"Razem zwyciężymy". Celnicy zapowiadają akcję protestacyjną

18 maja 2020, 16:29
140ad655-ea71-4daa-84f1-211e785bff4e
Fot. KAS

Związek Zawodowy Celnicy PL poinformował resort finansów, że środowisko nie jest zadowolone z rozwiązań, które Ministerstwo zaproponowało w sprawie podwyżek w Krajowej Administracji Skarbowej. Związkowcy podkreślają w wiadomościach wysyłanych m.in. do mediów, że sytuacja jest napięta i jest zagrożenie wybuchem "niekontrolowanego protestu w KAS".

Jak czytamy w piśmie, które związkowcy skierowali do szefa resortu finansów, Tadeusza Kościńskiego, minister miał zostać "wprowadzony w błąd" przez kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej "odnośnie wysokości wypłaconych podwyżek w MSWiA oraz Ministerstwie Sprawiedliwości". "(...) w ramach trwającej procedury sporów zbiorowych wysłał do wszystkich Dyrektorów Izb Administracji Skarbowych i KIS, żądanie zrealizowania postulatów, w tym postulatów płacowych, dot. równego traktowania w terminie trzech dni (wraz z wypłatą majową)" - informuje związek szefa resortu.

Celnicy zapowiadają, że po tym terminie, w razie braku realizacji postulatów, zostanie ogłoszona akcja protestacyjna w Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi oczywiście o podwyżki, na które czekają pracownicy KAS i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.

Środowisko nie akceptuje i nie pogodzi się z pogłębianiem dyskryminacji w stosunku do naszym Koleżanek i Kolegów z innych formacji, którzy tak samo jak my wykonują zadania na pierwszej linii w walce z pandemią i którzy słusznie i zgodnie z deklaracjami Pana Premiera otrzymali PEŁNE podwyżki wynikające z ustawy budżetowej i ustawy modernizacyjnej w wysokościach przyznanych dla odpowiedniej formacji, a nie tak jak informuje Pana kierownictwo KAS, tylko 6 proc. Jesteśmy pewni, że Pan Minister nie traktuje gorzej swoich podwładnych, niż ministrowie ww. resortów.

pismo ZZ Celnicy PL do ministra Tadeusza Kościńskiego

Jak dodają w piśmie związkowcy, oczekują "realizacji publicznych zapewnień Pana Premiera dot. podwyżek". Liczą również na to, że szef resortu finansów jest za "rozwiązaniem tej sytuacji w formie dialogu". Proponują również pilne spotkanie, które ma pozwolić na "zażegnanie dyskryminacji w KAS".

Natomiast w piśmie skierowanym do pracowników i funkcjonariuszy, związkowcy podkreślają, że chcą "odkręcić i przedstawić prawdziwą wersję zdarzeń w mass mediach". Środowisko nie miało bowiem przyjąć z zadowoleniem propozycji, która paść miała 14 maja podczas spotkania przedstawicielami związków zawodowych działających w ramach Komitetu Protestacyjnego z szefostwem Krajowej Administracji Skarbowej. Jak poinformowała InfoSecurity24.pl Magdalena Rzeczkowska, wtedy też padło zapewnienie, że podwyżka 6 proc. wynikająca ze zwiększenia kwoty bazowej nastąpi do 10 czerwca 2020 r. 

Wspomniane "odkręcanie" polegać ma na poinformowaniu o wspomnianym niezadowoleniu parlamentarzystów, redakcji i Rzecznika Praw Obywatelskich. Akcja wysyłania e-maili ma rozpocząć się 18 maja i trwać do 22 maja br. Związkowcy udostępnili również treści wiadomości, jakie pracownicy i funkcjonariusze, mają wysłać do wskazanych adresatów. Zawierają one listę pytań, które oni z kolei mają skierować do premiera Mateusza Morawieckiego. 

Pomimo, iż ZZ Celnicy PL jest największym związkiem w KAS zrzeszającym pracowników i funkcjonariuszy, nasz mandat do pełnej reprezentacji środowiska, wciąż próbują podważać. Apelujemy, wytrąćmy im ten argument. Jeżeli uważacie to za słuszne, dajcie nam niekwestionowany mandat do Waszej reprezentacji. Tak żeby nikt nie mógł już tego podnosić.

apel ZZ Celnicy PL

Jak tłumaczyła InfoSecurity24.pl szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska w udzielonym niedawno wywiadzie, "cały system podwyżek w KAS skonstruowany jest w taki sposób, że z jednej strony podwyżki przewidziane są w ustawie budżetowej, i to jest to 6 proc.".

