Policyjne zakupy za miliard złotych

10 kwietnia 2019, 13:44
Policja, sprzęt, fot. Flickr MSWiA
Fot. Flickr MSWiA

Komenda Główna Policji opublikowała plan postępowań o udzielenie zamówień na 2019 rok. Z dokumentu wynika, że KGP na dostawy sprzętu i usługi planuje wydać w tym roku ponad 903 mln złotych. Na liście zakupów znajdziemy m.in. samochody, armatki wodne, pistolety i amunicję. Policja ma też zamiar przeznaczyć ponad 204 mln złotych na rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej i telekomunikacyjnej. Co kosztować będzie mundurowych w 2019 roku najwięcej? Paliwo – na jego dostawy KGP przygotowała aż 412 mln złotych.

W służbach mundurowych podległych MSWiA trwa największa od lat modernizacja. Do wydania jest łącznie ponad 9,2 mld złotych, z czego najwięcej trafi właśnie do Policji. Podział środków zakłada wprawdzie, że spora ich część przeznaczona zostanie na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy, jednak pozostałe pieniądze, jak wielokrotnie podkreślało kierownictwo formacji, Policja przeznacza właśnie na modernizację techniczną. 

Na szczycie listy, biorąc pod uwagę koszty, znajduje się dostawa paliw. Policja w 2019 roku, w ramach systemu bezgotówkowych kart paliwowych, przeznaczy na ten cel ponad 412 mln złotych. Kosztowna będzie też rozbudowa infrastruktury teleinformatycznej i telekomunikacyjnej. Łącznie cały proces podzielony na kilka części ma kosztować ponad 204 mln złotych. Warto dodać, że dodatkowo na dostawy sprzętu radiokomunikacyjnego KGP chce przeznaczyć w tym roku blisko 55 mln złotych.

Policja ma też zamiar kontynuować zakup pistoletów samopowtarzalnych. Na ten cel przygotowano 8,1 mln złotych. Nie wiadomo wprawdzie jaką broń tym razem będą chcieli kupić policjanci, jednak warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w ręce funkcjonariuszy trafiło m.in. 965 sztuk pistoletów Rex Zero1 CP, za łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych. Oprócz broni, mundurowi uzupełnią też zapasy amunicji. Łączna wartość przetargów, planowanych na 2019 rok, to prawie 15 mln złotych.

Część z postępowań, jakie ujęte zostały w planie na 2019 rok, już trwa. Przykładem jest choćby zakup pojazdów typu armatka wodna. KGP przetarg rozpisała już w lutym, jednak nie podano wtedy ile kosztować będzie dostawa. W ogłoszeniu mogliśmy przeczytać, że Policja „przewiduje możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostaną mu przyznane". Jak się okazuje, armatki ujęte zostały w opublikowanym niedawno planie zamówień, a KGP na ten cel chce wydać niewiele ponad 26 mln złotych.

Policja zamierza też kontynuować zakupy, które rozpoczęła jakiś czas temu. W tym roku do mundurowych trafią więc kolejne kamery nasobne (za kwotę ponad 2 mln złotych) i paralizatory elektryczne (łącznie za ponad 7,3 mln złotych). Kontynuowana będzie również rozpoczęta niedawno wymiana umundurowania. Łącznie Policja na ten cel planuje przeznaczyć blisko 37 mln złotych.

Co ciekawe, KGP w plan postępowań na 2019 rok wpisała dostawę bezzałogowych statków powietrznych. Dostawca, po raz kolejny, ma zostać wyłoniony na drodze przetargu nieograniczonego, wartego ponad 1,5 mln złotych. Warto przypomnieć, że poprzednie trzy próby zakupu dronów zakończyły się fiaskiem, a ostatnio budżet, jaki KGP przeznaczyła na ten cel, był o ponad 200 tys. złotych większy.

Plan zamówień nie wymienia wszystkich zakupów, jakie najpewniej zrealizuje Policja w tym roku. W opublikowanym dokumencie nie ujęto, chociażby, kolejnych dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk. Ich zakup zapowiadał w ostatnim czasie szef MSWiA Joachim Brudziński. Nie wykluczone jest też, że, jak mówił wiceszef restoru Jarosław Zieliński, „w przypadku pozyskania dodatkowych środków zostaną podjęte działania zmierzające do doposażenia Policji” w kolejne transportery opancerzone. Coraz częściej mówi się również o możliwym zakupie lekkich śmigłowców dla Policji. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku KGP kupiła trzy maszyny Bell-407GXi.

