MSWiA zapewnia: ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostanie wypłacony

13 stycznia 2020, 12:16
policja, fot. policja.pl ślubowanie
Fot. policja.pl

Sprawa wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop ciągnie się w policyjnym środowisku już od kilku lat. Tematem, z inicjatywy policyjnych związkowców, zajął się nawet Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że jego wysokość powinna wynosić 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego (wcześniej była to 1/30). MSWiA po ponad roku zdecydowało się wykonać wyrok TK. Oznacza to, że funkcjonariuszom, którzy w tym czasie odeszli na emeryturę a ekwiwalentu nie otrzymali, zostanie on wypłacony. Zgodnie z informacjami, jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazał resort spraw wewnętrznych i administracji, chodzi o mundurowych, którzy na emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

„To krok w dobrą stronę. Oceniam to pozytywnie” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Informacje do jakich dotarło InfoSecurity24.pl potwierdzają zapewnienia wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, złożone podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Minister informował wtedy, że resort zamierza wykonać wyrok TK z 2018 roku, a co za tym idzie ekwiwalent wynosić będzie 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym."(...) trwają intensywne prace w MSWiA, aby tę kwestię jak najszybciej rozwiązać pomyślnie dla wszystkich zainteresowanych" - mówił Wąsik. Jak się okazuje, MSWiA określiło już datę od której ekwiwalenty ma zamiar wypłacać. Będą się one należeć tym mundurowym, którzy ma emeryturę przeszli po 6 listopada 2018 roku.

(...) ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r. zostanie wypłacony w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 

Jak przypomina w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, od czasu wydania wyroku TK, mundurowi przechodzący na emeryturę w ogóle nie otrzymywali i nie otrzymują ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy lub dodatkowy. „Upominaliśmy się o to niemal codziennie” – zapewnia Jankowski. Jak dodaje, minister dostrzegł wreszcie problem.

W mundurowym środowisku pojawia się jednak pytanie o to co z ekwiwalentem dla tych funkcjonariuszy, którzy odeszli na emeryturę przed datą wskazaną przez MSWiA, a więc przed 6 listopada 2018 roku. „Obawiam się, że ci funkcjonariusze będą musieli skorzystać z drogi sądowej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski. Choć jak dodaje, nie wiadomo co stanie się z ich należnościami, bo MSWiA jeszcze nie udzieliło związkowi wiążącej odpowiedzi. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 62
Gigi
wtorek, 14 stycznia 2020, 18:05

A ciekawe co z odsetkami

Mariusz
wtorek, 14 stycznia 2020, 11:22

Zrobili sobie lokatę z pieniędzy ludzi przy galopującej inflacji. Tak łatwo to nie przejdzie, ruszy lawina pozwów o należne odsetki!

Emeryt
wtorek, 14 stycznia 2020, 10:04

Taka data była im najkorzystniejsza bo w tym okresie bardzo mało ludzi odeszło na emeryturę, jest to poprostu kpina ,w jednym okresie przepis obowiazuje w innym już nie, na wyborach napewno dostaną głos

Kolos
wtorek, 14 stycznia 2020, 03:22

Tytuł powinien być wypłacimy tylko tym którym nie daliśmy nic.Tym których wcześniej udało się oszukać i dostać za to premie nie dajemy nic.To jest jak z podatkiem Belki.Rządy się zmieniają ale ludzi doji się nadal.Myjuż mamy cycki do kolan

olo
wtorek, 14 stycznia 2020, 01:12

Kasa leży w banku, a właściwe osoby dzielą się odsetkami. Dajcie jeszcze trochę zarobić to dostaniecie to co wam się należy. Oczywiście bez odsetek...

Tweets InfoSecurity24