Ogień na ORP "Błyskawica" [FOTO]

14 kwietnia 2019, 16:15
16507
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Wojskowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna przeprowadziły ćwiczebny alarm pożarowy na okręcie-muzeum ORP "Błyskawica". Szkolenie obserwowali Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański i dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

Scenariusz ćwiczenia zakładał wybuch pożaru w jednym z pomieszczeń wystawowych okrętu-muzeum, w czasie jego postoju przy nabrzeżu Skweru Kościuszki. Ogień zagraża sąsiednim pomieszczeniom, w których znajdują się zwiedzający i członkowie załogi. Pożar zostaje zauważony przez jednego z marynarzy, który postępując zgodnie z instrukcją przeciwpożarową powiadamia oficera dyżurnego. Ten ogłasza alarm pożarowy na okręcie. Rozpoczyna się ewakuacja zwiedzających i podjęta jest próba ugaszenia pożaru przy wykorzystaniu podręcznych środków gaśniczych. Te okazują się jednak niewystarczające, wezwana więc zostaje Wojskowa Straż Pożarna i Państwowa Straż Pożarna. Pomieszczenia okrętu błyskawicznie wypełniają się gęstym dymem, widoczność jest praktycznie zerowa.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Sytuację komplikuje dodatkowo panika wśród ewakuowanych zwiedzających i konieczność dokładnego sprawdzenia wszystkich pomieszczeń w celu odnalezienia i wyprowadzenia z rejonu zagrożenia wszystkich osób postronnych. Jeden ze zwiedzających ulega atakowi paniki, wbiega na Główne Stanowisko Dowodzenia i, przerażony,  uderza głową o podstawę masztu tracąc przytomność. Do jego ewakuacji konieczne jest wykorzystanie sprzętu specjalistycznego.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

Celem przeprowadzonego szkolenia było doskonalenie współdziałania służb w trakcie sytuacji kryzysowej. W trakcie ćwiczenia uczestniczący w nim marynarze i strażacy mogli poszerzyć wiedzę i zdobyć doświadczenie, przydatne potem w trakcie prowadzenia prawdziwej akcji przeciwpożarowej. Uczestnicy poznali też nietypowe formy ewakuacji, obserwując techniki alpinistyczne zademonstrowane przez strażaków z Sekcji Ratownictwa Wysokościowego.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech

W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG1) stacjonującej w Śródmieściu, Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG 2) z Chyloni, Wojskowej Straży Pożarnej z Komendy Portu Wojennego Gdynia, Portowej Straży Pożarnej oraz załoga okrętu-muzeum ORP Błyskawica.

image
Fot. kpt. mar. Anna Sech
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
podatnik
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 13:58

Pięknie. Nowiutkie mundury, hełmy. Generał będzie zadowolony

egaiop
niedziela, 14 kwietnia 2019, 19:40

Straż Pożarna powinna być prywatną instytucją, która ma zarobić na siebie. Dlaczego? Według badań instytutu Adama Smitha i fundacji im. Piłsuckiego wynika, że wszystko co państwowe jest nieefektywne. Straż pożarna powinna zarabiać na akcjach a nie przejadać pieniądze. Poza tym istnienie państwowej straży pożarnej to okazja do nadużyć w wykonaniu firm dostarczających osprzęt. Przykład: dlaczego straż kupuje agregaty prądotwórcze za kilka tysięcy zł sztuka jak na allegro albo w castoramie można takie same za kilkaset zł? Jedyne czym się różnią to dla castoramy chińczyk nakleja naklejkę "Nutool Power" a dla straży "Honda Super Premium Sport"

otto
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 17:27

Sprywatyzujmy wszystko!, wojsko, policję, sejm i burmistrza, sołtysa, drogi gminne, lasy państwowe, uniwersytety, szkoły podstawowe, parki miejskie, rzeki - tylko po co wtedy jest potrzebne państwo? egaiop nie będzie Cię wtedy stać by mieszkać w takim prywatnym świecie - nie tylko Ty płacisz podatki na utrzymanie tego wszystkiego ale tez firmy, przedsiębiorstwa które wpłacają o wiele więcej niz osoby prywatne itp dlatego płacisz mniej i niektóre rzeczy sa ogólnie dostępne... a prywatne byłoby wszystko płatne!

PL
niedziela, 14 kwietnia 2019, 18:51

A już myślałem że naprawdę spalili nasz jedyny okręt wojenny którym możemy się pochwalić innym.

Racjonalista
niedziela, 14 kwietnia 2019, 18:45

Nie tylko ORP Błyskawica, ale cała nasza flota wojenna to jedno wielkie muzeum.

Reklama
Tweets InfoSecurity24