MSWiA zapewnia: ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony

13 stycznia 2020, 12:16
policja, fot. policja.pl ślubowanie
Fot. policja.pl

Sprawa wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ciągnie się w policyjnym środowisku już od kilku lat. Tematem, z inicjatywy policyjnych związkowców, zajął się nawet Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że jego wysokość powinna wynosić 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego (wcześniej była to 1/30). MSWiA po ponad roku zdecydowało się wykonać wyrok TK. Oznacza to, że funkcjonariuszom, którzy w tym czasie odeszli na emeryturę a ekwiwalentu nie otrzymali, zostanie on wypłacony. Zgodnie z informacjami, jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji, chodzi o mundurowych, którzy na emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

„To krok w dobrą stronę. Oceniam to pozytywnie” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Informacje do jakich dotarło InfoSecurity24.pl potwierdzają zapewnienia wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, złożone podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Minister informował wtedy, że resort zamierza wykonać wyrok TK z 2018 roku, a co za tym idzie ekwiwalent wynosić będzie 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym."(...) trwają intensywne prace w MSWiA, aby tę kwestię jak najszybciej rozwiązać pomyślnie dla wszystkich zainteresowanych" - mówił Wąsik. Jak się okazuje, MSWiA określiło już datę od której ekwiwalenty ma zamiar wypłacać. Będą się one należeć tym mundurowym, którzy ma emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

(...) ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r. zostanie wypłacony w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 

Jak przypomina w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, od czasu wydania wyroku TK, mundurowi przechodzący na emeryturę w ogóle nie otrzymywali i nie otrzymują ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy. „Upominaliśmy się o to niemal codziennie” – zapewnia Jankowski. Jak dodaje, minister dostrzegł wreszcie problem.

W mundurowym środowisku pojawia się jednak pytanie o to co z ekwiwalentem dla tych funkcjonariuszy, którzy odeszli na emeryturę przed datą wskazaną przez MSWiA, a więc przed 6 listopada 2018 roku. „Obawiam się, że ci funkcjonariusze będą musieli skorzystać z drogi sądowej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski. Choć jak dodaje, nie wiadomo co stanie się z ich należnościami, bo MSWiA jeszcze nie udzieliło związkowi wiążącej odpowiedzi. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Michu
środa, 22 stycznia 2020, 23:38

Podobno dzisiaj w tej sprawie toczyły się rozmowy w Sejmowej Komisji o 14:00. Coś wiadomo???

Tomasz
środa, 22 stycznia 2020, 14:20

A data jakaś? Od kiedy zamierzacie nam zwrócić nasze pieniądze???

Docent
środa, 22 stycznia 2020, 09:59

Przecież sprawa do TK trafila kilka lat wczesniej niż w 2018 roku gdyż juz wówczas policjanci czuli się pokrzywdzeni. To jakby obywatel wniósł sprawe w 2000 rolu a sąd wurolowal w 2018 roku

Tom
wtorek, 21 stycznia 2020, 13:50

Żadnych konkretów co do terminu wypłaty a szkoda.

Biało niebieski
niedziela, 19 stycznia 2020, 22:56

W garnizonie Podkarpackim wszystkie nadgodziny ludziom na pierwszej linii wyczyścili w 2019r i mówią że nadgodziny będą płatne tylko komu. Straszna ściema z tymi nadgodzinami wszystko w eter a publika łyka.