Reklama

Policyjni antyterroryści doskonalą umiejętności. Wsparcie Mi-8

7 czerwca 2018, 09:34
SPAP ćwiczenia tytułowe
  • Antyterroryści z całej Polski, ale też strażacy z kieleckiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, a także żołnierze z krakowskiego 16 batalionu powietrznodesantowego ćwiczą wspólnie w Kielcach;
  • Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz policyjni antyterroryści, a także negocjatorzy z Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu  oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu ćwiczyli na kampusie UAM w Poznaniu.

W Kielcach, począwszy od wtorku, rozpoczęło się czterodniowe szkolenie, w którym bierze udział przeszło 70 policyjnych antyterrorystów z całego kraju, a także strażacy oraz żołnierze. Celem ćwiczenia jest doskonalenia umiejętności działań bojowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wspierania działań ratowniczych. Dzień później, tym razem w Poznaniu, tamtejsi policjanci szkolili się w zakresie symulacji interwencji na kampusie uniwersyteckim UAM.

Policyjni antyterroryści z całego kraju szkolą się w Kielcach

Kielecki Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (SPAP) po raz kolejny zorganizował kilkudniowe ćwiczenia, których celem przede wszystkim jest zgrywanie różnych pododdziałów. W tym roku udział w szkoleniu bierze ponad 70 osób, rozpoczęło się ono we wtorek 5 czerwca. Przede wszystkim policyjni antyterroryści z całej Polski, ale też strażacy z kieleckiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego, a także żołnierze z krakowskiego 16 batalionu powietrznodesantowego.

W ramach ćwiczeń przy użyciu policyjnego śmigłowca Mi-8 uczestnicy doskonalili się w zjazdach na linie osobistej z różnych wysokości, a następnie przeprowadzali zjazd na linie desantowej, tzw. szybkiej. W ćwiczeniach zastosowano policyjny śmigłowiec Mi-8, udostępniony przez Zarząd Lotnictwa Policji Komendy Głównej Policji.

Czytaj też: Pierwszy krok śmigłowcowej modernizacji. Policja kupiła Black Hawki [KOMENTARZ]

W dalszych dniach przećwiczone zostały chociażby desanty operatorów na jednostki pływające, skoki do wody ze śmigłowca, a także podejmowanie ludzi z wody. Celem m.in. poznania i doskonalenia technik stosowanych podczas akcji ratowniczych z łodzi, brzegu, bądź też ze śmigłowca. Tego rodzaju scenariusze były przeprowadzone na terenie zbiornika wodnego w podkieleckim Sukowie.

Inicjatorami szkolenia są wspomniani już antyterroryści SPAP z Kielc, którzy w ramach ćwiczeń zaplanowali szereg sytuacji wymagających sprawdzenia różnych scenariuszy wspólnych akcji. Tym samym uczestnicy będą doskonalić swoje umiejętności na różnych obiektach i w różnym terenie. Całość zaplanowanych działań związana jest z ćwiczeniami wyskościowo-bojowymi. Szkolenie zostało przygotowane zarówno pod względem wykonywanych przez antyterrorystów zadań, jak i właściwego zabezpieczenia. W miejscach ćwiczeń są m.in. ratownicy medyczni Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz zastęp straży pożarnej.

Tego typu szkolenie pozwala na doskonalenie umiejętności i daje możliwość zweryfikowania podejmowanych działań ratowniczych w wodzie przy korzystaniu z różnych technik. Pozawala także na wypracowanie skutecznych metod działania i współpracy pomiędzy różnymi podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Policja w Poznaniu ćwiczyła interwencję na kampusie uniwersyteckim

W środę 6 czerwca w Poznaniu policjanci trenowali interwencję w jednym z budynków rozległego, uniwersyteckiego kampusu UAM. W grę wchodziło zagrożenie pirotechniczne, ale także sytuacja zakładnicza oraz potrzeba udzielenia pomocy wielu osobom w skutek wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Scenariusz poznańskich ćwiczeń opierał się na sytuacji, w której pracownicy UAM w budynku uczelni na Morasku znaleźli niezidentyfikowany pakunek. Kilka minut później portier Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odebrał telefon o bombie podłożonej na terenie obiektu. Interweniowali zaalarmowani o zdarzeniu policjanci. Następnie okazało się, że dwaj zamaskowani, uzbrojeni mężczyźni wzięli studentów za zakładników. Kilkanaście osób zostało poważnie rannych.

W ćwiczeniach, zorganizowanych przez Zespół Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych UAM w Poznaniu, uczestniczyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu oraz policyjni antyterroryści. W działaniach brali również udział negocjatorzy z Nieetatowego Zespołu ds. Negocjacji Policyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

Głównym celem przedsięwzięcia było sprawdzenie gotowości pracowników uczelni i poszczególnych służb do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia, a także wypracowanie odpowiednich metod współdziałania. Jak wskazano w komunikacie podsumowującym wydarzenie: biorąc pod uwagę specyfikę obiektu oraz założenia scenariusza, ćwiczenia były doskonałą okazją do zgrywania elementów współpracy różnych służb oraz doskonalenia procedur wymiany informacji i systemu powiadamiania oraz reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Policja/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Zbigniew
piątek, 8 czerwca 2018, 01:40

SPAP Kielce. Litości... Koluszki i Wąchock też mają takie śmiercionośne oddziały? Podobno funkcjonariuszy brakuje...

ass
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:48

Dlaczego nie na S70i?

Anty 50 C-cali przed 500+
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:44

w tej prawdziwej akcji w Liege - szli na tego typa w sile- plutonu? Turcy dawniej kupowali Milki-17. Jak i Kolumbia. Teraz i jedni i drudzy ...z montowni niedaleko Kielc!

Seastian Gałkowicki
czwartek, 7 czerwca 2018, 20:23

Po zdjęciach zastanawiam się czy to trenining Policji czy zlot skinheadów, którym w głowie tylko 14 i 88.

m
czwartek, 7 czerwca 2018, 16:30

Piaskownia w Sukowie dosłownie 2-3km za kielecką Bukówką, gdzie mieści się centrum szkolenia dla potrzeb misji pokojowych ONZ. Kielecka grupa AT KWP będąca do niedawna sekcją ma szansę zyskać na reformie pionu AT, przede wszystkim powiększyć stan osobowy.

Reklama
Tweets InfoSecurity24