Warto dodać, że zgodnie z polskim prawem, zamawiający nie są zobowiązani do uwzględnienia w planach postępowań zamówień, których wartość nie przekracza równowartości kwoty 30 000 euro oraz tych, które wyłączone są spod obowiązku stosowania przepisów ustawy Pzp. Nie wyklucza się też możliwości aktualizacji planu postępowań w ciągu roku, w szczególności w sytuacji, gdy zamawiający przewiduje udzielić zamówień, które nie zostały ujęte w tym planie.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Ali
czwartek, 11 kwietnia 2019, 02:02

Jak widać lwią część wydatków ponosi paliwo.jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest zamawianie pojazdów z fabrycznym gazem.oszczędności są ogromne!!.zamiast tego był bum na diesele...potem ,,mega oszczędne pojazdy,1,2... np.1.6 astra spalające 10,7l /100km o mocy realnej gorszej od skody fabi 1,4.obecnie kupuje się hybrydy...pojazdy 1,4 turbo...i tego typu ,,eco wynalazki,,. Bolączką zamówień jest brak myślenia-tylko szał zakupów jak są środki na koncie.przykład zakup 5 śmiglowców blachawk gdzie przez 20 lat wystarczały 2 mi8.trzy razy przetarkg na lekkie śmigłowce unieważniony bo brak środków ale zakup 5 blackhawk bo obiecywano nabyć je wojsku... to tak. Brak dronów i nawet najprostrzych środków śledzenia operacyjnego nie mówiąc o takich rarytasach w sferzE marzeń jak choćby para lornetek lub noktowizorów na 600 osobową komendę. Jedno na każdą komende wojewódzką auto do namierzania precyzyjnego gsm w przypadku osób zaginionych lub poszukiwanych niebezpiecznych osób. Brak narkotesterów Zakupy pistoletów-brak zakupu pistoletów małobagarytowych dla policjantów pełniących slużbę operacyjną. Zakupy świetnych stacji Chińskich hytera-które biją na głowe motorole jakością i ceną...ale... brak zakupów radiostacji mikro z oferty firmy dla policjantów operacyjnych. brak myślenia np.przy wydawaniu nowych tablic rejestracyjnych...pisze się wniosek o tablice z Warszawy a dostaje się tabice Krakowskie...które każdy rozpoznaje w ułamku sekundy na autach nieoznakowanych. Obecnie na śląsku pismo o konieczności maksymalnej racjonalizacji srodków biurowych i sanitarnych-brak zszywek...rękawiczek jednorazowych...plynów do odkarzania rąk...rozLatujące się zszywacze za 2zł...brak płynów do spryskiwaczy w autach...bo trzeba było znaleść srodki na 1000zl emerytalnego dodatku. Remonty i budowy obiektów w ramach programu modernizacji policji nie obejmujące w większości budowy przypadków placów..parkingów...ogrodzeń...garaby ciąć koszty. Zakupy sprzętu i wyposażenia to chaos.obecne zaupy aut z tego roku...radiostacje idą w dobrym kierunku ale nadal jest 85% bubli technicznych...bowiem w przetargach króluje najniższa cena.

Aram
piątek, 12 kwietnia 2019, 01:24

Do tego największa bolączka policji polskiej...sprzęt do komunikacji z fukcją cyfrowego dzwięku a stasuje się analogowe...i brak kodowania...każdy laweciarz...taksówkarz ...tudzierz chętny do nabycia skanera za 400zl wie co robi policja.

Polak Mały
środa, 10 kwietnia 2019, 19:49

Pewnie znowu kupią zagraniczne pistolety..

BashC
środa, 10 kwietnia 2019, 22:43

A co mają kupić? Czesi potrafili zrobić hit cenowy i jakościowy taki jak P10c a u na wyprodukowali pistolet, który już w chwili premiery był przestarzały i skazany na porażkę komercyjną. P10c jak najbardziej leży w zasięgu naszej zbrojeniówki a i rynek samej mundurówki to ~150k.

Harry 2
środa, 10 kwietnia 2019, 18:30

"zakłada wprawdzie, że spora ich część przeznaczona zostanie na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy, " I powyższe wyjaśnia wszystko.

Tweets InfoSecurity24