W naszym przypadku jest to rozbite: 3 proc. w ustawy budżetowej i 3 proc. z programu wieloletniego modernizacji KAS na lata 2020-2022. I także właśnie w tym programie wieloletnim przewidziane są dodatkowe środki w ramach systemu motywacyjnego. Sytuacja wygląda tak, że jeśli chodzi o te 6 proc. – nazwijmy to, wzrostu kwoty bazowej z ustawy budżetowej – od momentu ogłoszenia ustawy budżetowej, mamy 3 miesiące na wypłatę tych środków, czyli tak naprawdę do końca czerwca tego roku. Natomiast, jeżeli chodzi o pozostałe środki z uchwały modernizacyjnej to tutaj uruchomienie rezerwy celowej jest zależne od nowelizacji tej uchwały. Ze względu na wynik negocjacji ze związkami zawodowymi w lutym tego roku, konieczne jest przesunięcie pewnych środków między wydatkami inwestycyjnymi a właśnie tą częścią dotyczącą wynagrodzeń.

Madgalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej w rozmowie z InfoSecurity24.pl z 15 maja br.

W oczekiwaniu na odpowiedź

Kopia pisma do ministra finansów trafiła również do szefowej KAS, Magdaleny Rzeczkowskiej, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy, które otrzymał niedawno od związkowców pismo w sprawie sytuacji. Jeszcze w pierwszej połowie maja br. związkowcy z Celnicy PL zwrócili się z prośbą do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie działań związanych z brakiem realizacji Ustawy budżetowej na rok 2020 dot. wypłaty zagwarantowanych regulacji płac w Krajowej Administracji Skarbowej oraz wynikających z Uchwały modernizacyjnej. Celnicy już na wstępnie cytują w piśmie do głowy państwa słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który miał "w trakcie wystąpień na licznych konferencjach prasowych" zapewniać, że "wszystkim funkcjonariuszom w służbach mundurowych przyznano podwyżki oraz nagrody". Nie jest to jednak zgodne z prawdą, gdyż funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej nie doczekali się jeszcze większej pensji, z wyrównaniem - zgodnie z ustaleniami - od stycznia 2020 roku.

Związkowcy pytają w liście "w czym są gorsi od swoich Koleżanek i Kolegów z innych formacji mundurowych" oraz "czym zasłużyli sobie na tak nieuczciwe traktowanie". W ich ocenie doszło do dyskryminacji ich formacji. "Jesteśmy przekonani, że nie został Pan poinformowany o nierównym traktowaniu służb mundurowych, dlatego apelujemy do Pana Prezydenta, najważniejszej osoby w Państwie, stojącej na straży przestrzegania katalogu wszelkich wartości zapisanych w Konstytucji RP, o pilne działania w celu uruchomienia podwyżek w Krajowej Administracji Skarbowej" - piszą związkowcy.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Młody
środa, 20 maja 2020, 17:21

To co opisane zostało w artykule dawno Minister Finansów ustalił z Komitetem Protestacyjnym, który reprezentuje praktycznie wszystkie Związki Zawodowe w KAS. Myślę że należy zapytać KP o podwyżki pracowników i funkcjonariuszy.

1234567890
wtorek, 19 maja 2020, 19:57

W komentarzach pojawiają się propozycje, aby niezadowoleni wyjechali. Rozumiem, że można być nieobeznanym z warunkami służb i ich zadaniami. Zapewne Państwo wiecie z własnego doświadczenia o tym, że proces nauki danego zawodu trwa określony czas. Nawoływanie, aby osoby z doświadczeniem i wykonujące swoje zadania za określoną kwotę poborów machnęły ręką i wyjechały, to w mojej ocenie niefrasobliwość i niezdolność przewidywania następstw. Faktem jest, że efekty pełnienia służby przez Służbę Celną Skarbową nie są medialnie ekscytujące i nie nadają się do pokazywania spektakularnych osiągnięć, gdyż jest to ciężka praca związana z ciągłym, bieżącym i nieprzerwanym nadzorem nad przepływem towarów (i ludzi) przez granicę. Efektem tej pracy są nie tylko pokazywane w mediach zatrzymane nielegalne papierosy, czy alkohol ale przede wszystkim, jak przekonaliśmy się w obecnej sytuacji - utrzymanie łańcucha dostaw, tego, aby nie zabrakło towarów, czy też narzędzi do zwalczania wirusa a jednocześnie, aby grupy przestępcze nie mogły zbyt łatwo wykorzystać sytuacji do swojego procederu przemytu towarów jak np. podrabiane leki ale również np. pieniędzy, które mogą być wykorzystane np. do finansowania terroryzmu, czy destabilizacji danego regionu. To jest zawsze balans pomiędzy płynnością przepływ towarów przez granicę a walką ze zorganizowaną przestępczością. Teraz chyba łatwo sobie wyobrazić co się stanie, gdy doświadczone osoby wyjadą za chlebem, jak poniektórzy forumowicze, proponują.

