Minister zapowiada finansową motywację dla "doświadczonych funkcjonariuszy"

4 grudnia 2019, 16:39
Spotkanie mswia, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

"(...) minister Mariusz Kamiński wraz wiceministrem Maciejem Wąsikiem spotkali się z przedstawicielami z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ <<Solidarność>>" - poinformowało MSWiA. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie związane m.in. z wprowadzeniem dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Pierwszy dodatek miałby trafić na konta funkcjonariuszy z 25-letnim stażem służby. 

Tematem spotkania była między innymi realizacja postulatów zawartych w porozumieniu podpisanym 8 listopada 2018 roku pomiędzy MSWiA a stroną społeczną. Zgodnie z nim, MSWiA zobowiązało się wprowadzić rozwiązanie, które zachęci doświadczonych funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. Minister Kamiński zapowiedział wprowadzenie świadczenia motywującego, które umożliwi przyznawanie dodatkowych środków pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Dla mundurowych, jak zapewnia resort, przewidziane są dodatki: pierwszy po 25 latach służby, a drugi po 28,5 latach służby.

Minister Mariusz Kamiński w czasie spotkania poinformował też o podniesieniu norm wyżywienia oraz związanych z nimi równoważników pieniężnych w zamian za wyżywienie. Ich wysokość po zmianach wyniesie obecnie 12 zł. W tym zakresie rozpoczęte zostaną niezbędne prace legislacyjne.

Szef MSWiA zapowiedział, że wprowadzane będą też zmiany związane z ochroną prawną funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o podniesienie kar za czynną napaść, naruszenie nietykalności lub znieważanie funkcjonariusza.

"Omówione zostały też bieżące zagadnienia związane z kwestiami legislacyjnymi i finansowymi" - informuje resort. Strona związkowa, po raz kolejny, podkreśliła konieczność rozwiązania kwestii związanej z artykułem 15a ustawy emerytalnej. Uzgodniono, że kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze grudniu tego roku, podczas którego przedstawione zostaną propozycje. Przypomnijmy, że zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem, MSWiA zobowiązało się rozwiązać tę kwestię do końca 2019 roku.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Klawisz
sobota, 7 grudnia 2019, 14:46

Z moim ZK na 300 zatrudnionych f-szy wymóg 25 lat ... No może w sumie że dwie osoby bym znalazł, a i tego nie jestem pewien, bo zbyt wiele z Panami oficerami nie mam wspólnego... Jak dla mnie te dodatki mogą równie dobrze nie istnieć, bo po prostu nie znam nikogo, komu po pierwsze przysługiwałyby, a po drugie , kto by na nie zasługiwał... Nigdy nie poznałem oddziałowego z takim starzem, i nie wyobrażam sobie poznać w obecnym otoczeniu prawnym, więc chyba wszyscy wiemy dla kogo będą te dodatki...

dobrze to będzie
niedziela, 8 grudnia 2019, 18:57

bo te dodatki nie są dla klawiszy z 15letnim stażem którzy właśnie myślą o odejściu.To dla samej góry co siedzi za biurkiem, nie koniecznie w jakimś Zk/Aś. Oni wszyscy myślą że za miskę ryżu i dla etosu każdy będzie orał i orał w jakimś ZK- bo może coś kiedyś dadzą czyt.obiecają .Na razie dają ale nie tym co trzeba

F-sz
piątek, 6 grudnia 2019, 18:37

Ja mam 15 i uciekam. Nie ma co czekać jeszcze 10 lat żeby dostać dodatek.

Pikolo
piątek, 6 grudnia 2019, 17:59

Jeśli czyta to szanowna komisja reprezentująca związki to niech wezmą się za zrównanie wieku emerytalnego do tego co było bo niedługo nikt nie przyjdzie to policni

www
piątek, 6 grudnia 2019, 14:29

Nie na co czekać. Lepiej nie będzie. Czas uciekać po 17 latach w tym syfie.

Fil
piątek, 6 grudnia 2019, 13:47

Taaa. wszyscy widzieli jaki jest zapis i jakie przesłanki trzeba spełniać aby otrzymać dodatek po 25 latach służby i chyba już nikt w te bajki nie wierzy iż taki dodatek otrzyma. Zawarte w zapisie przesłanki jakie trzeba spełnić na chwilę obecną spełniają tylko K-nci, naczelnicy oraz jak to zwykle bywa wybrane pociotki jednych i drugich.

Tweets InfoSecurity24