Nowe stawki za służbę na "wolnym powietrzu". Rozporządzenia opublikowane

2 stycznia 2020, 13:49
policja, zima, fot. mw policja.gov.pl
Fot. Warmińsko-Mazurska Policja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z zapowiedziami szefa resortu, zmieniło stawki norm wyżywienia dla funkcjonariuszy jakie przysługują im za służbę w zimowych miesiącach na "wolnym powietrzu". Specjalne rozporządzenia, dotyczące mundurowych ze wszystkich formacji podległych MSWiA, tuż przed nowym rokiem zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

W połowie grudnia, MSWiA przygotowało rozporządzenia wprowadzające zmiany w zasadach otrzymywania przez mundurowych równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika. Jak podkreślali policjanci, wprowadzenie nowych uregulowań było konieczne już od lat, bo stawki jakie określono w obowiązujących jeszcze do niedawna dokumentach, były nierealne. Podobnego zdania był szef MSWiA. Mariusz Kamiński, który podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, rozwiązanie tego "problemu" przedstawił jako jeden z priorytetów resortu. "Norma wyżywienia dla funkcjonariusza (policji - przyp. red.) wynosi 2,71 zł. Jest to zupełnie oderwane od rzeczywistości, jest to udawanie, że jakiś problem się rozwiązuje" – mówił Kamiński. Zgodnie z przepisami, policjantowi pełniącemu służbę "na wolnym powietrzu", przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny. Mundurowi pełniący służbę "na ulicy", do tej pory otrzymywali, jak informował InfoSecurity24.pl, 2 złote 71 groszy. Teraz kwota ta wzrosła do 12 złotych.

Jak się okazuje, projekty nowych regulacji, zgodnie z zapewnieniami ministra, dość szybko przekute zostały w konkretnie obowiązujące akty prawne. Tuż przed nowym rokiem, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia. Co więcej, MSWiA oprócz rozporządzeń dla policjantów, przygotowało też zmiany dla strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP i PSP. 

O sprawie równoważników za wyżywienie związane z służbą na "wolnym powietrzu" zrobiło się głośno na początku listopada za sprawą pisma, jakie trafiło do policjantów z mazowieckiego garnizonu policji, w sprawie przysługuje wyżywienia lub równoważnika pieniężnego, jaki przysługuje policjantowi pełniącemu służbę "na wolnym powietrzu", przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca. Jak tłumaczyła wtedy podinsp. Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji zs. w Radomiu, kwestie otrzymywania przez policjantów wyżywienia oraz ich norm reguluje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia, a dokładniej par. 9 pkt 2 dot. policjantów pełniących w okresie zimowym służbę na wolnym powietrzu co najmniej przez 4 godziny dziennie.

Wszystkie rozporządzenia, a dotyczą one zarówno Policji jak i SOP, SG oraz PSP, w zastępstwie ministra spraw wewnętrznych i administracji, podpisał wiceszef resortu Maciej Wąsik. Z przewidywań resortu wynika, że wprowadzenie zmian może kosztować ok. 20 mln złotych.

MR/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Julian
wtorek, 7 stycznia 2020, 03:37

Tak jak fikcyjne płatne nadgodziny z zakazem generowania... Tak i stawki żywieniowa...już stwierdzili że tylko osoby które ponad 4 godziny chodzą pieszo.do teraz im to nie przeszkadzało wypłacać 2,71zl... za dzień... ŻENADA JAK PODWYŻKI śREDNIO ALE LICZONE Z 13 PENSJĄ. Bardzo duża Nowa komenda Śląsk-od listopada brak bezwzględny papieru toaletowego....mydła...ręczników papierowych...oświetlenie przed Nową mega komendą wyłączone dla oszczędności nocą...w tym parking.Rękawiczki jednorazowe jak złote szTabki tylko rozmiar M dla kobiet 150cm wzrostu chyba. Oto XXI wiek policji polskiej...blackhawki są a nie ma czym d. pode...

Arek
wtorek, 7 stycznia 2020, 14:26

Borąc pod uwagę kolejne w żywe oczy oszukiwanie szEregowych policjantów , mediów, innych pracowników slużb - gdzie jedyną ideą jest szukanie oszczędności na człowieku aby na czynsze i symboliczny sprzęt na pokaz nowoczesności było... czekam na marzec 2020 jak odejdzie fala 10% ludzi zadeklarowanych... te miny jak na proteście rzeczników prasowych jak by sztyl od mopa połkneli a oczy om wyszły z orbit...i to sie chyba powtórzy niedługo-ludzie mają dość tej ułudy....i ciąglego kopania w plecy do pracy 2 za 1go...i szukania jak uciąć to co rzad ,,obiecał,,

Podatnik
poniedziałek, 6 stycznia 2020, 20:36

Qurna a dlaczego nikt listonoszom, kominiarzom, elektrykom nie płaci dodatkowo za pracę "na wolnym powietrzu"? Rabowanie podatników przez mundurówki przechodzi już ludzkie pojęcie!

Jaskier
piątek, 3 stycznia 2020, 13:11

SW dalej w czarnej d.... Gdzie nasze podwyżki, dlaczego zbijane są płatne nadgodziny, co z nadgodzinami sprzed 1 lipca? Dziesiątki nieobsadzonych wakatów a obowiązków coraz więcej. Kiedy wreszcie skończy się mydlenie oczu, że w SW jest dobrze?

Marek
piątek, 3 stycznia 2020, 09:58

A rolnik ile dostanie za swoją pracę na wolnympowietrzu

środa, 8 stycznia 2020, 19:03

To zależy gdzie pracuje

Jimmi
środa, 8 stycznia 2020, 14:31

Chłopie do przesady rolnik ma dostać ekwiwalent na wolnym powietrzu za co mundurowi sa na każdy rozkaz A wy rolnicy na krusie Kiedy staniesz to pojdziesz do roboty

Jacek
piątek, 3 stycznia 2020, 00:14

Doprecyzujcie jeszcze bardzo proszę co znaczy określenie wolne powietrze

Tweets InfoSecurity24