Weterani mają nową ustawę. Prezydent podpisał nowelizację

19 sierpnia 2019, 13:03
Weterani, fot. policja
Fot. Policja.pl

Prezydent podpisał nowelizację zwiększającą uprawnienia weteranów misji wojskowych. Zakłada ona m.in. zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów, daje też im np. prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego.

Nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie dodatku dla poszkodowanych weteranów. Ci, którzy mają orzeczony ponad 30 proc. uszczerbek na zdrowiu otrzymają kompleksową opiekę medyczną ponad limity określone poprzez NFZ. Mają też bezpłatnie otrzymywać leki na schorzenia niezwiązane z urazem doznanym na misji. Zmiany dotyczą także dofinansowania nauki i ulg w przejazdach komunikacją zbiorową.

Nowelizacja zmierza również do podniesienia dodatków dla wszystkich poszkodowanych weteranów. Dodatek przysługiwał będzie także weteranom poszkodowanym, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu 1-9 proc. Weteran, który doznał 90 proc. uszczerbku na zdrowiu, ma otrzymywać kwotę odpowiadającą 130 proc. minimalnej emerytury.

Zmiany mają też zapewnić każdemu poszkodowanemu weteranowi prawo do ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego i zwolnienie z abonamentu rtv, a opłaty za pobyt w Domu Weterana mają wynosić maksymalnie połowę miesięcznego dochodu danej osoby. Wprowadzono także możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno-kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny, bezpłatny wstęp do państwowych muzeów i samorządowych obiektów sportowych.

Przypomnijmy, ustawa o weteranach z 2011 r. wprowadziła przepisy dotyczące uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych - tych, którzy zostali ranni lub ciężko zachorowali na misji. Weteranom poszkodowanym przysługują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatna pomoc psychologiczna. Status weterana przysługuje żołnierzom i pracownikom wojska, żołnierzom i funkcjonariuszom wywiadu i kontrwywiadu, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu/Służby Ochrony Państwa oraz Straży Granicznej.

Koszt nowych rozwiązań oszacowano na ok. 12 mln zł rocznie. Status weterana poszkodowanego przysługuje obecnie 857 osobom (wszystkich weteranów jest w Polsce 23 339).

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Jacek
piątek, 3 stycznia 2020, 17:47

Dlaczego tak się mataczy z weteranem poszkodowanym złożyłem wniosek i nic nawet nie odpisali .Pani prawnik NOMU stwierdziła że reprezentuje ministerstwo a nie Żołnierza i pomimo że byłem poszkodowany to nie należy mi się status weterana poszkodowanego gdyż w nowych przepisach ukryty zapis że tylko podczas wymiany ognia otrzymam weterana .Kłamstwa i obłuda dla żołnierzy poszkodowanych .

Pika
sobota, 31 sierpnia 2019, 13:59

W ogloszonyn tekście nic nie ma ze didatek przysługuje za procenty 1-9

obserwator
środa, 21 sierpnia 2019, 04:15

Bardzo fajny gest ze strony państwa którego bezsensowna polityka i tak już podzieliła społeczeństwo. Młodzi ludzie patrząc na kolejne nagonki na ludzi którzy służyli w armii i dotykają ich bliskich lub znajomych nazwijmy to ...represje za oddanie życia lub zdrowia za służbę i Ojczyznę. Nikt tego nie wie co może ich spotkać za kilka lat po zmianach ekip rządzących, nikt nie będzie chciał wiązać się na stałe nie mając pewności jutra

UNPROFOR
środa, 21 sierpnia 2019, 00:19

Cóż, ta ustawa to jednak tylko ustawa w praktyce dotyczy tylko weteranów poszkodowanych, bo nieposzkodowani to żadni bohaterowie. ;-) My kochamy tylko klęski i ofiary? Doprawdy asysta na pogrzebie mi zwisa, nie będą mi rodziny strzałami straszyć; z mundurem czy orderem się nie obnoszę, z urlopu +5 nie korzystam. Hmm, po co więc mi status formalnie, choć i tak weteranem jestem i bez decyzji ministra? Trochę szkoda, że nieposzkodowanym został tylko tzw. tytuł honorowy. Nikomu bycia poszkodowanym nie życzę, ale czy nieposzkodowani nie mogliby być bardziej docenieni, a chociażby,by zachęcić do służby młodych??? Parę pomysłów dla nieposzkodowanych łatwo podać. Jest nas tak mało, że zniżki i zwolnienia jakieś ujmy budżetowi nie zrobią. ;-) Hmm, i jak w przyszłości głowy za władzę nadstawiać także tu w kraju? :-) Honor!!! My przynajmniej mamy honor!!! Brawo politycy!

Adam
niedziela, 19 kwietnia 2020, 23:10

No tu się muszę zgodzić niechce nic mówić na temat poszkodowanych bo różnie to było wiec przydało by się tym nie poszkodowanym tez coś więcej dać

Wet
środa, 8 stycznia 2020, 21:28

Ja korzystam z profitu bycie weteranem, i dzięki żołnierskiemu szczęściu nie jestem poszkodowanym. Dużo jest profitów, tylko trzeba poszukać.

Adam
niedziela, 19 kwietnia 2020, 23:08

Witam tzn jakich bo coś nie widzę ?? Dzięki za odpowiedz

J2
wtorek, 19 listopada 2019, 14:18

Warto zauważyć jednak, że weteranom i weteranom poszkodowanym na mocy tej zmiany ustawy przysługuje: 3b. Zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeów państwowych przysługuje: 6)weteranom i weteranom poszkodowanym. Zawsze to coś jeżeli chce się z rodziną odwiedzić jakieś muzeum.

Kadra
wtorek, 20 sierpnia 2019, 23:55

W Poznaniu weterani mają darmowe przejazdy autobusami i tramwajami Dlaczego inne miasta tego nie wprowadziły...

Tweets InfoSecurity24