Reklama

Policja kupuje 3000 pistoletów kalibru 9 mm

28 marca 2015, 11:18
Opracowany dla policji i służb mundurowych pistolet samopowtarzalny 9 mm P99 z Fabryki Broni „Łucznik” – fot. M.Dura
Opracowany dla wojska pistolet samopowtarzalny 9 mm RAD z Fabryki Broni „Łucznik” – fot. M.Dura

Policja chce w przetargu kupić 3000 pistoletów samopowtarzalnych na amunicję kalibru 9x19 mm Parabellum bez kabury i ładownicy.

Termin składania ofert upływa 28 kwietnia br. i już wiadomo, że aukcja będzie prowadzona elektronicznie. Dostawy mają się zakończyć 30 listopada 2015 r. W wyborze policja będzie się kierowała ceną (waga 80) oraz gwarancją na pistolet i magazynki (waga 20).

Co chce kupić policja?

Policja chce 3000 kompletów broni osobistej, z których każdy składa się co najmniej z pistoletu, dwóch magazynków, zestawu do czyszczenia i konserwacji broni (co najmniej wycior i szczoteczka), instrukcji użytkowania i konserwacji, karty gwarancyjnej oraz pudełka transportowego z tworzywa sztucznego.

RAD 9 mm
Opracowany dla wojska pistolet samopowtarzalny 9 mm RAD z Fabryki Broni „Łucznik” – fot. M.Dura

Dostarczony ma być pistolet samopowtarzalny z krótkim odrzutem lufy – „zamek ryglowany przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej, funkcję rygla ma spełniać odpowiednio ukształtowany górny występ tylnej części lufy, a opory ryglowej - okno wyrzutowe łusek”. Dopuszcza się trzy systemy mechanizmu spustowo uderzeniowego z samonapinaniem:

  • SA/DA (Single Action/ Double Action - z samonapinaniem);
  • DAO (Double Action Only – z wyłącznym samonapinaniem);
  • Semi-DAO (z wyłącznym, częściowym samonapinaniem).

Zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia:

  • masa pistoletu bez magazynka nie może być większa niż 720 g;
  • długość całkowita nie może być większa niż 200 mm;
  • szerokość całkowita pistoletu nie może być większa niż 37 mm;
  • wysokość całkowita pistoletu (bez magazynka) nie może być większa niż 140 mm;
  • długość lufy nie może być mniejsza, niż 90 mm.

Powierzchnia zewnętrzna bocznej, tylnej części zamka ma być ukształtowana w sposób ułatwiający strzelcowi szybkie przeładowanie broni, natomiast osłona języka spustowego tak, by można było trzymać pistolet oburącz. Zatrzask magazynka oraz dźwignia zwalniania zamka ma być łatwo dostępna, a rozłożenie do czyszczenia i konserwacji nie powinno wymagać dodatkowych narzędzi.

Dwurzędowy magazynek ma mieć co najmniej 15 nabojów oraz donośnik wykonany w jaskrawym kolorze (z wyłączeniem niebieskiego), co ułatwia wzrokową kontrolę załadowania i ocenę ilości znajdujących się w magazynku nabojów.

Jaki pistolet i do czego?

Policja chce zakupić broń indywidualną policjanta służącą do samoobrony oraz wymuszania posłuszeństwa. Założono więc, że pistolet ma być odporny na czynniki mechaniczne, klimatyczne i środowiskowe w warunkach służby policyjnej, a żywotność istotnych części pistoletu (lufa, zamek, szkielet) musi być nie mniejsza niż 10000 strzałów.

Pistolet ma mieć oznakowany co najmniej szkielet i lufę. Zewnętrzne powierzchnie mają posiadać matowe wykończenie w kolorze czarnym lub ciemno grafitowym. Przyrządy celownicze mają być stałe, otwarte, metalowe i wykonane w kolorze broni, ze znacznikami ułatwiającymi celowanie Szkielet ma posiadać podlufową szynę montażową wg. standardu Picatinny MIL-STD-1913 (dla akcesoriów - np. wskaźnika laserowego lub oświetlenia taktycznego) i pozwalać na montaż smyczy do dolnej części chwytu pistoletu.

P99 9 mm
Opracowany dla policji i służb mundurowych pistolet samopowtarzalny 9 mm P99 z Fabryki Broni „Łucznik” – fot. M.Dura

Chwyt ten musi zapewnić jego pewne i wygodne trzymanie. Cała konstrukcja nie może posiadać ostrych krawędzi i przeszkadzać w wyjęciu pistoletu z kabury lub powodować zaczepiania się o odzież lub indywidualne wyposażenie policjanta (w tym kamizelkę kuloodporną i taktyczną).

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania, to policja wymaga by pistolet pozwalał na bezpieczne przenoszenie z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, by był wyposażony we wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej i by posiadał zabezpieczenie przed wystrzałem przedwczesnym (przy niezaryglowanym zamku) oraz przypadkowym (przy nieściągniętym języku spustowym - podczas upadku na twarde podłoże z wysokości 2 m). Przy czym zdjęcie blokad musi następować automatycznie, podczas ściągania języka spustowego. Policja dopuszcza by pistolet posiadał dodatkowy, nastawny bezpiecznik zewnętrzny.

KomentarzeLiczba komentarzy: 7
waca
czwartek, 2 kwietnia 2015, 03:57

MSW kupuje kalachy,MSW kupuje pistolety,chyba sie przygotowywuja do obrony zlodziei i pasozytow przed Polakami

funkcjonariusz
wtorek, 26 kwietnia 2016, 18:45

Jako funkcjonariusz używałem różnego rodzaju broni ale takiego gówna jak ten cały walther p99 dawno nie widziałem. Z całym przekonaniem mówię, że stare pistolety P83 są dużo lepsze niż ten badziewny walther. Zacznijmy od tego, że podczas strzelania pękają w nich płytki przytrzymujące iglicę. Jeśli tego nie dopilnuje się i w porę się jej nie wymieni, to podczas strzelania możemy zostać kalekami!! Odgórnie jest zakaz ćwiczeń "na sucho", gdyż pistolet może ulec awarii. Zbyt długi język spustowy powoduje, że często strzały są zrywane. Nie będę wymieniał wszystkich rzeczy, bo nie o to w tym chodzi. Ten pistolet to jest jedno wielkie nieporozumienie. Widać, że został zakupiony przez formacje mundurowe w naszym kraju, tylko i wyłącznie dla tego, że jest produkowany tutaj, zresztą było to jednym z warunków zakupu przez MSWiA pistoletu produkowanego w naszym kraju. Szkoda, że nikt nie wziął pod uwagę innych pistoletów.

Reklama
Tweets InfoSecurity24