Psia emerytura i program modernizacji w planie pracy posłów

21 lipca 2020, 12:06
psy policja służby
Fot. policja.pl

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zdecydowała jakimi sprawami zajmie się w drugim półroczu 2020 roku. Czy lista ta zostanie niedługo uzupełniona o "temat numer jeden na związkowej liście spraw", czyli niezałatwioną wciąż sprawę art. 15a? 

Sejmowa komisja zebrała się w poniedziałek, 20 lipca, by zająć się dwoma zagadnieniami. Pierwszym z nich było przyjęcie tzw. superustawy, czyli projektu dotyczącego specjalnych rozwiązań dla służb mundurowych podległych resortowi SWiA oraz Służby Więziennej. Dokument udało się przyjąć, co oznacza, że za parę dni omawiany będzie podczas 15. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, zaplanowanego w dniach 22, 23 i 24 lipca 2020 r. Politycy przeszli więc do drugiego punktu, który dotyczył rozpatrzenia planu pracy komisji na okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2020 r.

Jak podkreślił przewodniczący komisji, poseł Wiesław Szczepański, część ze spotkań przesunięta została z pierwszego półroczna 2020 roku, co związane jest oczywiście z pandemią koronawirusa i zmianami w pracach Sejmu. 

Wiemy już, że w sierpniu politycy spotkają się, by wysłuchać m.in. informacji na temat poprawy bezpieczeństwa na drogach w kontekście wniosków spływających z komend powiatowych policji i samorządów o przywrócenie bądź ustawienie radarów w najbardziej niebezpiecznych miejscach. 

W kolejnym miesiącu posłowie wysłuchają informacji Najwyżej Izby Kontroli o realizacja Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020. Izba sprawdzić miała czy jest on realizowany zgodnie z założeniami. Co więcej, posłowie otrzymają informacje o realizacji programu za sam 2019 rok. Także we wrześniu politycy otrzymają informację ministra spraw wewnętrznych i administracji na tematów planów wykorzystania środków pochodzących z tego programu.

W październiku sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajmie się działalnością Policji, Biura Nadzoru Wewnętrznego i Służby Ochrony Państwa za 2018 rok i 2019 rok. W listopadzie wysłucha informacji ministra spraw wewnętrznych i administracji na temat pozycji i roli kobiet w służbach mundurowych w kontekście ich działalności, podejmowanych inicjatyw, pełnionych funkcji i powierzanych im zadań.

Natomiast pod koniec roku, posłowie przyjrzą się sytuacji zwierząt pracujących w służbach podległych MSWiA ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji już po zakończeniu służby. Czy oznacza to pojawienie się szansy, że tematem na poważnie zajmie się wreszcie resort spraw wewnętrznych i administracji? Jeszcze na początku 2020 roku minister Mariusz Kamiński, w odpowiedzi na interpelację w sprawie przyznania dla wszystkich psów i koni "emerytur służbowych" po zakończeniu przez nie służby w organach administracji państwowej, podkreślał, że "(...) należałoby przyjąć jednolite rozwiązanie dla wszystkich krajowych służb mundurowych posiadających zwierzęta wykorzystywane do celów specjalnych aby zapewnić im godne funkcjonowanie po wycofaniu ze służby". Szef MSWiA zaznaczył jednak, że kroki takie należałoby podjąć "w przypadku rozpoczęcia prac nad zmianą przepisów w opisanym zakresie", co oznacza, że ministerstwo takich prac w tamtym czasie nie prowadziło. 

Temat ten poruszali również związkowcy ze Straży Granicznej. Pytali oni sztaby kandydatów na prezydenta w zakończonych niedawno wyborach o ustosunkowanie się do trzech istotnych bolączek środowiska zawodowego "Ludzi Munduru". Jedną z nich był właśnie brak "emerytur" dla psów kończących służbę.

To z pewnością nie jedyne sprawy nad jakimi w najbliższych miesiącach pracować będą posłowie. Funkcjonariusze różnych formacji liczą na to, że resort spraw wewnętrznych i administracji zaproponuje wreszcie rozwiązanie kwestii art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Chodzi o zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 roku a przed dniem 1 października 2003 roku. Zgodnie z lipcowymi deklaracji wiceministra Macieja Wąsika, propozycje te powinny już być gotowe, co polityk obiecał przedstawicielom NSZZ Policjantów. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
BYły f-sz
poniedziałek, 2 listopada 2020, 15:55

art 15a musi byc zniesiony dla osób z lat 99 -03 . I tyle w temacie. Chyba ze dla wszystkich ale wtedy muszą zmienić % za rok w cywilu na mniejszy i wtedy obu stronom się opłaca:-)))))

Maks
środa, 2 września 2020, 02:04

No nie udźwignę, mam 7 lat z cywila, przyjęty 2005, krótki temat, rozumiem ze zostałem wydym**y z tych lat?, tylko nie chcę słyszeć o drugiej emce, zostawmy te bajki, oddajcie nam nasze lata, likwidacja musi objąć osoby po 2003

Zibi
środa, 2 września 2020, 01:46

15a dla 1999-2012, tak było obiecane, dość sciemniania i czarowania

Gerard
środa, 2 września 2020, 01:45

Jedno pytanie, podczas protestu o zmiany w art.15a walczyli wszyscy, i ci przyjęci w latach 99-03 i ci po 03-12, nie było tak?!, jak można więc nas dzielić na lepszych i gorszych, jak Związki na które płacimy składki, na które głosują też przyjęci po 2003 mogą tak dzielić nasze środowisko?, przecież ci obdarzyli Was zaufaniem, a Wy reprezentujecie tylko roczniki 99-03?, jak można promować tylko roczniki 99-03 ???, nie wyobrażam sobie ze zostawicie ludzi z tym problemem samych na zasadzie "teraz 99-03, kiedyś reszta po 03", w takie bajki nikt nie uwierzy.

Zmiana 99-12
środa, 2 września 2020, 01:37

Czysta dewastacja, zmiażdzyła mnie ta informacja, puste nic nie warte obietnice, 20 lat i co?, nic .. Co z ludźmi przyjętych po 2003?, ich składki były gorsze a może nie łożyli na Państwową kasę, bądźmy poważni, oni nie mają prawa do likwidacji 15a?, skoro ludzie z rocznika 99-03 podlegali pod OFE to byli w gorszym położeniu niż po 2003 bo podlegali pod ZUS i tylko ZUS, natomiast ludzie po 2003 podlegali od zawsze pod ZER i przyklejono im na siłę ZUS, więc o co tu chodzi?, znam opinie środowiska, w tym ludzi przyjętych po 03, nikt nie wyobraża sobie żeby likwidacja objęła tylko 99-03, każdy przyjęty po 99 zdawał sobie doskonale sprawę na jakich zasadach jest przyjmowany, mojemu zjamomemu w lutym 99 powiedziano ze jest na nowych zasadach, więc skończmy z dzieleniem środowiska, wszyscy albo nikt!

Tweets InfoSecurity24