Rządowa demotywacja. Związkowcy o przyszłorocznych finansach

8 września 2020, 13:31
Pieniądze, fot. pixabay.pl
Fot. Pixabay

"Całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie" – pisze Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych w stanowisku dotyczącym projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021. Przypomnijmy, zgodnie z projektem przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej fundusze nagród w "jednostkach sektora finansów publicznych", w tym w służbach mundurowych, miałby nie powstać.

Jak informował InfoSecurity24.pl, w przyszłym roku fundusze nagród nie zostaną utworzone w żadnej służbie mundurowej. Twórcy projektu ustawy okołobudżetowej proponują "w miejsce funduszy nagród (…) stworzenie możliwości przyznania nagród za szczególne osiągnięcia czy zachowania (określone w specyfikach poszczególnych służb) ze środków będących w dyspozycji kierowników jednostek, w funduszu wynagrodzeń a nie wydatkowanych z przyczyn obiektywnych (przybywanie na zwolnieniach, urlopach wychowawczych czy nieobsadzenia etatów w wyniku procedury naboru)". Jeśli ustawa wejdzie w życie w takim kształcie, w jakim trafiła do konsultacji, nagród w mundurówce będzie bez wątpienia mniej, a ich przyznawanie może być bardziej problematyczne niż do tej pory. 

Do projektu przepisów odnieśli się związkowcy z Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracownikow Więziennictwa. W liście – skierowanym do przewodniczącej Forum Związków Zawodowych – Czesław Tuła, przewodniczący zarządu głównego NSZZFiPW pisze, że "zaproponowane zapisy w art. 33 oraz art. 34 w/w projektu Ustawy są przez funkcjonariuszy odbierane bardzo negatywnie oraz zgodne jest z negatywnym stanowiskiem Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych względem analogicznych rozwiązań pozostałych służbach mundurowych". Co ciekawe, okazuje się, że w SW oprócz braku funduszu nagród – podobnie jak w innych mundurowych formacjach – fundusz zapomóg ma zostać stworzony w oparciu o mniejszy niż w służbach MSWiA mnożnik.

Nie wiedzieć czemu, Rząd RP, w przypadku funkcjonariuszy więziennictwa, proponuje wprowadzenie funduszu zapomogowego w oparciu o 0,17% podstawy naliczania odnoszącej się do uposażenia funkcjonariuszy wyżej wymienionych formacji. Stanowi to o różnicy 0,08%, która to w szeregi funkcjonariuszy więziennictwa wprowadza poczucie niesprawiedliwości.

fragment stanowiska Forum Związków Zawodowych ws. projektu budżetu państwa polskiego na rok 2021 oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 

Jak dodano, "całokształt prezentowanych przez stronę̨ rządową propozycji będzie wpływać demotywująco na poszczególne formacje i w konsekwencji utrudniać osiąganie szczególnych wyników czy zachowań w służbie". 

Długa batalia o kształt przyszłorocznego budżetu dopiero się rozpoczyna. W najbliższych miesiącach wiele grup zawodowych będzie chciało "ugrać" jak najwięcej korzystnych dla siebie rozwiązań, a rząd – jak zawsze – będzie próbował spełnić oczekiwania bez konieczności głębszego sięgania do i tak dziurawej budżetowej kieszeni. Czy funkcjonariuszom uda się wpłynąć na zmianę projektu tak, by dodatkowe środki na nagrody zostały wygospodarowane? Dziś trudno odpowiedzieć na to i wiele innych pytań, jednak jak mówią sami mundurowi, kształt przyszłorocznych finansów już dziś nie napawa specjalnym optymizmem.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 159
olo
wtorek, 8 września 2020, 18:34

Do liniowych funkcjonariuszy: zastanówcie się dobrze, czy chcecie wspierać tą inicjatywę. Postawiliście się zwierzchnikom i poszliście na L4. Zwiazki podpięły się i skorzystały. Na fali tych wydarzeń podpisały porozumienie dzięki któremu uzyskaliście podwyżki, które za kilka lat nie będą nic znaczyły. Za to zwiazki skupiły się na dodatkach dla siebie i kierownictwa i uzyskały je. Jako liniowi funkcjonariusze dostawaliście dotychczas premie? W jakiej wysokosci? Kilka tysięcy zł na kwartał jak kierownictwo? Jak poprzecie tą inicjatywę to będzie nadal tak jak było. Będziecie nadal mułami od czarnej roboty, żeby kierownictwo spijało śmietankę. Postawcie warunek, że albo równe premie dla wszystkich, albo dla nikogo. Nie dajcie się znów kupić za kilka stówek minus podatek rocznie. I nie płaczcie za jakiś czas jacy to poszkodowani jesteście

klawiatura
środa, 9 września 2020, 00:30

co drugi to muł do roboty który liczy że może coś spadnie z pańskiego stołu to złapią ochłapy.Dobrze że młodzi przychodzący do służby na 25lat jeszcze trzeźwo na to patrzą i rezygnują z tego padołu rozpaczy który jak widać jeszcze trzyma się tylko na słowo honoru

TT
środa, 9 września 2020, 12:54

Znam policjanta, który się cieszył jak dziecko z premii 300 minus podatek za kwartał. Do momentu jak mu koledzy uświadomili, że przez ten kwartał zużył trzy bloczki mandatowe, a w każdym mandaty na dobrze ponad 5000 zł. Nikomu nie przepuścił, bo on nie jest od pouczania... No i kierownik wymaga...

Euhenio
wtorek, 8 września 2020, 17:13

Ja nie biorę od 25 lat, więc może nie być.

x666
wtorek, 8 września 2020, 21:05

Jest nas wielu, więc popieram

Tweets InfoSecurity24