W pierwszej kolejności szczepieni będą pracownicy medyczni, seniorzy w DPS-ach i ZOL-ach i służby mundurowe. W kolejnych etapach szczepienia otrzymają m.in. nauczyciele i pracownicy transportu publicznego – wynika z projektu Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, który pojawił się we wtorek na stronie gov.pl.
W projekcie zwrócono uwagę, że produkcja i dystrybucja szczepionek będą stopniowe. Z tego powodu szczepienie społeczeństwa będzie również przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji. Zgodnie z projektem najpierw realizowane będą: "Etap 0" i "Etap 1" szczepień.
W ramach "Etapu 0" zaszczepieni będą pracownicy sektora ochrony zdrowia – personel medyczny, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W "Etapie 1" szczepieni będą pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), a także służby mundurowe, w tym Wojska Obrony Terytorialnej.
W kolejnym "Etapie 2" szczepienie otrzymają "kluczowe grupy zawodowe". Chodzi o pracowników sektora edukacji, infrastruktury krytycznej, transportu publicznego i urzędników bezpośrednio zaangażowanych w zwalczanie epidemii (np. pracowników stacji epidemiologiczno-sanitarnych).
W drugim etapie będą także szczepione osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). Pacjenci, u których występują takie choroby, niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują, mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania,.
W "Etapie 3" szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa, a szacowany koszt ich zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł.
PAP/IS24
A kiedy szczepienia ruszą w ABW ?
Wiem, że wkładam kij w mrowisko, ale jestem cywilem i nie mogę znaleźć w necie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego służby mundurowe mają być szczepione w pierwszej kolejności? Dlaczego policjant z drogówki, "urzędnik" na komisariacie i inne osoby, którym to niepotrzebne maja pierwszeństwo przed listonoszem, panią w sklepie, konduktorem w pociągu, pacjent z nowotworem. Dlaczego? Proszę o rzeczową odpowiedź.
A kto o zdrowych zmysłach da sobie wstrzyknąć modyfikację genetyczną, zobaczcie co się już dzieje tam gdzie już poszły pierwsze strzały.
Co się dzieje????
Nie da się czytać takich głupot ! Minumum wiedzy wystarczy żeby takich bredni nie wypisywać ! Na prawdę MINIMUM
Mam nadzieję, że jak się nie zaszczepię to mnie dopuszczą do służby. Bo wg słów premiera, ma być dobrowolna.
Dostaniesz rozkaz i już. Zgłoś się do placówki gdzie będą szczepieni politycy. Może się ktoś pomyli i dostaniesz tą bezpieczną. A nie jak w ubiegłych latach na grypę. Najtańsza, byle statystyki zrobić
A jak dostanę rozkaz skocz z 10 piętra to też mam skoczyć? Nie ma takiej opcji, pewne jest to że będą tragiczne skutki uboczne.
Jak to, będą szczepieni? Jeszcze nikt nigdy tak zuchwale nie wciskał szczepionek. A jak ktoś nie będzie chciał się zaszczepić to co? Na siłę?
Jestem policjantem, na 3 szczepionki - grypa, WZW i tężec zapisalem się w sierpniu... Czekam do tej pory. Tylko gadać potrafią, czysta propaganda.