Prosto z Marszu na granicę. Ośmiuset policjantów więcej na linii z Białorusią

10 listopada 2021, 14:38
policja, granica, prewencja, fot. polska policja tt
Fot. Polska Policja/Twitter

Policjanci zabezpieczający w czwartek trasę Marszu Niepodległości zaraz po wydarzeniu wyjeżdżają na naszą wschodnią granicę - poinformował w środę szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Będzie to 700 policjantów prewencji i 100 kontrterrorystów.

"Idąc w Marszu Niepodległości pamiętajcie, że zabezpieczający trasę policjanci zaraz po wydarzeniu wyjeżdżają na naszą wschodnią granicę" - podał na Twitterze Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Jak zapowiedział Kamiński do 1200 policjantów, którzy pełnią już służbę na polsko-białoruskiej granicy, dołączyć ma 700 funkcjonariuszy prewencji i 100 kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrostycznegi Policji "BOA".

Marsz Niepodległości ruszy w czwartek, o godz. 13:00 z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy.

Presja rośnie

W poniedziałek, 8 listopada rano media obiegła informacja o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską. Resort obrony narodowej poinformował tego samego dnia popołudniu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie większość migrantów znajduje się w okolicy polskiej Kuźnicy. 

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że we wtorek w nocy, w trzech miejscach w województwie podlaskim prowadzone były akcje z związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Białorusią przez duże grupy cudzoziemców, liczące od kilkudziesięciu do dwustu osób. Chodzi o zdarzenia z okolic Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. W okolicy Krynek grupa imigrantów, którym udało się sforsować ogrodzenie graniczne i dostać do Polski liczyła ok. stu osób, w okolicach Białowieży było to ok. dwustu osób, zaś koło Dubicz Cerkiewnych - kilkadziesiąt osób. 

Na wschodniej granicy od miesięcy narasta presja migracyjna. Od początku roku polska Straż Graniczna zanotowała ok. 32 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Liczba prób nielegalnego przedostania się do Unii Europejskiej z Białorusi przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów gwałtownie wzrasta od wiosny. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na nałożone na kraj sankcje.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Stary
poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:38

Trzeba jeszcze pomyśleć co dalej, mamy grudzień za pasem, urlopy w KWP i stanowiska biurowe, sppepy i op na granicy w tym czasie, będzie ciężko!!

Taki klimat
poniedziałek, 15 listopada 2021, 11:29

To tylko pokazuje że policja jest zawsze i wszędzie na pierwszej linii frontu, zajmuje się wszystkim, ochroną ulic i granic, a na koniec i tak się przecież powie że ogarnia wszystko wojsko, choć pewnie większość siedzi w koszarach, może to i dobrze, przynajmniej wyjdzie kolejny raz że policja jest niezastąpiona w każdych działaniach.

Zenon
piątek, 12 listopada 2021, 00:25

Ano na jednostkach zostali jeszcze super specjaliści w biurach to przecież można ich użyć tylko czemu tego nie się nie robi bardzo dziwne.....

Stary i młody
poniedziałek, 15 listopada 2021, 19:47

Na urlopy będą szli przecież grudzień za pasem

Przecież !!!
czwartek, 11 listopada 2021, 17:38

od ochrony granic i państwa WOJSKO !!! Jeżeli już nie to prawdziwe, to w końcu jest WOT !!!

Anty-Che
piątek, 12 listopada 2021, 12:03

Ale to policja szkolona jest do działań przeciwko tłumowi, masowym zamieszkom itp. I ma odpowiedni sprzęt właśnie do tego typu działań. Wiec w skomplikowanej sytuacji na granicy wszystkie 4 formacje bardzo dobrze współpracują. SG WOT i wojsko patrole i kontrola, łapanie i powstrzymywanie mniejszych grup, policja: powstrzymywanie dużych masowych prób przedarcia się przez granice.

Olo
poniedziałek, 15 listopada 2021, 01:09

W zasadzie sprawa jest od wczoraj, więc nie było kiedy przeszkolić i wyposażyć innych formacji. Opecja ogarnie...

Uzi
czwartek, 11 listopada 2021, 12:47

Pojadą jak im prawdziwi patrioci nie zdemolują radiowozów.

Wawiak
poniedziałek, 15 listopada 2021, 10:46

No patrz, nic się nie wydarzyło. Niektórzy są pewnie bardzo zawiedzeni... Nawet dzieciak który maił pluć na tęczową flagę, okazał się dzieciakiem, który usiłował ją zgasić i to nie plując, a dmuchając...

Uzi
wtorek, 16 listopada 2021, 01:10

Nie zdemolowali im, wiec pojechali. A ty oczywiście bawisz się w politykę a nie w czytanie ze zrozumieniem.

Tweets InfoSecurity24