Nowy tryb naboru do policji? Prace trwają

12 marca 2021, 12:42
podlaska policja
Fot. Podlaska Policja, Twitter

Komenda Główna Policji prowadzi prace analityczne dotyczące ewentualnego wprowadzenia dedykowanego trybu procedury doboru do służby, "umożliwiającego wyłonienie kandydatów o wysokich kierunkowych kwalifikacjach zawodowych (np. informatyk, chemik, prawnik)" - dowiedział się InfoSecurity24.pl. 

Wiemy, że wysoka liczba wakatów w policji to jeden z tematów, który spędza sen z powiek kierownictwu tej formacji. Zgodnie ze stanem na 1 lutego br. w służbie brakowało ponad 5,7 tys. funkcjonariuszy. Jak zapewniał w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef polskiej policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, uzupełnianie wakatów to dla niego priorytet, ale formacja łatwego zadania, szczególnie w ostatnim roku, nie ma. Oprócz czasowego zawieszenia naboru do służby, zwiększenia zadań nałożonych na formację w związku z pandemią koronawirusa czy sporej liczby negatywnych ocen jej działania, które posypały się pod koniec 2020 roku, problem stanowią również sami kandydaci. Komenda Główna Policji zapewnia bowiem, że ich liczba była i wciąż jest duża, ale wielu spośród nich nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów w poszczególnych etapach doboru. Jednostka powtarza to już jednak od paru lat. Przykładowo, w 2018 roku podawała, że na jedno wolne miejsce w policji przypadało średnio czterech kandydatów. W tym samym roku temat "jakości" kandydatów poruszał w rozmowie z redakcją komendant Szymczyk. "Miejmy tego świadomość, że to nie jest tak, że kandydatów nie ma, tylko oni niestety nie potrafią przebrnąć przez proces rekrutacji" - mówił wtedy szef policji. Do listopada 2018 roku, jak podawał, policja miała ponad 15 tysięcy kandydatów do służby, ale ponad 11 tysięcy z nich zostało z różnych przyczyn odrzuconych. 

Policjant nie od wszystkiego

Szef formacji w tym samym wywiadzie podkreślał potrzebę zrewidowania trybu przyjmowania do policji i rozważyć dobór także w oparciu o konkretne stanowiska, na których nie potrzeba przecież doskonałej sprawności fizycznej, z powodu której odpada część kandydatów. Dlatego, jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, w Komendzie Głównej Policji trwają obecnie prace analityczne dotyczące ewentualnej zmiany ustawy o Policji, w zakresie wprowadzenia dedykowanego trybu procedury doboru. Ma to oczywiście pozwolić na pozyskiwanie i przyjmowanie do służby osób posiadających specjalistyczne wykształcenie, uprawnienia lub umiejętności pożądane ze względu na potrzeby kadrowe. Taki dodatkowy tryb pozwoliłby więc np. na wyłonienie kandydatów o wysokich kierunkowych kwalifikacjach zawodowych (np. informatyk, chemik, prawnik), przydatnych w określonych rodzajach służby - podkreśla KGP. 

Na sprawę uwagę zwracał również przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. "Musimy wreszcie zdać sobie sprawę z tego, że jeśli szukamy świetnych informatyków, którzy trafią do komórek ds. walki z cyberprzestępczością, to Ci ludzie, muszą być <<orłami>> jeśli chodzi o swoją branżę. I taki spec od informatyki wcale nie musi pokonać toru przeszkód w 1 minutę 30 sekund podczas naboru, za to powinien dostać kasę podobną do tej jaką informatyk otrzymuje na wolnym rynku. Wtedy mamy szansę pozyskać najlepszych" - mówił redakcji pod koniec 2019 roku.

Ciągle uważamy, że każdy policjant jest do wszystkiego. Nie, dzisiaj potrzebujemy specjalizacji, także w kwestiach doboru.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, wypowiedź z sierpnia 2019 roku

Jak widać więc, temat ten "krąży" w policji już od paru lat. Przykładowo, w Państwowej Straży Pożarnej funkcjonuje tzw. nabór do służby z ulicy, związany z rekrutacją do jednej z jednostek organizacyjnych PSP, na konkretne stanowisko, którego kontynuacją jest 3-letni straż w tej jednostce. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju lub podobne rozwiązanie zostanie ostatecznie wprowadzone w policji, a KGP pracuje już nad konkretnymi pomysłami. Na razie, jak pokreślono wcześniej, prace analityczne dotyczą dopiero ewentualnego wprowadzenia takich zmian. Formacja będzie musiała również wziąć pod uwagę finanse, gdyż takim specjalistom, o których mowa, musiałaby zaproponować odpowiednie wynagrodzenie, które pozwoli jej stać się na rynku jakiegoś rodzaju konkurencją dla prywatnych firm.

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 30
Piesek
środa, 8 września 2021, 11:36

No tak można przyjąć też na takie stanowiska niepełnosprawnych jak pomysły to pomysły a co z policjantem który stracił zdrowie w służbie i nie ma lat pracy a nie jest tak wykwalifikowany i co? pytam. To jest tak jak z kursami języka migowego poszli na nie wszyscy wysoko postawieni bo im bardzo to było potrzebne a tu kiedyś do dzielnicowego przychodzi baba głuchoniema i macha łapami,no ale dzielnicowy chłopak elokwentny wziął kartkę i długopis a ona jakby było mało nie czyta i nie pisze i co teraz? Ano postępowanie bo jej nie umiał pomóc a syn ją nawalał i w końcu nawalił. I nie było nikogo akurat kto by pomógł bo w Polskim Związku Głuchoniemych akurat też nikt nie pomógł bo nikomu nie chce się ani dupy ruszyć lub cokolwiek. Potem dopiero jak hujnia ktoś babie kartkę napisał o co jej chodzi i ona jak ponownie przychodziła na jednostkę to wiadomo w ogóle było po co przykazała ale nadal nie było nikogo kto umie machać więc z powrotem to samo.

Policjant
niedziela, 21 marca 2021, 16:21

A co z art 15a???????????

Cypis
środa, 17 marca 2021, 20:45

Informatyk... Chemik... Prawnik... 3500 miesięcznie. POWODZENIA!!! Tyle to mało dla nie wykwalifikowanego kraweznika.

Taaa
wtorek, 16 marca 2021, 22:08

Chemik, prawnik, informatyk, co jeszcze?.. pilot odrzutowca? To są zawody kierunkowe. Służby zawsze prosiły o pomoc zewnętrznych specjalistów i biegłych, i osobiście nie wyobrażam sobie pracy takich ekspertów za 3.200 /mc

Witek
wtorek, 16 marca 2021, 19:00

Pan Jankowski lepiej niech się nie bierze za reformę Policji, bo ostatnio pokazał, jak można zabetonować stołki dodatkiem 25 plus, który w większości otrzymała kadra kierownicza i stary aktyw czyli najbardziej "doświadczeni", którzy na codzień nie pracują w terenie i nie prowadzą postępowań. A ci, co dobijają do 15 lat, to zmykają do cywila, bo nie widzą przyszłości. Temat dodatku progresywnego umarł, bo kadra została zaopatrzona.

Tweets InfoSecurity24