Koronawirusa potwierdzono już u 100 policjantów

14 kwietnia 2020, 13:56
policja, koronawirus, fot. śląska policja
Fot. Śląska Policja

100 policjantów jest zarażonych koronawirusem, a od początku działań ponad 1760 było lub jest jeszcze na kwarantannie - poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. Z informacji do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl wynika, że większość zakażeń nastąpiła w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. 

Liczba policjantów zakażonych koronawirusem od 10 kwietnia wzrosła o blisko 30 i wynosi dziś 100. Tak wynika z danych jakie przekazał dziś inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. Zgodnie z informacjami do jakich udało się dotrzeć InfoSecurity24.pl w zdecydowanej większości przypadków do zakażenia doszło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Jak udało się ustalić, do tej pory - od początku epidemii -  wyzdrowiało 7 funkcjonariuszy.

Skąd ten wzrost? Może mieć na niego wpływ m.in sytuacja w Krotoszynie. Jak podały dziś służby sanitarne 27 policjantów i dwóch pracowników cywilnych z tamtejszej Komendy Powiatowej Policji zakażonych jest koronawirusem. Co więcej, liczba ta może się zwiększyć, bo nie są znane jeszcze wyniki badań wszystkich pobranych próbek.

Przypomnijmy, Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie została zamknięta 5 kwietnia. Wówczas 95 policjantów z miasta zostało objętych kwarantanną po wykryciu zakażenia koronawirusem u siedmiu funkcjonariuszy. "W jednostce uruchomiono procedurę antykryzysową" – podał rzecznik prasowy wojewódzkiej policji w Poznaniu Andrzej Borowiak. Do pracy w powiecie krotoszyńskim oddelegowano 40 funkcjonariuszy z Ostrowa Wlkp. i z Poznania.

Jak podkreśla z kolei, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, policjant na co dzień pełniący służbę w jednej z warszawskich komend, apele o pozostanie w domu nie są "wyssane z palca". "Jeśli ci którzy nie muszą wychodzić, zostaną w domach i mieszkaniach, ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii będzie znacznie mniejsze. A to oznacza, że i prawdopodobieństwo zarażenia się podczas interwencji będzie mniejsze, bo i interwencji będzie znacznie mniej" - tłumaczy mundurowy. 

Z apelami o pozostanie w domu i nie oszukiwanie policjantów, KGP zwraca się już od dłuższego czasu. Jak podkreślił dziś po raz kolejny insp. Mariusz Ciarka, "to dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym. Liczymy na wzajemne zrozumienie".

Jak przekazał rzecznik KGP, ostatniej doby policja sprawdziła ponad 122 tys. osób poddanych kwarantannie, a od początku to już ponad 3 miliony sprawdzeń.

Ostatniej doby w ok. 220 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wymierzenia grzywny. W ok. 30 przypadkach zwrócono się do nas o pomoc w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci itp.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji 

Dodał, że każdego dnia do działań prewencyjnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, skierowanych jest ok. 25 tys. funkcjonariuszy - głównie policjantów wspieranych przez straż miejską i żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej.

DM/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Jeden z wielu
czwartek, 16 kwietnia 2020, 08:49

Słowa przysięgi Policjanta zmieniają znaczenie "z narażeniem życia i zdrowia +głupoty przełożonych" zapewnienie, że pół środki mają zapewnić bezpieczeństwo a sami siedzą za biurkami i pryskają klamki od swoich gabinetów. To nie jest 86 w Czarnobylu gdzie władza miała za nic życie człowieka, gdzie patrole kontrolne i oficerskie gdzie atesty na odzież ochronną. Tylko zdrowy rozsądek może pomoże tym na ulicy bo większość tych na górze myśli o sobie.

123
niedziela, 7 czerwca 2020, 02:59

racja Polska się cofa niestety ale mam nadzieję że za trzy lata się zmieni o by mam nadzieję

Tom
czwartek, 16 kwietnia 2020, 13:09

Plus jest taki, że naczelstwo się nie pląta po jednostkach i nie szuka guza tylko się zabunkrowali w swoich gabinetach i nie przeszkadzają

Estera
wtorek, 14 kwietnia 2020, 20:31

O trzecią klasę trzeba się prosić i tłumaczyć dyżurnym...o podjechanie pogotowia i sprawdzenie temperatury zatrzymanemu też (pogotowie nie robi problemów tylko przełożeni w policji)... Zestawy interwencyjne drugiej partii nie zawierają często masek ffp2/3 tylko z agrowłókniny... kto to daje do zestawy interwencyjnego?? A co do maseczek higieniczych chirurgicznych...to zaleca się na każdą interwencję czy legitymowanie...ale maseczek nie ma i nawet ubranie jednej na 8 godzin nie jest mile widziane -trzeba pisać notatke ze zużycia - bo maseczek nie ma ( tylko ktoś zza biurka może myśleć że po 10 min rozmowy na interwencji maseczka jest sucha...i że można jej nie zmieniać 7-8 godzin).

Uli
środa, 15 kwietnia 2020, 16:41

Najlepsze są te kombinezony M-ki dla chłopów po 190 cm wzrostu...

Olo
wtorek, 14 kwietnia 2020, 19:09

A jak wygląda zabezpieczenie policjantów w służbie? Np. tych co robią interwencje? Dostali auta z trzecią klasą do wożenia zatrzymanych czy doprowadzanych czy tylko zalecenia, żeby uważali?

TT
środa, 15 kwietnia 2020, 14:36

Jak by policjantów porządnie zabezpieczyć to by źle wyglądało. W końcu nie jest tak źle, żeby wyborów nie zorganizować

Mila
wtorek, 14 kwietnia 2020, 20:35

Jedna para rękawiczek na tydzień i jedna maseczka szyta przez "panią Krysię". Chcesz więcej to sobie załatw. Dyżurny nie udziela informacji o tym co można zastać w miejscu wezwania, a dochodzeniówka wzywa wszystkich jak leci żeby słupki statystyki nie spadały. Żadnej trzeciej klasy. Przecież wszyscy nie mogą tym jeździć. Będzie więcej takich jak Krotoszyn... niestety dla wielu stołek ważniejszy niż życie i zdrowie policjanta.

Tweets InfoSecurity24