MSWiA szuka sposobu na zatrzymanie w policji odchodzących funkcjonariuszy

7 listopada 2019, 16:34
1-329366
Fot. Lubuska Policja

W ministerstwie prowadzone są prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 25 lat służby i nabyli prawo do emerytury - poinformowało MSWiA.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, powołując się na policyjnych związkowców, że w przyszłym roku policję czeka rekordowa fala odejść ze służby. Gazeta informuje, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 r. może zrzucić mundur – wchodzą bowiem w pełną wysługę lat, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 proc. wynagrodzenia.

Jak napisała "Rz", chodzi m.in. o propozycję, by rząd dołożył do pensji policjantom z 25-letnim stażem 50 proc. hipotetycznej emerytury, aby zostali w służbie kolejne pięć lat.

To funkcjonariusze, którzy przychodzili do nowo tworzonej policji w latach 1990–1991. Pierwsza duża fala wniosków o odejście pojawi się na początku przyszłego roku i nie ma się co dziwić. Rząd mało robi, by ich zatrzymać.

Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów

MSWiA poinformowało dziś, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

Według ministerstwa, systematycznie podnoszone są uposażenia policjantów. "Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze dostali podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości po 655 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). Zabezpieczone zostały też środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Zgodnie z podpisanym 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną, reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy poszczególnych formacji resortu, od 1 lipca 2019 r. wprowadzono płatne w 100 proc. nadgodziny" - wylicza MSWiA.

Szef związku zawodowego policjantów Rafał Jankowski zaznaczył, że jest punkt porozumienia z 8 listopada, który dotyczy dodatku dla osób w wieku emerytalnym. "Naszym zdaniem ten projekt bardzo wybiórczo traktował część funkcjonariuszy. Chcielibyśmy, żeby to rozwiązanie było bardziej powszechne i żeby były czytelne kryteria określające, kto może z tego dodatku skorzystać. Na pewno nie wyrazimy pozytywnej opinii, jeżeli będzie mogła z tego skorzystać jakaś tylko wąska grupa funkcjonariuszy" - powiedział Jankowski.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że na początku roku w służbach mundurowych zawsze odnotowuje się więcej odejść na emeryturę. "W tym czasie nie przyjmujemy dużej liczby policjantów, gdyż szkoły policyjne są zapełnione kursantami przyjętymi w listopadzie i grudniu, gdy prowadzimy największy nabór. A więc przed nami jeszcze dwa duże nabory w tym roku" - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Et cetera
czwartek, 7 listopada 2019, 22:28

Doświadczony funkcjonariusz z 25 letnim stażem dawno odejdzie. Chyba ze dadzą mu stanowisko wysokie - a taki to na interwencję przecież nie pojedzie. I koło się zamknie. Dalej braki będą. Zatrzymać trzeba tych na dole bo o oni pracują na ulicy.

Niebieski Migdał
czwartek, 7 listopada 2019, 22:09

Jaki dodatek dla doświadczonych funkcjonariuszy? Takich zostało już niewielu. Po drugie skąd na to pieniądze? Policja po dziś dzień zalega emerytom policyjnym z wyrównaniem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop a części zalega z jego całością. Wysokość kwoty za tzw posiłek regeneracyjny wynosi około 3pln. Gdzie jest słynny dodatek "antykorupcyjny" ? Więc o czym my piszemy. Jeśli dalej tak będzie faktycznie policję czeka zapaść kadrowa. Kto będzie mógł to odejdzie na świadczenie emerytalne i odnajdzie się na rynku cywilnym. Kto inny wstąpi do innych służb lub wojska gdzie uposażenia przyciągną wartościowych kandydatów.

Sluchacz
czwartek, 7 listopada 2019, 21:42

System emerytalny powszechny soboty. niedzielę i święta płatne w 50% 100% tak jak w innych firmach i co wy na to

Monter
środa, 11 grudnia 2019, 10:41

Emerytury do 60/65 lat albo pomostowe 50/55 lat wtedy prawa pracownicze przy min. 15 latach w mundurze i po osiągnięciu tego wieku. Wówczas parawa pracownicze. Setki nocki dodatki itp

Mark Demon
piątek, 8 listopada 2019, 13:30

Póki co to rząd tylko obiecuje płatne nadgodziny nie wspominając o innych dodatkach, 50% czy 100%. Zaczęło się kombinowanie jak tego wszystkiego uniknąć bo okazuje się że dziura w budżecie była by jak czarna w kosmosie. Powszechny system emerytalny jest niewydolny, proponuję poczytać o emeryturach wypłacanych przez państwo, jak w służbach. Różne kraje na świecie to stosują i okazuje się, że jednak jest to lepszy system od ZUSowskiego.

piątek, 8 listopada 2019, 00:38

Witam serdecznie Mam nadzieję że dodatek będzie podniesiony f-szom którzy przepracowali rzeczywiście 25 lat w Policji a nie tym którzy byli 10lat np. hydraulikiem, kierowcą tira itp. Plus 15lat w Policji

Zainteresowany
czwartek, 7 listopada 2019, 21:02

Do wszystkich. Pracownik ma swoje prawa, a funcjonariusz. Śnieg czy deszcz, upał czy mróz ma być żeby społeczeństwo było bezpieczne. I wtedy jest ok. Ale jak temat świadczeń to przecież nieroby, mlodzi emeryci itp. Ludzie już jest źle a wszystko dopiero przed nami. Nie ma chętnych do pracy. Jakie przywileje. Ciągle na widelcu, ciągła presja z każdej strony i gówniane pieniądze od dołu do góry. Za byle co dyscyplina. Zobacznie Straż pożarną, wojsko. Jaka dyscyplina, prawie wszystkie etaty zapelnione. Oni są dobrzy. Zamiast narzekać, obrażać i wypominać każda złotówkę pomyślcie że to Policja w tym kraju czuwa nad bezpieczeństwem obywateli (mając stary sprzęt, brak kasy na wszystko nawet papier). Życzę wszystkim dużo cierpliwości bo to nas czeka.

Ramon
czwartek, 7 listopada 2019, 20:31

Podnieść pensje o 1000 zł netto i problem zniknie.

Tweets InfoSecurity24