Rządowy ukłon w stronę piratów drogowych?

15 grudnia 2020, 08:52
policja, kontrola, fot. bielsk-podlaski.policja.gov.pl
Fot. bielsk-podlaski.policja.gov.pl

Surowsze kary będą tylko dla kierowców w miastach, poza nimi nadmierna prędkość nie zaszkodzi – pirat nie straci prawa jazdy na trzy miesiące - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Projekt trafił już do Sejmu i jest przedmiotem prac posłów z Komisji Infrastruktury. 

"Rząd wycofał się z pomysłu zatrzymywania praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na każdej drodze – czyli także w terenie niezabudowanym, choć to z dala od miast wypadki mają najtragiczniejszy przebieg. W tym roku zginęło tam o 310 osób więcej niż w wypadkach w terenie zabudowanym – wg danych policji" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik przypomina, że rząd 24 listopada przyjął opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Są w nim nowatorskie rozwiązania: pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy, zrównanie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy, zapisy mające ukrócić jazdę "na zderzak" na drogach szybkiego ruchu i zakaz używania smartfonów na przejściu.

"Jednak wbrew zapowiedziom w projekcie nie ma zapisu o zatrzymywaniu prawa jazdy za drastyczne (o ponad 50 km/h) przekroczenie prędkości poza miastami. Powód jest prozaiczny – rząd najwyraźniej uznał argument, że to nadmiernie obciążyłoby starostów, którzy wydają decyzje o zatrzymaniu prawa jazdy. Gdyby to rozwiązanie weszło w życie, to liczba decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy wzrosłaby o ok. 40 tys. spraw rocznie, co oznaczałoby – jak twierdził w stanowisku do projektu Związek Powiatów Polskich – ponad 100 spraw administracyjnych na 1 starostwo rocznie" - pisze "Rz".

Według dziennika, przeciwne było też Ministerstwo Sprawiedliwości, które uważało, że rygorem należałoby objąć "tylko najbardziej drastyczne", np. ponaddwukrotne, przekroczenia.

"Z danych KGP wynika, że choć wypadki w terenie niezabudowanym stanowią 30 proc. ogółu, to ginie w nich 60 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych. W ubiegłym roku prawie w co piątym zginął człowiek, gdy na obszarze zabudowanym – w co osiemnastym. Bardziej tragiczne są tam także skutki wypadków z udziałem pieszych" - czytamy.

Projekt zmian, o których mowa, przeszedł już pierwsze czytanie w sejmowej Komisji Infrastruktury i został skierowany do dalszych prac w podkomisji. Nowelizacja ustawy ma wejść ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia, na to jednak - jak się wydaje - jeszcze chwilę będziemy musieli poczekać.

PAP/IS24

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kierowca
środa, 16 grudnia 2020, 21:28

Powinno być więcej odcinkowych pomiarów prędkości - notorycznie na drogach ekspresowych którymi jeżdżę dojeżdża po zderzak jakiś "janusz" i daje znaki światłami, aby go przepuścić. W takich przypadkach "janusze" jeżdżą sobie po 160 km/h na drodze ekspresowej gdzie wolno jedynie 120 km/h. Na autostradach jest znacznie gorzej: ciężarówki jadą 90, na lewym pasie wyprzedza je na raz 6-7 samochodów, normą jest, że po autostradzie jeździ się 160-180 km/h bo w/w sytuacjach masz wybór tylko taki: jadą za TIRem 90, albo obok niego 180. Ewidentnie na polskich autostradach brakuje 3 pasa ruchu. Skoro się tam płaci to komfort i bezpieczeństwo jazdy powinno zostać zapewnione.

Olo
wtorek, 15 grudnia 2020, 17:37

Zatrzymanie prawa jazdy skutkuje, przynajmniej teoretycznie tym, że ktoś trzy miesiące nie jeździ i nie dostaje mandatów. Władza nie może sobie pozwolić na niewykorzystanie takiego źródła gotówki. Zatrzymanie uprawnień czy punkty karne nie generują zysków. To, że są dla wiekszości porównywalnie dotkliwe nikogo nie interesuje. To kasa ma się zgadzać. 500 zł mandatu czy od milionera, czy od zarabiającego 2000 władzy się bardziej przyda. No ale jak sie ma sprawiedliwiść i prawo wyłącznie na sztandarach...

Ono
czwartek, 17 grudnia 2020, 01:37

Najbardziej sprawiedliwe są punkty karne. Dla wszystkich znaczą tyle samo. 500 zł mandatu dla jednego to pryszcz, a dla innego pół wypłaty.

Tweets InfoSecurity24