Rozpoznawczo-patrolowy Drozd dla służb mundurowych

10 maja 2019, 12:24
P5082010 (1)
BSP Drozd. Fot. J.Sabak
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Podczas odbywających się w Warszawie targów służb mundurowych Europoltech 2019 Wojskowe Zakłady Lotnicze nr. 2 S.A. zaprezentowały platformy bezzałogowe, które mogą być wykorzystywane w zadaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, dozorem granic czy poszukiwaniem osób zaginionych. Są to maszyny o bardzo dużej rozpiętości możliwości operacyjnych i zadań.

Najbardziej widocznym produktem WZL-2, przedstawianym podczas tegorocznej edycji targów Europoltech, jest BSP Drozd - bezzałogowiec przeznaczony do działań rozpoznawczych i patrolowych. Maksymalna masa platformy wynosi 25 kg, rozpiętość maszyny to 3,8 m, pułap sięga 4000 m, natomiast prędkość maksymalna to 160 km. Drozd dysponuje napędem elektrycznym i może startować z wyrzutni lub samodzielnie z pasa startowego, natomiast ląduje na kołach lub na spadochronie. Producent, ze względu na długotrwałość lotu (do 4 godzin) i zasięg maksymalny do 10 km przewiduje zastosowanie Drozda nie tylko w misjach Policji czy Straży Granicznej, ale również w działalności służb reagowania kryzysowego oraz w przemyśle.

image
BSP AtraxM. Fot. J.Sabak

Drugim typem bezzałogowego statku powietrznego, który zaprezentowały w Warszawie WZL nr. 2 jest znacznie mniejsza, czarna maszyna czterowirnikowa AtraxM o masie 4,9 kg. Maszyna występuje też w wersji ośmiośmigłowej, ważącej 6,7 kg. Dzięki napędowi elektrycznemu maszyna osiąga prędkość maksymalną 80 km/h i pułap do 2000m.

Bezzałogowce AtraxM mogą służyć do zadań obserwacyjnych, ale też do zwalczania zamieszek czy znakowania demonstrantów, dzięki możliwości przenoszenia granatów lub specjalnych ładunków zrzucanych na cel. uderzeniowych, Dostępne są typowo wojskowe pociski kumulacyjne. Mogą to być granaty niezabijające: dymne, hukowe, hukowo-błyskowe lub barwiące farbą fluorescencyjną, służące formacjom ochrony porządku publicznego do opanowania sytuacji podczas demonstracji lub oznaczenia w tłumie osób agresywnych.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Brawo WZL
poniedziałek, 13 maja 2019, 11:26

A co z Atrax Horus?? Ten sam bardzo dobry pomysł "wirtualnego masztu" wciąż testują Amerykanie i Francuzi, a ostatnio nawet ktoś zaprezentował wersję w pełni użytkową na jakimś KTO. Uważam, że zaleta teoretycznie nieograniczonego lotu "na kablu" jest nie do pobicia a wyniesienie np. głowicy obserwacyjnej na 30 m w górę podnosi zasięg obserwacji po horyzont!! Czemu wojsko go nie testuje, czemu MON nie kupi parunastu dla specjalsów czy Formozy i nie wykorzysta jego niewątpliwych zalet?? W każdej sytuacji takie beszelestne bo elektryczne "oko" daje ogromną przewagę zasięgu obserwacji!!

Wesolek
niedziela, 12 maja 2019, 16:57

Chyba czegoś nie rozumiem bo zasięg 10 km to jest przy tak wielkiej maszynie chyba nieporozumienie?? Niemal 4 m rozpiętości, 25 kg wagi i 10 km zasięg?? 4 godziny lotu z prędkością do 160 km/h i ten zasięg??? Może 110km? Ktoś mnie oświeci o co tu chodzi? Bo pilnowanie granic z zasięgiem lotu 10km to nawet nie jest żart!! A swoją drogą wygląda nawet ciekawie!! Czy stanowi konkurencję dla np. Manty?

Watix
poniedziałek, 13 maja 2019, 10:19

Drozd ma zasięg 40km.

hermanaryk
poniedziałek, 13 maja 2019, 10:18

Najwidoczniej Drozd przeznaczony jest dla użytkowników nie potrzebujących większego zasięgu, np. pododdziałów moździerzy czy ochrony obiektów. Potrzebujesz czegoś o większym zasięgu, WZL nr 2 ma dla ciebie PGZ-19R - możesz nim operować w promieniu 150 km.

Tweets InfoSecurity24