Beretty, Scorpiony i amunicja dla KAS jeszcze w tym roku

15 października 2019, 11:42
KAS, akcja, fot. KAS
Fot. KAS

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wyłoniła dostawców nowej broni i amunicji. Przypomnijmy, że w przetargu, prowadzonym przez Izbę Administracji Skarbowej w Szczecinie, zakładane było pozyskanie pistoletów pełnowymiarowych, kompaktowych, subkompaktowych oraz maszynowych. W tym samym postępowaniu KAS chciała kupić też trzy rodzaje amunicji 9x19 mm. W sumie formacja miała wzbogacić się o prawie 230 sztuk pistoletów oraz ponad 747 tys. sztuk nabojów.

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że pistolety pełnowymiarowe oraz pistolety kompaktowe Krajowej Administracji Skarbowej dostarczy najprawdopodobniej spółka UMO z podwarszawskiej Zielonki. W przypadku pistoletów pełnowymiarowych UMO wyprzedziła ze swoją ofertą firmę Zbrojownia. UMO za dostawę oczekiwała 138 518,91 złotych podczas gdy propozycja Zbrojowni wynosiła 139 680 zł. Jeśli chodzi o pistolety kompaktowe, różnica między ofertą UMO i drugą w kolejności, ofertą Magnum Andrzej Ozorowski była zdecydowanie większa. Realizację dostaw firma Magnum Andrzej Ozorowski wyceniła na 183 270 zł, a UMO na 142 803 zł.

Finalnie, do KAS trafią pistolety Beretta APX 9mm w dwóch wersjach, tj. Full Size oraz Centurion. Jak poinformował redakcję przedstawiciel firmy UMO, wybrana przez formację wersja różni się od tej, która została pozyskana przez Policję ponieważ, między innymi, nie ma w niej wskaźnika naładowanej komory.

Pistolety maszynowe dla KAS ma z kolei dostarczyć spółka Zbrojownia. Był to jedyny chętny, a oferta została wyceniona została na 135 360 złotych, przy 7-letniej gwarancji i 15 dniach potrzebnych na potencjalną naprawę. Z informacji przekazanych InfoSecurity24.pl przez Zbrojownię wynika, że do KAS trafią pistolety maszynowe CZ Scorpion EVO3 A1.

W przypadku amunicji 9x19 FMJ (pocisk pełnopłaszczowy), za jej dostawy ma odpowiadać poznańska firma Magnum Andrzej Ozorowski. O możliwość dostarczenia 10840 pakietów, po 50 sztuk każdy, czyli łącznie 542 000 sztuk, rywalizowały w tym przypadku wspomniany Magnum Andrzej Ostrowski i warszawski Cenzin. Ten ostatni ma dostarczać KAS amunicję 9x19 TFMJ (pocisk z całkowicie pokrytym płaszczem) oraz amunicję 9x19 JHP (pocisk pełnopłaszczowy z wybraniem/wgłębieniem wierzchołkowym). Zarówno wspomniana na początku broń, jak i amunicja kal. 9 mm, powinna trafić do formacji najpóźniej do 6 grudnia tego roku.

JR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Marco
wtorek, 15 października 2019, 17:28

Fajny filmik. Taka młoda formacja, a taki dobrze się prezentujący sprzęt i umundurowanie mają ich grupy interwencyjne. Sam pokaż też był b. Dobrze przygotowany i zaprezentowany.

piątek, 18 października 2019, 15:58

No w 2019 minęło 20 lat od powołania ustawą Służby Celnej, więc na pewno jest młodsza niż inne służby, ale znowu już nie taka młoda. Przed KAS, w SC też był taki sprzęt i takie grupy realizacji

Jansen
środa, 17 czerwca 2020, 15:13

Służba Celna nigdy nie miała prawdziwych grup realizacyjnych - co najwyżej paru instruktorów i innych zapaleńców przebrało się za "kominiarzy". Poza bronią krótka mieli tylko strzelby gładkolufowe i żadnego poważnego szkolenia taktycznego. Jeden poważny, centralny zespół realizacyjny miała Główna Inspekcja Celna (na szczeblu regionalnym w RIC też tylko amatorskie próby) - dowodził nim były oficer V ABW. Po rozwiązaniu GIC zespół ten prawie w całości przeszedł do MF/Kontroli Skarbowej, a po 2004 r. powstało dodatkowo 10 zaledwie kilkuosobowych grup realizacyjnych w lokalnych UKS-ach, większość niewybitna (lepsze: Katowice, Kraków, Olsztyn, Poznań, Szczecin). Po powstaniu KAS te lokalne podczas łączenia SC z UKS rozpadły się, albo zostały sprowadzone do zwykłych zadań kontrolnych. Zanim MF zrozumiało stratę i stworzyło pierwsze wytyczne na temat tworzenia nowych Grup Zabezpieczenia Działań w kilku Urzędach Celno-Skarbowych KAS (jak w Lublinie, Łodzi czy Warszawie-poza centralnym WZD, od jakiegoś czasu noszącym nazwę WDT-O) z inicjatywy oddolnej pojawiły się niesformalizowane grupki tego typu, główne w oparciu o niedobitki z dawnych "realizacji" oraz o instruktorów strzelania i techniki/taktyki interwencji ze Służby Celnej.

Asior
czwartek, 17 października 2019, 11:10

Nie za bardzo profesjonalny ta prezentacja, funkcjonariusz rozwijający kolce zrobił błąd i o mało mu ręki nie wyrwało.

Zoll
środa, 16 października 2019, 18:28

To pozostałości po Służbie Celnej.

Tweets InfoSecurity24