obywatel
poniedziałek, 18 maja 2020, 19:38

Bo w powszechnej świadomości SCS to nie służba mundurowa, a mundur to strój roboczy. Taki kombinezon z nazwą firmy jak np. PGE

Bartek
wtorek, 19 maja 2020, 13:47

Malo znasz służby mundurowe. A tak faktycznie od lat 90 jest to służba umundurowana, a od roku 17 jest mundurową. A kto stał na granicy?

Jasne
wtorek, 19 maja 2020, 13:47

W "powszechnej" twojej świadomości. Robiłeś jakieś badania, sondaże?

Lex
wtorek, 19 maja 2020, 11:31

Może z Twojej perspektywy...

wtorek, 19 maja 2020, 09:13

Swoją drogą: po pierwsze ktoś powinien wreszcie ukrócić cyrk z uzbrajaniem kogokolwiek poza odpowiednimi jednostkami szybkieog reagowania w broń długą, po drugie w ustawie nt. środków przymusu bezpośredniego uregulować, czyli po prostu zabronić noszenia kominiarek funkcjuszom. Ustawa ta zbiera w jednym akcie prawnym uprawnienia do ŚPB wszelkich "służb" zatem jest odpowiednia. Obywatel ma prawo wiedzieć z kim ma do czynienia, porównać wizerunek osoby z legitymacją - atrybut jednostek do walki z terroryzmem z lat 70 stał się później powszechny i to do tego stopnia, że nawet ochroniarze z prywatnych podmiotów tak się stroją ;)

Jansen
wtorek, 2 czerwca 2020, 11:09

W SCS nikt ze zwykłych funkcjonariuszy nie nosi w czasie normalnej służby kominiarek ani broni długiej. Kominiarki nakładają operacyjni (wywiad) gdy sytuacja zmusza ich do ujawnienia się podczas akcji, noszą grupy realizacyjne (jak w każdej służbie, one też mają broń długa z oczywistych względów) i raz czasem inni gdy włączy się ich w jakąś większą akcję "ofensywną".

Obywatel również
wtorek, 19 maja 2020, 09:08

Wszelkie "służby" w Polsce domagają się TLYKO I WYŁĄCZNIE PIENIĘDZY. Jeżeli zarobki się im nie podobają, dlaczego nie zmienią zawodu ? Kilka milionów wyjechało do fizycznej pracy zagranicę - czas ruszyć w ich ślady.

1234567890
wtorek, 19 maja 2020, 19:30

Niezależnie od tego, czy mówimy o SCS, czy innych służbach to smutna prawda jest taka, że Napoleon Bonaparte miał rację mówiąc o trzech rzeczach potrzebnych do wojny, czyli: pieniądzach pieniądzach i pieniądzach...

wtorek, 19 maja 2020, 16:50

A. Kto ty jestes....

Wee
wtorek, 19 maja 2020, 07:39

No to nigdy nie była służba mundurowa, od paru lat dopiero

1234567890
wtorek, 19 maja 2020, 19:24

Czy mają państwo świadomość, że w odrodzonej Polsce istniała Straż Celna, z której dopiero wywodzą się obecne służby postawione na granicy RP, tj. Straż Graniczna i Służba Celno-Skarbowa (do 2017 Służba Celna) a potocznie nazywani celnikami? Proszę wpisać hasło Straż Celna w wiki...

wtorek, 19 maja 2020, 15:24

ustawa o służbie celnej z 2009 roku: "Ustawa reguluje zadania i organizację Służby Celnej - jednolitej umundurowanej formacji(...). Ustawa o Służbie Celnej z 1999 roku: "Tworzy się jednolitą umundurowaną Służbę Celną (...) 21 lat to parę lat? Przed 1999 też były mundury tak gwoli ścisłości. Już ustawa o ustroju i zakresie działania administracji celnej z 1952 roku mówi o umundurowaniu. Jak nie masz nic konkretnego do przekazania to lepiej zamilcz

wtorek, 19 maja 2020, 03:18

Nawet Hitlerowi nie udało sie zdjąć munduru z Celników i zamieść Ich pod dywan. Ta władza to zrobiła. Wstyd.

Tweets InfoSecurity24