Podwyżki dla służb mundurowych

27 września 2017, 12:45
Policja

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, rząd zatwierdził wczoraj podwyżki dla najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Na większe zarobki liczyć mogą także nowo przyjęci do służby. Wzrosnąć ma też dodatek stołeczny.

Zgodnie z decyzją podjętą przez Radę Ministrów, podwyżka dotyczyć będzie strażaków, policjantów, strażników granicznych i funkcjonariuszy BOR, którzy zarabiają najmniej oraz tych, którzy dopiero wstąpili w szeregi służb.

Funkcjonariusze pełniący służbę na terenie Warszawy otrzymują też specjalny dodatek stołeczny. Dotychczas wynosił on 304,70 zł a jego kwota nie była zmieniana od 2009 roku. W myśl podjętej przez rząd decyzji kwota dodatku wzrośnie o 170 zł. Wyższy dodatek stołeczny otrzyma, ponad 9200 funkcjonariuszy.

Podwyżki dotyczyć będą niemałej grupy funkcjonariuszy. Tylko w Policji w ramach dwóch pierwszych grupach zaszeregowania służbę pełni niemal 17 tys. policjantów (wg. danych KGP – stan na czerwiec 2017). Nie wiadomo jednak czy tylko ich dotyczyć ma podwyżka. Dziś nowo przyjęty policjant odbywający kurs podstawowy może liczyć średnio na 1939 zł. Po ukończeniu szkolenia jego pensja wzrasta do średnio 2830 zł. MSWiA nie podaje o ile więcej pieniędzy trafi na konta funkcjonariuszy. Wiemy jednak, że na ten cel przeznaczona zostanie kwota 150 mln zł.

To kolejna w tym roku, po lutowej, podwyżka dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA.  Rozporządzenie podpisane na początku tego roku podnosiło, od 1 stycznia 2017, wynagrodzenie funkcjonariuszy średnio o 253 zł na każdy etat.

Podwyżki dla funkcjonariuszy zakłada także rządowy program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Na inwestycje, podwyżki oraz zakup nowego sprzętu do policji, straży: pożarnej i granicznej oraz BOR trafić ma w sumie ponad 9 mld zł.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Straz graniczna
czwartek, 28 września 2017, 16:38

Szkoda że nikt nie mówi o obniżkach dodatków służbowych. Po niby podwyżce i obcieciu dodatków służbowych wychodzi na minus a nie plus. Ale w mediach jest głośno o podwyżkach. Można prostych ludzi łatwo wprowadzić w błąd ale chyba o to chodzi nowej władzy.

Boruta
czwartek, 28 września 2017, 01:52

W całej policji jest już blisko 6,5 tyś wakatów, w komendzie stołecznej ok 750. Wielu moich kolegów z jednostki ma już po 400 nadgodzin bo nie ma komu robić. Aplikujących do służby jest najmniej od lat, 3 krotnie mniej niż w rekordowym 2012r. i to pomimo spadku wymagań. Także łaski nie robią. Zobaczymy czy te kosmetyczne podwyżki przyciągną chętnych. Zwłaszcza w Warszawie gdzie średnia pensja dochodzi już do 4,5 tyś zł netto. (tyle to W-wie wyciąga specjalista czy kierownik ogniwa i to z długim stażem). Nie ukrywajmy, po zmianach emerytalnych munduówka stała się mało atrakcyjna, zwłaszcza policja bo wojsko i PSP jeszcze się bronią. Co raz mniej jest chętnych aby za 2600 zostać bohaterem jutuba i obiektem kretyńskim komentarzy ziomków oraz innych mędrków leśno-polnych.

granat buum
czwartek, 28 września 2017, 00:07

ja bym milicji straży pożarnej i pogranicznikom zabrał wszystko i zlikwidował... te pieniądze dać obronie terytorialnej i szwejom oni tak prężnie działają w lasach i koszarach... szweje mają bardzo ciężką pracę... od l4 do l4

aa
środa, 27 września 2017, 15:28

super!

Tweets InfoSecurity24