Straż Graniczna pochwaliła się nowymi "hybrydami"

3 stycznia 2019, 09:09
1-20401
Fot. Straż Graniczna
  • Straż Graniczna pochwaliła się nowymi pojazdami marki Toyota Auris oraz Toyota RAV 4, których wspólną cechą jest posiadanie napędu hybrydowego;
  • Osiem nowych "hybryd" ma być wykorzystywanych w rejonach, które na co dzień borykają się z problemem smogu, np. aglomeracje miejskie lub są objęte szczególną ochroną pod względem znaczenia dla przyrody, np. parki narodowe;
  • Pojazdy tego typu mają charakteryzować się przede wszystkim zmniejszoną emisją spalin.

W ramach modernizacji floty pojazdów należących do polskich służb mundurowych coraz częściej słyszymy o zakupach samochodów o napędzie hybrydowym czy jak ostatnio w Policji o napędzie całkowicie elektrycznym. Tym razem, to Straż Graniczna pochwaliła się wprowadzeniem do służby nowych hybrydowych pojazdów Toyota Auris i Toyota RAV4.

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska funkcjonariusze Straży Granicznej mogą korzystać z ośmiu nowych, ekologicznych pojazdów o napędzie hybrydowym. Dokładniej, chodzi o sześć samochodów marki Toyota Auris oraz dwie Toyoty RAV 4 z napędem 4x4. Te ostatnie, z racji napędu 4x4 pozwalają na działania off-road, w trudnym terenie poza drogami utwardzonymi.

Straż Graniczna podkreśla, że wprowadzone do eksploatacji samochody hybrydowe wykorzystują technologie zwiększające wydajność energetyczną. Mowa jest chociażby o możliwości ładowania baterii poprzez odzyskiwanie energii z hamowania. Co więcej, tak ważna z perspektywy kwestii ekologicznych, emisja spalin jest zmniejszana także przez wyłączanie silnika spalinowego na postoju i włączanie go, tylko wtedy gdy jest potrzebny. Wskazuje się, że dodatkowo współpraca z silnikiem elektrycznym umożliwia utrzymywanie silnika spalinowego w stanie optymalnej wydajności.

image
Fot. Straż Graniczna

Podkreślając znaczenie zakupu, Straż Graniczna zwraca uwagę na to, że użytkowanie pojazdów o napędzie hybrydowym pozwoli na zintensyfikowanie patroli w miejscach zagrożonych występowaniem smogu oraz na terenach posiadających szczególną wartość przyrodniczą i krajobrazową. Nowe pojazdy funkcjonariuszy Straży Granicznej będą wykorzystywane przede wszystkim na terenie aglomeracji warszawskiej, krakowskiej, śląskiej, trójmiasta oraz w rejonach przygranicznych - powiat tatrzański, w tym obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego, powiat hajnowski w tym obszar Białowieskiego Parku Narodowego, powiat augustowski, w tym teren objęty programem Natura 2000.

Straż Graniczna/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Harry 2
czwartek, 3 stycznia 2019, 23:11

To komendanci będą je wykorzystywać do prywatnych celów. Skąd to wiem? Tajemnica! Pssst.

Bzdura!!!
czwartek, 3 stycznia 2019, 12:49

Niby dotychczas nie patrolowali miast z uwagi na smog...

Bez jaj...
czwartek, 3 stycznia 2019, 11:30

Z ośmiu hybryd będzie żadna oszczędność, ani finansowa ani środowiskowa. Kolejny doraźny zakup koncoworoczny z półki i bez zbytniej strategii. Ale można już piać z zachwytu że zwiększono ilość aut hybrydowych w straży o 800%. Może auta znów dostarczy skądinąd znana firma Auto Podlasie?

Tweets InfoSecurity24