Mienie o wartości ponad 30 mln zł zabezpieczone przez KAS

9 lipca 2019, 17:16
Dynamiczne zatrzymanie w wykonaniu Grupy Realizacyjnej Służby Celno-Skarbowej z Lublina
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Krajowa Administracja Skarbowa w 2018 roku zabezpieczyła mienie o wartości 82,3 mln zł na poczet grożących przestępcom kar - podał resort finansów. W pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. wartość zabezpieczonego mienia przekroczyła 30 mln zł.

"W ramach zabezpieczeń majątkowych w 2018 roku wydanych zostało 1848 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, z czego 1645 postanowień wydały organy postępowania przygotowawczego (naczelnik urzędu celno-skarbowego lub naczelnik urzędu skarbowego)" - poinformował Marcin Andrzejak z biura komunikacji i promocji Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak wskazał, "pozostałe postanowienia zostały wydane przez prokuratora w sprawach bądź prowadzonych przez organy KAS, bądź powierzanych organom KAS do prowadzenia w całości i w części". Dodał, że wartość faktycznie zabezpieczonego mienia w 2018 r. wynosi ponad 82 mln 304 tys. zł z czego ponad 4 mln 444 tys. zł zabezpieczono na podstawie postanowień naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego.

"W ramach zabezpieczeń majątkowych w okresie od stycznia do maja br. wydanych zostało 501 postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, z czego 443 postanowienia wydali naczelnicy urzędów celno-skarbowych lub naczelnicy urzędów skarbowych" - zaznaczył. Dodał, że pozostałe postanowienia zostały wydane przez prokuratora w sprawach bądź prowadzonych przez organy KAS, bądź powierzanych organom KAS do prowadzenia w całości i w części.

"Wartość faktycznie zabezpieczonego mienia w tym okresie przekroczyła 30 mln 95 tys. zł, z czego niespełna 9 mln 867 tys. zł zabezpieczono na podstawie postanowień naczelnika urzędu celno-skarbowego lub naczelnika urzędu skarbowego" - wyjaśnił.

Andrzejak podkreślił, że "działania KAS w obszarze pozbawiania niesłusznie pozyskanych pożytków uszczuplających m.in. należności Skarbu Państwa, nie ograniczają się jedynie do rozstrzygnięć w postępowaniu karnym". "Zabezpieczenie należności podatkowej lub celnej może nastąpić w toku kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, w toku postępowania podatkowego. Organy KAS z powodzeniem stosują również możliwość blokady środków pochodzących z wyłudzeń skarbowych w ramach tzw. przepisów dotyczących STIT, czyli Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej" - wyjaśnił.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
gosc z liczydlem
środa, 10 lipca 2019, 14:27

KAS liczy okolo 60 tys osob. Aby zabezpieczone mienie w wysokosci 82mln wystarczylo tylko na ich pensje, egzekucja nie moze sie zajmowac wiecej niz 2700 osob, czyli okolo 3-4 procent ogolu. Przy czym te 82mln jest zabezpieczone na poczet kar, niekoniecznie calosc zostanie spieniezona za tyle. Krotko mowiac, dokladamy do tego interesu setki milionow. rocznie.

Tweets InfoSecurity24