Policja wdraża Tetrę

20 września 2019, 09:54
tetra
Fot. policja.pl

"Po wielu latach starań polska Policja rozpoczyna realizację strategicznego i ważnego dla bezpieczeństwa Państwa projektu modernizacji policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA. Do tej chwili taki system działał w 4 miastach" - informuje formacja.

TETRA, czyli trankingowy system cyfrowy, użytkowany jest w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Szczecinie. Po podpisaniu umowy i wdrożeniu projektu system TETRA będzie działał w każdym mieście wojewódzkim.

Jak podkreśla policja, system TETRA według różnych zapowiedzi już kilkanaście lat temu miał stać się podstawowym systemem łączności Policji w największych ośrodkach miejskich w Polsce. Z różnych przyczyn nie udawało się sfinalizować realizacji tego projektu a kolejno ogłaszane przetargi były unieważniane. Zamówienie udało się jednak w końcu udzielić, co pozwoli wdrożyć system w standardzie TETRA we wszystkich głównych ośrodkach w kraju. Przyjęta koncepcja zakłada również w przyszłości korzystanie z systemu przez inne służby bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ratownictwa.

System ma być zbudowany ze środków przyznanych na podstawie Ustawy o ustanowieniu Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020

Jak tłumaczy formacja, system łączności radiowej stanowi w Policji podstawową platformę komunikacji w czasie realizacji zadań od rutynowych działań patrolowo-interwencyjnych po obsługę zabezpieczeń w przypadku wystąpienia katastrof lub aktów terrorystycznych. "Działanie w takich warunkach wymaga posiadania systemu łączności, który będzie oferował najwyższą jakość usług, w tym m.in. ochronę korespondencji zarówno przed podsłuchem, jak i możliwością zakłócania oraz możliwość współpracy różnych służb zaangażowanych w zdarzenie" - czytamy w komunikacie policji.

Systemem dedykowanym dla takich zastosowań oraz spełniającym powyższe warunki jest system TETRA. Został on wskazany w Rekomendacji Police Co-Operation z czerwca 2003 r. do Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 r. jako właściwy do stosowania przez służby z obszaru bezpieczeństwa, porządku publicznego i ratownictwa w strefie Schengen.

Komenda Główna Policji

TETRA, jak pisze policja, to system pozwalający na prowadzenie bezpiecznych korespondencji. Mechanizmy szyfrowania chronią treści w nim przekazywane przed nieuprawnionym podsłuchem. Nawet w przypadku próby korzystania z oryginalnego radiotelefonu, nieuprawniony użytkownik nie ma dostępu do korespondencji. System TETRA oferuje również możliwości współpracy różnych służb.

Zbudowanie takiego systemu w skali ogólnopolskiej pozwoli (podobnie jak w innych krajach UE) na pracę wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, porządek publiczny i ratownictwo na wspólnej platformie, która będzie umożliwiała tym służbom prowadzenie korespondencji zarówno w ramach wyłącznie własnej organizacji, jak i wręcz nieograniczone możliwości współpracy z pozostałymi użytkownikami. W przypadku wystąpienia katastrof lub aktów terrorystycznych będzie to cecha mogąca decydować o życiu i zdrowiu wielu ludzi.

Komenda Główna Policji

Jak podkreśla policja, "doświadczenia krajów od lat korzystających już z takich rozwiązań wskazują, że koszty utrzymywania przez Państwo takiego systemu są znacząco niższe niż sumaryczne koszty utrzymywania systemów odrębnych dla każdej służby i znacznie mniej funkcjonalnych". 

Polska Policja wciąż nie posiada dostępu do systemu łączności radiowej, który spełniałby współczesne wymagania, a Polska pozostaje jedynym dużym krajem UE, który do dzisiaj nie uporał się z tym problemem. W roku 2000 jedynie w czterech miastach na terenie kraju wdrożono lokalne systemy TETRA, ale jest to skala pomijalna wobec potrzeb, a przy tym właśnie z powodu swej lokalności niepozwalająca na wykorzystanie potencjału technologii TETRA.

Komenda Główna Policji

Do dzisiaj w Policji i innych służbach dominują rozwiązania przestarzałe technologicznie i mało efektywne. "Kwestie podsłuchiwania sieci łączności Policji co jakiś czas stają się przedmiotem debaty publicznej" - przyznaje formacja.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Policjant
poniedziałek, 23 września 2019, 13:41

Polska Pollicja istnieje na papierze. To instytucja teoretyczna, nie przygotowana na żaden wieksze zdarzenie na poziomie kpp/kmp w miastach do 100tys. Mieszkańców. Łączność opiera się na prywatnych telefonach komórkowych funkcjonariuszy a nie na komunikacji radiowej ktora nie obejmuje czesto nawet obszaru technicznego dzialania. Lacznosc to najczesciej stare radmory i motorole do ktorych nie ma czesci zamiennych, maszty radiowe najczęściej pamiętaj czasy PRL A nowych nie ma bo brak pieniedzy.Braki kadrowe, brak sprawnych pojazdów, brak pojazdów terenowych. Brak wszystkiego prócz stanowisk biurowo urzedniczych i wydawanych wytycznych i polecen. To instytucja teoretyczna akcja protestacyjna w tamtum roku sparalizowala Policje, funkcjonariusze z pierwszej linii to 35% calego stanu etatowego reszta ro policja biurowa. HIPOKRYZJA . Rzygac sie chce.

Dyfer
piątek, 20 września 2019, 21:10

W takim państwie jak Bblugaria Tetra działa od 15 lat. Teraz i My się doczekaliśmy. Troszkę zeszło ale w końcu jest.

Tito
piątek, 20 września 2019, 18:54

Co tak późno.. W końcu to miał być osławiony offset za F-16 że o Łódzkim akceleratorze technologi nawet nie wspomnę. ;-D

deza
piątek, 27 września 2019, 01:21

Tetra to Krakow...

Sokół Sokolowsky
piątek, 20 września 2019, 13:21

XXI wiek.naszej policji...jakość dzwięku pomimo nowych radiostacji jak rozmowa z wnętrza szafy... zero kodowania- każdy złodziej i laweciarz ma nasłuch...i jak widać raczej zanim system obejmie średnie i małe miasta minie kolejne 10-20 lat... Bolączka to także brak zamówień na stacje malogabarytowe kamuflowane.kupuje się zestawy kamuflowane ale ...sluchawek a stacja pozostaje wielkości cegły pomimo powszechnych rozwiązach stacji wielkości telefonu gsm. Polska policja niestety raczkuje w nowoczesność krajów zachodu ...coś rusza ale o 20 lat za puźno.

Tweets InfoSecurity24