MSWiA wprowadza zakaz noszenia broni. Służby minimalizują zagrożenie

4 października 2018, 14:03
Beretta, pistolet, broń, fot. Flickr:Ferran Moya CC BY 2.0
zdjęcie ilustracyjne, fot. Flickr/Ferran Moya CC BY-SA 2.0

Wielkimi krokami zbliża się szczyt klimatyczny w Katowicach. W ramach przygotowań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pisaliśmy już m.in. o zakupach sprzętu dla Policji. MSWiA zdecydowało też, że w związku z jesiennymi wydarzeniami, należy wprowadzić zakaz noszenia broni. Ma on obowiązywać od 19 października do 25 października na terenie Krakowa oraz od 25 listopada do 16 grudnia na obszarze całego woj. śląskiego i małopolskiego.

„Wprowadza się zakaz noszenia i przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni” – czytamy w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zakaz dotyczył będzie Krakowa (od 19 do 25 października) oraz województw śląskiego i małopolskiego (od 25 listopada do 16 grudnia).

Jak uzasadnia MSWiA, wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników Konferencji COP24, która obędzie się w Katowicach od 3-14 grudnia. Październikowy zakaz związany jest ze spotkaniem przygotowawczym do konferencji, które zaplanowano między 21 a 24 października w Krakowie. W COP24, jak przewiduje MSWiA, może wziąć udział nawet 30 tys. osób. 

Rozporządzenie, jak przekonuje resort spraw wewnętrznych, jest wynikiem analiz ryzyka przeprowadzonych przez Policję. Jej zdaniem, wprowadzenie zakazu noszenia broni, jest konieczne ze względu na skalę wydarzenia, tj. zarówno na czas trwania jak i spodziewaną liczbę uczestników oraz ich rangę. „Istnieje konieczność podjęcie dodatkowych środków zapewniających bezpieczeństwo i porządek publicznych na wskazanych obszarach” – czytamy w projekcie ministerialnego dokumentu.

Sama Konferencja COP24, wraz z wydarzeniami towarzyszącymi, zaplanowana jest w terminie 3 – 14 grudnia 2018 r. Jednak szereg tzw. posiedzeń przedsesyjnych, odbędzie się wcześniej, począwszy od 26 listopada 2018 r. Polska będzie gospodarzem Konferencji Klimatycznej po raz trzeci. Poprzednio tego rodzaju konferencje odbyły się w Poznaniu w 2008 r. oraz w Warszawie w 2013 r. 

Jak podkreślał we wrześniu, po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych jej przewodniczący, Marek Opioła "Oceniając przygotowania na dziś - jest dobrze". Podczas wrześniowego posiedzenie komisji ds. specsłużb, swoje informacje przedstawili wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński i komendanci podległych mu służb - policji, dyrektor Centrum Antyterrorystycznego KGP, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej oraz przedstawiciele służb specjalnych - Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przypomnijmy, w lutym w życie weszła rządowa specustawa określając zadania organów administracji publicznej i służb oraz sposób ich współpracy podczas Konferencji COP24. Działania organów administracji publicznej koordynuje Międzyresortowy Zespół do spraw organizacji Konferencji COP24. Pracami zespołu kieruje minister środowiska. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele kluczowych dla organizacji Konferencji Klimatycznej instytucji i służb m.in. MSWiA, MSZ, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej. Zgodnie ze specustawą MSWiA odpowiada za koordynację działań służb zaangażowanych w organizację Konferencji COP24 w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
TowariszczJacho
niedziela, 7 października 2018, 12:41

No tak czy zakaz obowiązuje wszystkich \"Ludzi\" czy roboty również lub humanoidy też ? Ponadto jeśli wszystkich to służby również ? Czy jako noszenie rozważamy również \"wożenie\" ? itd, itd, jełopy bez wyobraźni kreują przepisy wykonawcze i wprowadzają w życie prawo, które nie jest zabezpieczeniem przez przestępcami tylko zabezpieczeniem przed okazaniem prawdziwych poglądów \"suwerenów\". Przejaw prawdziwej bezsilności i utotalirnenia władzy. Jeśli włądza działa na korzyść \"obywatela czyli suwerena\" to dlaczego obawia się udostępnienie broni obywatelom - czyżby uważała Obywateli za przestępców lub terrorystów - czyli stosując terror chronić przed terrorem ... - geniusz Stalina i Hitlera ... nic dodać nic ująć ... Obnaża to całkowitą indolencję i brak skuteczności w wykrywaniu i ściganiu prawdziwych przestępców wobec których uczciwy obywatel nie ma szans i do tego przyczynia się władza ... brak słów

gnago
sobota, 6 października 2018, 22:51

Jak uzasadnia MSWiA, wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników Konferencji COP24, która obędzie się w Katowicach od 3-14 grudnia. Październikowy zakaz związany jest ze spotkaniem przygotowawczym do konferencji, które zaplanowano między 21 a 24 października w Krakowie. W COP24, jak przewiduje MSWiA, może wziąć udział nawet 30 tys. osób. Znaczy ci co noszą broń służbowo czy prywatnie są niestabilni psychicznie? Czy decyzje zapadłe na tym szczycie poruszą ludność do słusznych rozruchów. Kostka brukowa może również zabić, zalać wszystkie żywicą? A raczej pseudo działania mające wykazać inwencję i pracowitość służb odpowiedzialnych za ochronę tego wydarzenia . Sugerują realne gniazda erkaemów na ulicach i wyznaczonych domach patrole śmigłowców bojowych. I najlepsze wyludnienie Krakowa na okres tego bzdurnego spędu. Dopuszczenie koniecznej obsługi wyłącznie w kajdanach i łańcuchami przykutych do stanowisk. Bo ludzie będą się burzyć widząc rachunek za prąd z certyfikatem wykupu za ditlenek węgla. A może zwyczajnie zaufać swoim obywatelom, bo nasze elity traktują nas jak podbity kraj

Wawiak
sobota, 6 października 2018, 11:49

Fo Cop: Za PO/PSL tacy ostrzy nie byliście. Czyżby było wam wtedy lepiej?

Ja
sobota, 6 października 2018, 00:56

Będziecie czapkami rzucać hahaha jak trzeba będzie

rozczochrany
piątek, 5 października 2018, 15:36

Do niektórych komentujących. Zakaz ten nie dotyczy służb państwowych, firm ochroniarskich i cywili posiadających broń do obrony osobistej.

Tweets InfoSecurity24