Odmrożenie kwoty bazowej dla funkcjonariuszy coraz bliżej. Projekt budżetu trafił do Sejmu

27 grudnia 2019, 12:34
policja. dzielnocowe, policjantka. fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Rada Ministrów 23 grudnia br. przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. Jak przekonywał premier Mateusz Morawiecki, przyszłoroczny budżet zapewnia zbilansowanie wydatków i dochodów państwa, a co za tym idzie, jak na razie, rządzący nie przewidują deficytu. Powody do zadowolenia mogą mieć funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze. Zgodnie z przyjętym dokumentem, w przyszłym roku, pierwszy raz od lat, wzrosnąć ma kwota bazowa, która ma wpływ na mundurowe pensje. Jeśli proponowane przez rząd zapisy nie zostaną zmienione w toku prac parlamentarnych, w przyszłym roku kwota bazowa wzrośnie z dotychczasowego poziomu 1523,29 złotych do 1614,69 zł.

Rząd musiał zająć się projektem budżetu już po raz drugi w ostatnich miesiącach. We wrześniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, jednak ze względu na październikowe wybory i parlamentarną zasadę dyskontunuacji, konieczne było ponowne procedowanie dokumentu. Pod obrady rządu trafił on niemal w niezmienionej formie, choć jak podkreślali przedstawiciele ministerstwa finansów, "niewielkie" zmiany zostały wprowadzone. Niezmieniona została jednak wysokość kwoty bazowej jaką rządzący planują ustalić na przyszły rok. Zgodnie z dokumentem od stycznia 2020 roku ma ona wynieść dla funkcjonariuszy oraz żołnierzy 1614,69 zł, co oznacza, że wzrośnie o 91,4 zł, z niezmienianego od 10 lat poziomu 1523,29 zł. Nieco inaczej sprawa wygląda w Służbie Celno-Skarbowej. W SCS kwota bazowa utrzymuje się bowiem na poziomie 1701,09 zł, a od stycznia wzrosnąć ma do 1803,16 zł. 

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok do Sejmu trafił 24 grudnia i został skierowany do pierwszego czytania. To początek legislacyjnej drogi najważniejszego, z finansowego punktu widzenia, dokumentu w państwie. I o ile można się spodziewać, że przez Sejm projekt przyjęty zostanie stosunkowo szybko, to jak zachowa się Senat pozostaje wciąż pytaniem otwartym.

Podwyżki tuż tuż

Dlaczego podniesienie wysokości kwoty bazowej tak elektryzuje mundurowe środowisko? Po pierwsze, nie zmieniała się ona przez 10 ostatnich lat. Po drugie, chodzi o sposób w jaki obliczane jest uposażenie funkcjonariuszy, a do wyliczenia jego przeciętnej wysokości używa się właśnie m.in. kwoty bazowej, która określana jest co roku w ustawie budżetowej. Pytaniem, które pojawia się w związku z planowanymi zmianami jest to, jak ta decyzja realnie przełoży się na mundurowe uposażenia. Odpowiedź nie jest jednak wcale taka prosta.

Co do zasady, wzrost kwoty bazowej powinien skutkować wzrostem mundurowych pensji. Słowem klucz w tym przypadku, jest "co do zasady". Wszystko dlatego, że trudno dziś przewidywać jak odmrożenie niezmienianej od 10 lat kwoty korelować będzie z podwyżkami, które obiecano mundurowym w przyszłym roku. Teoretycznie możliwych scenariuszy jest co najmniej kilka. Od tego, który zakłada, że wzrost uposażeń związanych z podniesieniem kwoty bazowej będzie niezależny od obiecanej 500 złotowej podwyżki, przez rozwiązania jedynie po części "konsumujące" zwiększenie pensji "z kwoty bazowej" na rzecz obiecanego wzrostu wynagrodzeń, aż po założenie, że wzrost kwoty bazowej, i wynikające z tego zwiększenie uposażenia, będzie częścią tego co mundurowi i tak mieli otrzymać. W tym ostanim przypadku, samo podniesienie kwoty bazowej, jak informował InfoSecurity24.pl już we wrześniu, może jednak nie wystarczyć i konieczne będzie także zwiększenie mnożników w poszczególnych formacjach. 

Rozszyfrowanie rządowych planów jest tym trudniejsze, że jak na razie MSWIA nie przygotowało specjalnych rozporządzeń związanych z podniesieniem wielokrotności (mnożnika) kwoty bazowej, a to właśnie przy użyciu tych dwóch zmiennych określane są przeciętne uposażenia w każdej z formacji. Co więcej, trzeba też pamiętać, że ustawa budżetowa na przyszły rok to wciąż projekt, w którym pojawić mogą się jeszcze zmiany. Te wprowadzić mogą zarówno posłowie na etapie prac w komisjach, jak i senatorowie.

Wydaje się, że mundurowi mogą być jednak spokojni. Podwyżki w przyszłym roku, zgodnie z zapowiedziami kierownictwa MSWiA, powinny trafić na konta funkcjonariuszy. Jak przekonywał niedawno podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński, zgodnie z podpisanym w listopadzie ubiegłego roku porozumieniem, od stycznia mundurowym wypłacona zostanie kolejna tura podwyżek w wysokości 500 złotych brutto na każdy etat wraz z nagrodą roczną. Maciej Wąsik dodał, że resortowi zależy na tym, by kwoty te były jak najbardziej "spłaszczone", tzn. by w możliwie równej wysokości trafiały do wszystkich mundurowych. Jak dodał, mogą wystąpić rozbieżności jednak na poziomie kilkudziesięciu, a nie kilkuset złotych. "Nie będzie tak, że na dole policjant dostanie 120 zł, a komendant 1200 złotych" – zapewniał wiceszef MSWiA.

KomentarzeLiczba komentarzy: 35
K.
sobota, 28 grudnia 2019, 14:46

Uważam że nie ma co liczyć na to że wzrost kwoty bazowej to niezależna podwyżka od tych obiecanych 500 zł brutto. Patrząc na to jak spadają wplywy z podatków to będzie bardzo dobrze jak dostaniemy w sumie średnio te 500 zł.

Super...
piątek, 27 grudnia 2019, 21:26

Żałosna podwyżka kwoty bazowej. Nie waloryzowana od 2008 roku. Wtedy też wynosiła 1500 zł, tylko przy innych placach jak np pensji minimalnej 1120 zł była niezła. Teraz kwota bazowa 1600 a pensja minimalna 2600. Jest się z czego cieszyć......

hura....
sobota, 28 grudnia 2019, 15:16

za wszelką cenę obiecują różne frykasy bo nikt już w mundurówce nie chce robić , prawda jest taka że to jest i tak dziadostwo.

Prawie emeryt
piątek, 27 grudnia 2019, 18:03

Nie ma się czym martwić bo senat w przewadze PO co prawda,ale nie powinien mieć problemu z przegłosowaniem tych podwyżek ponieważ oni też chcieli aby PIS podniósł nam płace. Także zobaczymy czy to było gadanie na potrzebę chwili czy faktycznie tak myśleli

SG
czwartek, 2 stycznia 2020, 14:47

Nie do końca. Wystarczy, że senatowi coś się nie spodoba np w sprawie służby zdrowia czy szkolnictwa lub esbeckich emerytur, to zablokują cały budżet.

Ksiegowy kgp
poniedziałek, 30 grudnia 2019, 13:59

Podwyzka na kwocie bazowej bedzie wliczona w obiecana podwyzke

Tweets InfoSecurity24