Groty dla Straży Granicznej jeszcze w tym roku. Umowa na karabinki podpisana

4 grudnia 2018, 15:52
Grot, sg
fot. Defence24.pl

Jeszcze w tym roku Straż Graniczna otrzyma ponad 100 nowych modułowych karabinków automatycznych Grot C16 FB-M1 do amunicji 5,56 x 45 mm NATO. Dziś podpisano umowę na dostawę broni z radomskiej fabryki, opiewającą na ponad 1,1 mln złotych – poinformowała InfoSecurity24.pl Rzecznik Prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. SG Agnieszka Golias.

Zgodnie z informacjami do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, Straż Graniczna podpisała dziś umowę na dostawę karabinków Grot C16 FB-M1. Wartość umowy opiewa na kwotę 1 108 370 złotych. Środki na realizację zamówienia pochodzą z ustawy modernizacyjnej oraz budżetu podstawowego Straży Granicznej. 

Jak wynika z odpowiedzi przesłanych do naszej redakcji przez por. SG Agnieszkę Golias, Straż Graniczna zakupu dokonano na podstawie art. 131 b ustawy Prawo o zamówieniach publicznych, który mówi, że „ustawy nie stosuje się do udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na dostawy lub usługi, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.”. Ta z kolei, zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju, wynosi 443 tys. euro.

Z potwierdzonych przez Rzecznik Prasową Komendanta Głównego SG informacji wynika, że zakup dotyczy 122 kompletów broni. Funkcjonariusze otrzymają karabinki w ekspresowym tempie, bo ich dostawa – zgodnie z umową – musi nastąpić do 21 grudnia bieżącego roku. Do Straży Granicznej mają trafić karabinki w wersji Grot C16 FB-M1, a więc wariant jaki od roku jest produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Również od roku ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag.

Warto dodać, że "bojowy" Grot C16 FB-M1 nie jest pierwszą bronią z tej rodziny, jaka trafiła do Straży Granicznej. W 2017 formacja ta zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R).

JS/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Wojcech
środa, 5 grudnia 2018, 03:40

@poznaniak oczywiście. WOT i FB Radom już dawno uzgodniły co trzeba zmienić i poprawić żeby wypuścić poprawioną wersję M2, która jest krokiem pośrednim do kolejnej M3. Problemem jest Inspektorat Uzbrojenia (tak, ci sami co sabotują większość przetargów), który jest właścicielem dokumentacji technicznej Grota i nie przejawia chęci do rozwoju tej broni.

Szuwarek
wtorek, 4 grudnia 2018, 22:43

Aż dziw że nie ma lawiny komentarzy że za mało, że za drogo, że to polskie więc słabe, że lepiej było kupić na zachodzie. A ja mówię że nie, trzeba kupować i produkować w Polsce, i nasze służby (wszystkie) powinny mieć Polską broń.

Gts
wtorek, 4 grudnia 2018, 22:33

Poznaniak i hmm45 wlasnie o to chodzi ze FB nie jest w stanie usunac tych bledow i niedomagan, a co za tym idzie nie moga rozwijac innych wersji tej broni.

Gts
wtorek, 4 grudnia 2018, 22:30

Nie ma to jak naginanie prawa na wszelkie mozliwe sposoby, nie zdziwcie sie jak nie wielu chetnych bedzie chcialo wam cos dostarczac. Francja sie wycofa (za te jaja z Airbusem i Caracalem) to nie tylko Scorpena nie bedzie, ale tez CAMM, co znaczaco podniesie ceny ofertowe konkurencji. Potem trzeba bedzie jakos ludziom wytlumaczyc ze za 8szt AW101 ZOP/SAR placimy 12 mld zl bez offsetu.

Harry 2
wtorek, 4 grudnia 2018, 20:35

"od roku ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag." Budowany, testowany przez producenta latami jeszcze jest niedopracowany? "cienko" to widzę choć popieram krajowy przemysł zbrojeniowy "cało moco"

Reklama
Tweets InfoSecurity24