Policję czeka kadrowe trzęsienie ziemi? W kierownictwie formacji duże zmiany

23 lutego 2019, 09:11
Lach, szymczyk, brudziński, fot. Paweł Ostaszewski Policja 997:policja.pl
Od lewej: nadinsp. Andrzej Szymczyk, Joachim Brudziński, nadinsp. Jan Lach. Fot. Paweł Ostaszewski/policja.pl

Polską Policję już niedługo czekają duże zmiany. Dwóch z trzech zastępców komendanta głównego ma zamiar odejść na emeryturę, a komendant główny typowany jest jako kandydat na wiceszefa Europolu - podał tvn24.pl. Jak narazie nie wiadomo kto zastąpi odchodzących generałów, ani kim może być potencjalny następca Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. 

O zmianach w kierownictwie Policji mówiło się już od jakiegoś czasu. W środowisku spekulowało się, że na początku roku na emeryturę będzie chciał odejść nadinsp. Jan Lach. Po cichu mówiło się też o tym, że ze stanowiskiem planuje pożegnać się szef formacji gen. insp. Jarosław Szymczyk, a w ostatnim czasie coraz częściej padało też nazwisko nadinsp. Andrzeja Szymczyka. Z informacjami jakie przekazał portal tvn24.pl wynika, że obaj wspomniani zastępcy na emeryturę mają odejść już niebawem. Nadinspektor Lach, ze służby ma odejść już 26 lutego, a nadinsp. Szymczyk na początku marca. Obie decyzje, mają być związane z problemami zdrowotnymi. 

Kto do awansu?

Giełda nazwisk potencjalnych następców odchodzących oficerów nie jest wcale taka długa. Pojawiają się na niej m.in. obecny komendant stołeczny (nadinsp.  Paweł Dobrodziej) oraz szef CBŚP (nadinsp. Kamil Bracha). Pod uwagę można by brać też zapewne szefa podlaskiego garnizonu, uważanego za "człowieka wiceministra Zielińskiego", jednak po ostatnich problemach nadinsp. Kołnierowicza, związanych z ogłoszeniem konkursu na "najlepszy anonim", jego potencjalny awans do Warszawy jest raczej wykluczony. 

Nowych zastępców komendanta głównego nie czeka łatwe zadanie. Nadinsp. Lach przez lata nadzorował m.in. całą policyjną prewencję, a nadinsp. Szymczyk piony kryminalne, w tym Centralne Biuro Śledcze Policji. 

Jak twierdzi tvn24.pl, z Polskiej Policji może odejść też szef formacji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Szymczyk ma być kandydatem na wiceszefa Europolu, a decyzje w tej sprawie mają zapaść do lata tego roku.

Warto też dodać, że zarówno powołanie dwóch wiceszefów Policji, jak i potencjalnie nowego komendanta głównego, może jednak wcale nie okazać się takie łatwe. Przy tego typu zmianach, kandydatury są często bardzo długo konsultowane, a decyzje zapadają w politycznych gabinetach. Cały proces utrudnia z pewnością niedawna informacja o tym, że szef MSWiA zamierza kandydować do Europarlamentu. Sytuacja potencjalnej zmiany w fotelu ministra spraw wewnętrznych, i brak jasnego sygnału kto mógłby, przynajmniej teoretycznie, zastąpić Brudzińskiego, wpływa również na zmianę rozkładu sił wewnątrz MSWiA, co może spowolnić proces nominacji w Policji.

Wydaje się jednak, że mimo wszystko, decyzje muszą zapaść dość szybko, bo sprawne kierowanie ponad 100 tys. formacją tylko z jednym zastępcą (nadinsp. Dariusz Augustyniak) może okazać się zadaniem niezwykle trudnym.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Wiesiek13
wtorek, 26 lutego 2019, 10:54

Płakać nie będę!!!!Każdy z tych odchodzących tylko zawyża średnią emeryturę szeregowego policjanta!!!Na ich miejsce są już następni "nienapasieni"-nie mylić z fachowcami!!!!Ciekawe skąd weźmiecie ludzi na stanowiska na grupach od 1 do 3 !?Kto wam obsłuży zdarzenie,pojedzie na interwencję?Bo tych "boskich" twórców wszelakich tabelek,mierników,mnożników i progów satysfakcji będzie ciężko ruszyć zza ciepłych biurek.Przekonujcie że nadal że jest bezpiecznie i cudownie!!!!

Taka prawda !
niedziela, 24 lutego 2019, 10:00

Policję w Polsce trzeba stworzyć zupełnie nową od podstaw, a jej działanie oprzeć na przystających do współczesności przepisach prawa. My nadal mamy milicję z resortowymi klanami rodzinnymi do czwartego już pokolenia ! Tam jest sama patologia. Trzeba zerobić jak w Gruzji lub na Ukrainie.

Romek
sobota, 23 lutego 2019, 20:24

Sprawne kierowanie, toż to jakieś kpiny. Ta instytucja nigdy nie była sprawnie kierowana, a co dopiero zarządzana... Tam potrzebna rewolucja jak w całej budżetówce.

Kik
sobota, 23 lutego 2019, 19:13

Na te stanowiska zawsze ktoś się znajdzie. Przyjdą następni na kilka miesięcy i wezmą 15 tysięcy emerytury

Kamil
niedziela, 10 listopada 2019, 15:51

Ile lat przepracowałeś i gdzie? Oni pracowali na pierwszej linii. Najpierw na stanowiskach zwykłych policjantów, potem poprzez szkolenia awansowali na wyższe,. Kiedy ty może wygodnie sobie spałeś oni byli w akcji ścigania przestępczej mafii wołomińskiej i pruszkowskiej.takie wtedy były czasy. Zanim ocenisz, wnikliwie przestudiuj pracę tych ludzi ich osiągnięcia. Spróbuj sam przepracować w wydziale kryminalnym choćby 2 lata, a przekonasz się jak tam łatwo się pracuje. Przekonasz się czym ryzykujesz ty i twoja rodzina.

policjant
sobota, 23 lutego 2019, 14:54

Mowa tu o procesie, który zaczął się przed kilkoma laty a w tym przybierze postać "paleontologicznego wielkiego wymierania". Jakie znaczenie mają zmiany na szczeblach KGP? W brew pozorom drugorzędne. Komendant Główny jak i jego zastępcy to stanowiska polityczne. Dobrze opłacani figuranci, którzy maja stać na baczność przed politykami, którzy nominują ich na te stanowiska. Prawdziwym problemem jest obsada stanowisk kierowniczych w tzw. jednostkach roboczych. Naczelnik wydziału ze stażem służby 5 lat - czyżby geniusz? Dyżurny Miejski (na poziomie KMP) 6 lat służby. Czyżby kolejny oświecony? NIE!!!! Za skuteczne działanie Policji odpowiadają ludzie ze znikomym doświadczeniem, znikomą wiedzą i bez instynktu samozachowawczego. To jest faktyczny problem dla formacji oraz dla społeczeństwa, które ma ochraniać

Tweets InfoSecurity24