Przetarg na drony dla Policji unieważniony

14 maja 2018, 11:22
dron policja, fot. slaska.policja.gov.pl
fot. slaska.policja.gov.pl/zdjęcie ilustracyjne
  • Policja na realizację zamówienia planowała przeznaczyć 1,76 mln złotych;
  • Do przetargu zgłosiły się dwa konsorcja firm.

Komenda Główna Policji poinformowała o unieważnieniu przetargu na dostawę bezzałogowych statków powietrznych wraz z osprzętem i dronami szkoleniowymi. Przyczyną przerwania procedury było przekroczenie przez najkorzystniejszą ofertę ceny jaką KGP planowało przeznaczyć na zakup dronów.

Policja zamierzała jeszcze w tym roku kupić 7 zestawów bezzałogowych statków powietrznych, w skład których wejść miały drony obserwacyjne wraz z osprzętem służącym do obserwacji i rejestracji obrazu podczas działań operacyjno-rozpoznawczych oraz szkoleniowe w kategorii „wielowirnikowce”.

W postępowaniu pod uwagę brano okres gwarancji dotyczący zestawu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) oraz drona szkoleniowego – 20 proc., dwa kryteria jakościowe tj. czas lotu – 20 proc. i zoom optyczny kamery światła dziennego, zamontowanej na bezzałogowym statku powietrznym – 10 proc. W prowadzonym postępowaniu cena stanowiła 50 proc. kryterium wartości zamówienia.

Do przetargu zgłosiły się dwa konsorcja. Najtańszą ofertę zaproponowała firma Asseco Poland S.A. z Rzeszowa wraz z partnerem firmą uAvionics Technologies Sp. z o.o. z Warszawy. Konsorcjum, na sprzęt jaki chciało dostarczyć Policji, zaoferowało 48 miesięczną gwarancję. Zgodnie z deklaracjami dostarczone przez nich drony mogły „latać” 40 min i posiadać 30 krotny zoom optyczny kamery światła dziennego. Oferta Asseco opiewała na 1 494 449,95 zł. 

Drugim konsorcjum, które chciało dostarczać Policji bezzałogowce, była Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z partnerem jakim miał być Instytut Wojsk Lotniczych z Warszawy. PGZ zaoferował 24 miesiące gwarancji, a drony przez niego dostarczone miały, podobnie jak w przypadku Asseco, „latać” 40 min oraz posiadać 30 krotny zoom optyczny kamery światła dziennego. Cena jaką PGZ zaoferował za realizację zamówienia dla Policji, to 2 497 239, 36 zł.

Jak wynika z pisma jakie 26 kwietnia Komenda Główna Policji wysłała do wykonawców ubiegających się o udzielenie tego zamówienia, zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, przetarg unieważniono w związku z faktem, że „cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższała kwotę, którą zamawiający  zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia”. Policja, na zakup dronów chciała przeznaczyć 1 764 000,000 zł. Jak się zatem wydaje, KGP za najkorzystniejszą uznała ofertę zaproponowaną przez Polską Grupę Zbrojeniową, ta jednak o ponad 730 tys. przekraczała zakładany przez policjantów budżet. Jak na razie nowy przetarg na dostawę Bezzałogowych Statków Powietrznych do Policji nie został ogłoszony.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Churchill
czwartek, 17 maja 2018, 16:43

Kpina Nie mam słów.

Umęczony
wtorek, 15 maja 2018, 17:38

Po co Policji drony za dwie bańki? Żeby mogli podczas działań wypisać więcej mandatów?

zły
wtorek, 15 maja 2018, 17:36

Przekręt w biały dzień! A potem lud się oburza, gdy na zachodzie mówią, że w Polsce praworządność kuleje.

dim
środa, 16 maja 2018, 08:19

Oczywisty ustawiany przetarg. Faktycznie, że praworządnym takiego przetargu nie daje się nazwać za nic w świecie. Chyba, że to artykuł jest niepełny ? Ale myślę, że to po prostu nie jest żaden przetarg, a farsa.

ehh
wtorek, 15 maja 2018, 14:43

Ten mechanizm po prostu nie działa, coś trzeba zrobić z tą procedurą zamawiania bo to tragikomedia.

dim
poniedziałek, 14 maja 2018, 16:31

Ha ! zacytowane warunki i następnie wyjaśnienie przyczyny unieważnienia, to już nie jest kot odwrócony do góry ogonem. To już jest kot - kosmonauta ! To po co w ogóle robić przetargi, jeśli komisja i tak kierować się ma swym widzimisię ? Poza tym - czy takie wyjaśnienie jest LEGALNE ? Mam na myśli, czy nie zachodzi złamanie warunków przetargu przez komisję ?

Czytelnik
poniedziałek, 14 maja 2018, 22:28

Komisja w przetargu ma inną funkcję niż myślisz, dokonuje przeważnie jedynie oceny ofert z punktu widzenia spełniania kryteriów oceny ofert złożonych ofert. To zamawiający - KGP oszacował zamówienie i rozminął się z cenami rynkowymi, a w konsekwencji unieważnił. Teraz żeby potwierdzić błędne szacowanie zrobią jeszcze jeden przetarg. Jeśli znowu wyjdzie wyższa cena niż to ile mają na zadanie to znowu unieważnią i rozpiszą trzeci przetarg, w którym jeśli będzie wyższa, to się na nią zgodzą, pod warunkiem że będą w końcu mieli takie pieniądze. :) Jakbyś sięgnął do podanej w artykule podstawy prawnej, to byś wiedział, że mogli tak zrobić z unieważnieniem.

Tweets InfoSecurity24