65 mln za trzeciego Black Hawka dla Policji

21 grudnia 2018, 11:58
Black Hawk, fot. D.Mikołajczyk Policja
Jeden z dwóch dostarczonych 30 listopada śmigłowców S-70 Black Hawk/Fot. D. Mikołajczyk

Komenda Główna Policji opublikowała informacje na temat zawartej 19 listopada umowy o wartości 65 mln zł dotyczącej zakupu trzeciego śmigłowca Black Hawk dla Biura Operacji Antyterrorystycznych z opcją na dwie kolejne maszyny. Śmigłowiec ma zostać dostarczony do marca 2019 roku przez zakłady PZL-Mielec należące do koncernu Lockheed Martin.

W dyspozycji Policji znajdują się już dwie dostarczone 30 listopada maszyny S-70i Black Hawk w charakterystycznym, szarym malowaniu. Są to śmigłowce transportowe, przeznaczone do przerzutu funkcjonariuszy BOA (Biura Operacji Antyterrorystycznych) i stacjonujące na stałe w Warszawie. Kolejny, trzeci śmigłowiec ma trafić do Policji najpóźniej w marcu 2019. Umowa na tą maszynę została zawarta 19 listopada 2018. Dostawę Black Hawka realizowana w ramach zamówienia z wolnej ręki wyceniono na 65,04 mln zł netto, oraz opatrzono opcją na kolejne dwa śmigłowce tego typu.

W uzasadnieniu decyzji o rezygnacji z procedury konkurencyjnej, co ciekawe nie wykorzystano argumentu, iż maszyny S-70 Black Hawk znajdują się już w służbie, co uzasadnia dalsze dostawy sprzętu tego samego typu w związku z kosztami szkolenia i eksploatacji. Po raz kolejny, tak jak w pierwszej umowie, powołano się na „poufne” parametry techniczne, wynikające z niejawnych procedur działań operacyjnych BOA. Wielokrotnie w uzasadnieniu pojawia się zapewnienie, że decyzja wynika z obiektywnych wymogów, spełnianych wyłącznie przez tą konstrukcję.

W części niejawnej wskazano na uzasadnione potrzeby Zamawiającego, w szczególności wynikające ze specyfiki działań bojowych kontr terrorystycznych. Należy podkreślić, że uzasadnienie wskazuje na dokumenty niejawne potwierdzające realność potrzeb Zamawiającego, co stanowi również potwierdzenie, iż są to wymagania obiektywne, niezależne od przedmiotowego zamówienia. […] Analiza ta w sposób jednoznaczny wykazała, że jedynie wybrana konstrukcja spełnia wszystkie wymogi Zamawiającego. Istnienie tylko jednego dostawcy zdolnego do realizacji zamówienia jest oczywista i wynika z obiektywnych, niebudzących wątpliwości faktów, nie zaś tylko z subiektywnego przekonania Zamawiającego.

Fragment informacji o udzieleniu zamówienia

Śmigłowce Sikorsky S-70i Black Hawk przeznaczone dla Biura Operacji Antyterrorystycznych wyposażone są w kabinę dostosowaną do użycia gogli noktowizyjnych, policyjne systemy łączności, wycinarkę oraz system lin desantowych wysuwanych przez boczne drzwi ładowni. W maszynie nie zainstalowano dodatkowych systemów optoelektronicznych ani reflektorów poszukiwawczych (szperaczy), lecz istnieje możliwość doposażenia śmigłowców w te i inne systemy w przyszłości.

Trzeba dodać, że Black Hawki zdecydowanie poprawiają stan, a przede wszystkim wiek floty policyjnych śmigłowców. Najmłodsza z eksploatowanych operacyjnie maszyn miała dotąd 13 lat, a najstarsza, bagatelka aż 47. Policja dysponuje w tej chwili śmigłowcami: S-70i Black Hawk (2 dostarczone + 1 zamówiony), Mi-8 (2) Mi-2 (3), Bell-206-III Jet Ranger (2), Bell-412B-HP (1), PZL W-3 Sokół (3). Część z tych nich (dotyczy to przede wszystkim śmigłowców Mi-2) musi zostać wycofana ze służby najpóźniej do 2020 r. z powodu wyczerpania resursów oraz nieopłacalności inwestowania w ich dalsze wydłużanie, modernizacje i remonty.

KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Janek
piątek, 21 grudnia 2018, 17:27

Mają brzydki kolor.

Siedzik
piątek, 21 grudnia 2018, 16:37

Cytat z artykułu D24 po zakupie poprzednich dwóch maszyn BH dla policji: "Pozornie tworzy to absurdalnie wysoką cenę jednostkową na poziomie ok. 18 mln. USD za egzemplarz, ale strony umowy tłumaczą, że nie można tak interpretować liczb odzwierciedlających wartość kontraktu. W tej kwocie zawiera się bowiem także koszt utworzenia odpowiedniej dla tych śmigłowców infrastruktury niezbędnej dla ich eksploatacji, a także program szkolenia personelu latającego i naziemnego" - czy mam rozumieć że trzeci śmigłowiec będzie stacjonował w zupełnie innym miejscu niż poprzednie dwa i również w tym przypadku infrastrukturę trzeba tworzyć od zera? Czy tym razem również trzeba było wysyłać pilotów do USA by zdobywali tam licencję instruktora, bo wyszkoleni przy pierwszym kontrakcie zaniemogli lub odeszli ze służby? Zaplecze techniczne i pracowników naziemnych również będzie ów miał zupełnie innych - bo w innym wypadku nie rozumiem, dlaczego cena za trzeci egzemplarz również jest "absurdalnie wysoka"

olo
piątek, 21 grudnia 2018, 15:16

Proszę czy ktoś pamięta ile płacono za jednego Sokoła jak Świdnik był jeszcze w rękach państwa?

Juhas
piątek, 21 grudnia 2018, 14:50

Dobrze że to nie 65 mln tylko PLN, bo się przestraszyłem :)

edda
piątek, 21 grudnia 2018, 14:23

Żaden inny śmigłowiec nie nazywa się Black Hawk i to właśnie ta nazwa jest tym "poufnym" parametrem technicznym.

Reklama
Tweets InfoSecurity24