Polska otwiera granice. Premier: Na ten moment czekaliśmy wszyscy

11 czerwca 2020, 08:09
granica, fot. KAs
Fot. KAS

Planowane na sobotę 13 czerwca otwarcie granic Polski oznacza, że podróżni zyskają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium bez kwarantanny - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, "na ten moment czekaliśmy wszyscy". Dodał, że  "ograniczenia związane z zamknięciem granic były sporą niedogodnością dla wielu Polaków, a wiele branż naszej gospodarki mocno przez nie ucierpiało". Granice zamknięte były od 15 marca. 

"Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej" powiedział premier Mateusz Morawiecki. "Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami, żeby powróciły do poprzedniego stanu" - dodał premier.

Odnosząc się do decyzji innych państw o otwarciu swoich granic, również dla Polaków, Morawiecki stwierdził, że "oczywiście to jest prerogatywa każdego suwerennego państwa, żeby podjąć decyzję po swojej stronie, ponieważ wymogi sanitarne są bardzo ważne dla każdego państwa". "Jednak myślę, że UE będzie w całości wracać do normalności" - dodał szef rządu.

Jego zdaniem, na zaplanowanej na 19 czerwca Radzie Europejskiej, albo jeszcze przed nią, "większość państw będzie mogła się w tej kwestii wypowiedzieć".

Po konsultacjach ze służbami sanitarnymi, ministrem Łukaszem Szumowskim z Ministerstwa Zdrowia, ministrem Mariuszem Kamińskim z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i naszymi partnerami z państw sąsiadujących z Polską, za kilkadziesiąt godzin otwieramy granice!

Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów

Podkreślił też, że nadal zachęca do przestrzegania zasad higieny i społecznego dystansu. "Koronawirus nie zniknął, ale zmniejszyły się jego możliwości emisyjne. Korzystajmy mądrze z możliwości wyjazdowych, tak aby nie narażać siebie i innych" - czytamy we wpisie.

Swobodne podróżowanie

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

Oznacza to, że od soboty 13 czerwca będzie można swobodnie podróżować i przekraczać granice wewnętrzne Unii Europejskiej. Podróżni zyskają na powrót prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Co ważne, osoby przekraczające granice nie będą musiały odbywać kwarantanny. Jak podkreśla KPRM, kraje sąsiadujące z Polską zostały już poinformowane o ruchu Polski. "Dzięki temu mają czas na przygotowanie się na zmiany" - dodano. Decyzja nie dotyczy granic zewnętrznych UE. Te nadal pozostają zamknięte.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
piotr333
piątek, 12 czerwca 2020, 13:01

Bardzo dobra informacja. Będę zobowiązany za podanie tej informacji. A jak z tranzytem (np. USA wlot do Francji i dalej poza EU)

dim
czwartek, 11 czerwca 2020, 19:22

A ja mam wrażenie, że Polska nic nie decyduje, a jedyne na co "wszyscy czekamy /czekaliśmy", to dyspozycje z Brukseli czy Waszyngtonu (to już zależnie od tematu). I na przykład gdyby przyszły takie dyspozycje, że w związku z koronowirusem należy nosić bieliznę na lewą stronę, albo np. lewy but na prawej nodze, a prawy na lewej, nasz rząd też przekazałby je "społeczeństwu", jaką swą inicjatywę i oczywiście także jako swój sukces. Przy czym nie chodzi mi o ten jeden konkretny rząd, a o trend.

Tweets InfoSecurity24