KIO odrzuciła odwołanie Airbusa w sprawie Black Hawków dla Policji [NEWS InfoSecurity24]

29 maja 2018, 10:33
Black Hawk S-70i, fot. flickr:Alan Wilson CC BY-SA 2.0
fot. Flickr.com/Alan Wilson CC BY-SA 2.0
  • Postępowanie na śmigłowce wielozadaniowe dla Policji prowadzone jest w ramach procedury "z wolnej ręki". Policja chce kupić śmigłowce Black Hawk
  • Airbus Helicopters złożył 7 maja odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Koncern nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców;
  • KIO na wczorajszym posiedzeniu odrzuciła odwołanie Airbus Helicopters.

Krajowa Izba Odwoławcza, na wczorajszym posiedzeniu, odrzuciła złożone przez Airbus Helicopters odwołanie na procedurą pozyskania śmigłowców wielozadaniowych dla Policji. Airbus Helicopters nie zgadzał się z podstawami prawnymi dot. zakupu śmigłowców w ramach procedury „z wolnej ręki”. W związku z decyzją KIO można się spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Jarosława Szymczyka, umowa na dostawę Black Hawków dla Policji zostanie podpisana „w najbliższym czasie”.

Airbus Helicopters Societe par actions simplifee odwołanie do KIO złożył 7 maja 2018 roku. Jak informowała wtedy wiceprezes KIO Magdalena Grabarczyk, odwołanie do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej zostało złożone na postępowaniu na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych prowadzone przez Komendę Główną Policji. „Skład orzekający dokonał czynności formalno-prawnych i sprawdzających i wyznaczył termin posiedzenia z udziałem stron na 28 maja 2018 r.” – mówiła Grabarczyk. Z informacji jakie uzyskało InfoSecurity24.pl na wczorajszym posiedzeniu KIO odrzuciła odwołanie Airbusa na podstawie Art. 189 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych. Przepis ten mówi, że „Izba odrzuca odwołanie, jeżeli stwierdzi, że: […] odwołanie zostało wniesione po upływie terminu określonego w ustawie”. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że prowadzona procedura zakupu Black Hawków został zgło­szona do Prezesa Zamówień Publicznych 13 kwiet­nia. Teraz zgodnie z art. 198a i 198b PZP Airbus Helicopters przysługuje na postanowienie KIO - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Warszawie. 

Jak na razie nie jest znane uzasadnienie tej decyzji, KIO z zgodnie z przepisami ma 3 dni na jego opublikowanie. 

Przypomnijmy, pod koniec kwietnia fakt prowadzenia procedury z „wolnej ręki” na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla Policji potwierdził InfoSecurity24.pl rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Kilka dni później, podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, do sprawy zakupu śmigłowców Black Hawk, odniósł się także Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Potwierdził on wtedy, że Policja planuje zakup właśnie tych śmigłowców i zapowiedział, że umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie.

Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej zakup śmigłowców Black Hawk przez Polską Policję wydaje się niezagrożony. Można się zatem spodziewać, że zgodnie z zapowiedziami szefa KGP, niebawem umowa na zakup wielozadaniowych śmigłowców dla policyjnych antyterrorystów zostanie sfinalizowana.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Julek
środa, 6 czerwca 2018, 15:39

W Świdniku stoją od lat 2 nowe śmigłowce PZL Sokół, nigdy nie odebrane przez Bumar (Polski Holding Obronny). Są własnością Bumaru, czyli pośrednio państwa. Ich zakup (łącznie z przeglądem / remontem po długotrwałym postoju) zamiast 2 Black Hawków kosztowałby może 25% tych pieniędzy. Za resztę można by kupić pozostałe śmigłowce i cały zakup zamknąłby się w kwocie niższej niż obecnie państwo zapłaci za Black Hawki. Wiem, co zaraz powiedzą malkontenci, ale od razu informuję, że w polskich warunkach Sokoły zrobią te samą robotę co Black Hawki, ale po dużo niższych kosztach i korzystając z części produkowanych w Polsce (łącznie z silnikami). Pojemność kabiny na 10 policjantów z wyposażeniem jest wystarczająca w polskich warunkach.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 30 maja 2018, 19:27

Zagraniczny janes : Court of Justice of the European Union (CJEU) case precedent, Airbus has dropped its arbitration with Poland ...PO polsku: oferent z Francji PRZEGRYWA

Popiel
środa, 30 maja 2018, 17:24

A co z zakupami samochodów VW dla obrony terytorialnej? Kto widział ogłoszenie o jakimkolwiek przetargu? Po co wot-om transportery z napęm 4x4, które jeżdżą tylko po ulicach miasta?

prawie sprawiedliwie
środa, 30 maja 2018, 00:40

ale jaja. najpierw kupili smiglowce, poczekali 2 tygodnie i dopiero to oglosili. zeby nie mozna sie bylo odwolac? ... pls powiedzcie , ze tak nie bylo ... Wytlumaczcie mi po co komu prawo, ktorego nikt potem nie chce przestrzegac ?

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 30 maja 2018, 19:43

a jak a z tym offsetem - za zakup kto Patrii od \"sojusznika\" z EU? Kupili co OBIECYWALI w umowie?? za magistra histerii (zawodu wyuczonego malarza kominowego) \"zrobili\" z 26 heli...70? za 11 mld pln a poTem \"potanili\" do...50 za 13! mld??? a Tu patrzcie kupili nowe , do tego testowania. Jak Turcy - zamiast \"skorupy\" od Airbusa. I nie dziwne bo tam rozbili Cougara z 13 zabitymi. Dlatego policja woli takie do transportu kilku-osobowego team-u. Bo heli czasem spada

gego
środa, 30 maja 2018, 00:10

dobra decyzja

Tweets InfoSecurity24