16 maja 2018, 16:51

Narobimy sobie smrodu tyle ze potem przyjdzie nam kupowac cos tylko z Afryki, zanim i ci sie na nas poznaja. Nie zastanawia was ludzie z MONi czemu nawet najblizsi sasiedzi nie chca wchodzic z nami w zadne spolki, umowy czy inwestycje?

bojowa owca
środa, 16 maja 2018, 16:34

PZP jest trochę nijakie ale z drugiej strony jak coś dotyczy bezpieczeństwa państwa to może iść bez przetargu chyba że w kwitach były babole. Z drugiej strony. Chcę kupić do firmy auto określonego producent abo mi pasuje do tego co mam w firmie, podobne do niego będzie drugie auto tej samej marki tego samego producenta. A tu nagle wchodzi do salonu w którym jestem gościu z innego salonu i mówi \"panie kup pan u mnie bo pana do sądu podam\". Ktoś powinien w końcu zatrybić że PZP to jakiś bełkot a w państwie reguły jakie winny obowiązywać do udokumentowanie procesu nabycia, zasadności jego nabycia i prostoty zapisów tak aby jasne było że nie jest to na szkodę państwa. Inna sprawa że trochę szkoda że śmigłowcowe polskie zakłady swego czasu za grosze puściła jedna ekipa a nieco później druga. Trzeba było zainwestować wtedy i może teraz \"obcy\" dziś Sokół byłby krajowy produktem dużo bardziej dojrzałym i rozwiniętym niż towar marketu wciskany przez \"obcych\".

Reklama
Tweets InfoSecurity24