Pierwszy mundurowy zaszczepiony przeciw COVID-19

24 marca 2021, 15:15
policja szczepienia
Fot. Polska Policja, Twitter

Jarosław Szymczyk, komendant główny policji został pierwszym zaszczepionym funkcjonariuszem w Polsce. Ruszyły tym samym szczepienia służb mundurowych, które - zgodnie z informacją przekazaną podczas konferencji przez wiceministra Błażeja Pobożego - będą koordynowane właśnie przez policję.

W środę, po godz. 14:00 w szpitalu tymczasowym na PGE Narodowym zainaugurowane zostały szczepienia służb mundurowych. Funkcjonariusze są szczepieni preparatem firmy AstraZeneca. 

W inauguracji wzięli udział komendanci służb podległych MSWiA – Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – oraz zastępca komendanta głównego Straży Granicznej, a także zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. To oni otrzymali pierwsze dawki szczepionki. 

Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że szczepienia to jedyna droga powrotu do normalności.

gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży podczas konferencji inaugurującej program szczepień zwrócił uwagę, że przedstawiciele służb mundurowych "każdego dnia dbają o bezpieczeństwo obywateli, a od roku są na pierwszej linii trudnej walki pandemią koronawirusa".

Policja kontroluje obowiązek przestrzegania kwarantanny, patroluje ulice, sprawdzając, czy realizowany jest obowiązek zakrywania ust i nosa. Straż Graniczna kontroluje obecnie granicę południową pod kątem sprawdzania, czy osoby ją przekraczającą posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu lub negatywny test na koronawirusa. Straż pożarna pomaga obywatelom dotrzeć do punktów szczepień. To tylko wybrane z tych działań, które funkcjonariusze wypełniają w tej bardzo trudnej walce, wykazując się ogromnym poświęceniem. Niejednokrotnie ponosząc ofiary.

Błażej Poboży, wiceminister MSWiA

Z danych przedstawionych przez Pobożego wynika, że 20 tysięcy funkcjonariuszy policji, czyli 1/5 ogółu, zachorowało na COVID-19. Rejestracja na szczepienie wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy w Narodowym Programie Szczepień należą do grupy 1c, ruszyła na początku marca. Wstępnie harmonogram zakładał, że ich szczepienia rozpoczną się 22 lub 29 marca. "Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć proces szczepień tydzień przed terminem, z użyciem bezpiecznej i dobrej szczepionki jaką jest szczepionka AstraZeneca. Cieszę się, że możemy zrobić to tu, w Szpitalu Narodowym" - powiedział wiceszef MSWiA.

Poboży dodał, że proces szczepień funkcjonariuszy będzie się odbywał w szpitalach węzłowych oraz w 133 placówkach służby zdrowia. 

Jak informował na początku marca br. Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA, w zależności od formacji służb mundurowych podległych resortowi, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 waha się w granicach 60-70 proc. Zapewnił, że szczepienia będą prowadzone sprawnie logistycznie, w taki sposób, aby nie zakłócać normalnego przebiegu służby. 

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Gigi
środa, 24 marca 2021, 17:29

Ja tam zaszczepię się ostatni - moi podwładni mają pierwszeństwo.

Ryś
środa, 24 marca 2021, 16:50

Panie ministrze na pierwsze linii z walki z covid-19 są Policjanci służb patrolowo- interwencyjnych, oddziałów prewencji , kryminalnych, dzielnicowi i czasami doch-śledczy . Reszta może poczekać na szczepienia w późniejszych terminach albo uzupełnić wakaty swoimi osobami na ulicy.

f-sz
środa, 24 marca 2021, 16:27

Ja rozumie, że zaszczepienie samych generałów to chwyt marketingowy w kierunku namowy do szczepień pozostałych funkcjonariuszy, ale dlaczego najpierw szczepi się Komendy Wojewódzki a dla szarego sierżanta w patrolu na wichurze ma nie wystarczyć pomimo tego, że w jego jednostce zgłosiło się tylko 20 % na szczepienie??

Sergent
środa, 24 marca 2021, 21:51

Z jakiej jest Pan jednostki? Chętnie pomogę i sprawdzę czy informacja jaka Pan podaję jest prawdziwa.

Cywil
środa, 24 marca 2021, 19:15

I co z pracownikami cywilnymi którzy mają na co dzień kontakt z f-mi. Tych wogole nie biorą pod uwagę.....

Tomasz
środa, 24 marca 2021, 18:15

Bo tak to działa. Od zawsze. Jeszcze Cię to dziwi? Pracujesz drugi miesiąc?

Ozgrozo
środa, 24 marca 2021, 17:59

Ci na wichurach zawsze byli traktowani jak debile i tak zostało i zostanie. Najniższe dodatki, ale najwięcej roboty, to norma. Ja nie doczekałem szczepienia, wirus mnie dopadł.

Tweets InfoSecurity24