Kontrterroryści samodzielni dzięki transporterom Tur VI [FOTO]

8 stycznia 2020, 13:02
Tur VI policja 2
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Transportery Tur VI pozwoliły służbie kontrterrorystycznej na usamodzielnienie się w prowadzeniu wszelkiego rodzaju działań bojowych, a w tym właśnie tych kontrterrorystycznych - podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkomisarz Mariusz Olechnowicz z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Jak dodał, od momentu odebrania, cały czas są "w ruchu", co oznacza, że jak najczęściej wykorzystywane są podczas szkolenia.

Lekkie Transportery Opancerzone Tur VI, dostarczone formacji w grudniu 2019 roku, służyć będą oczywiście policyjnym kontrterrorystom. Na razie do jednostek trafiło pięć pojazdów, z których dwa wyposażone są w specjalne platformy szturmowe, umożliwiającymi działania snajperskie i szturmowe także na wysokościach. Rampy te można jednak zamontować na każdym z transporterów. Zgodnie z deklaracjami podkom. Olechnowicza demontaż i montaż na kolejnym pojeździe trwa do godziny, i prowadzony jest przez samych funkcjonariuszy. Kolejne trzy wozy trafią do policjantów najpóźniej do grudnia bieżącego roku.

Za zakup razem ośmiu transporterów opancerzonych policja zapłaci prawie 23 mln złotych. Na razie wiadomo, że w dwa nowe transportery trafią do mazowieckich kontrterrorystów. Natomiast po jednym otrzymają garnizony: zachodniopomorski, pomorski, dolnośląski, podlaski, śląski i małopolski. Jak podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, "optymalnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każdy garnizon w kraju dysponował takim sprzętem".

Te osiem sztuk, które kupujemy, staramy się rozmieścić tak, aby można było nimi dysponować we wszystkich właśnie regionach kraju. Czas pokaże czy program rozwoju pozwoli na to, abyśmy te dodatkowe pojazdy mogli dokupić.

gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji

Podkom. Olechnowicz z CPKP "BOA" podkreślił, że system stworzony jest tak, by każdy pododdział mógł skorzystać z transporterów w razie potrzeby. W takich przypadkach przemieszczają się one po prostu "na kołach".

LTO na wymiar

Funkcjonariusz podkreśla również, że specjalny zespół uczestniczył w każdym etapie produkcji i badania pojazdów. Sprawdzano przede wszystkim ergonomię i zgodność z produktem, który został zamówiony. Podkreślali to również m.in. przedstawiciele firmy Concept z Bielska-Białej, odpowiedzialnej za rampy szturmowe. Powodem był m.in. pojazd-baza, który wymuszał na zamontowanej rampie niestandardowy sposób montowania. Drugie wyzwanie stanowiło wymaganie, by rampa nie tylko pozwalała na operowanie z wysokości, ale pochylała się w kierunku podłoża.

Polska spółka zapewniła również, że rampy szturmowe są w pełni funkcjonalne, zostały przetestowane i przebadane w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej, policjanci odebrali je bez zastrzeżeń. Obecnie, jak deklaruje podkomisarz, nie stoją one w miejscu, a uczestniczą w jak największej liczbie szkoleń. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Józef
piątek, 10 stycznia 2020, 20:02

Brawo Robson. Znamy już przykład z krawatem ( zwiń męski ozdobny) Teraz czas na kontrrrrterrrorrrystów. Sami nie są w stanie tego wymówić, jak na załączonej ilustracji.

Tedi
czwartek, 9 stycznia 2020, 23:31

Co do podwozia czy nie było by możliwości by dostarczał je Jelcz wiem ze ramę samodzielnie wykonują.

AZIA
czwartek, 9 stycznia 2020, 23:25

Miejmy nadzieje ze wyszedł im ten pojazd i ze zamówię to więcej.

MAZU
czwartek, 9 stycznia 2020, 19:59

To jest POLSKI transporter? To dlaczego nie mamy w WP co najmniej 2000 sztuk, z czego połowa jako nosiciele ppk (nawet tych dziadowskich spików). M

fcuk
sobota, 11 stycznia 2020, 17:51

Podwozie i silnik Forda f 550. Polska karoseria. Coś a la izraelski SandCat.

Rebel
poniedziałek, 4 maja 2020, 05:59

Podwozie MAN 4x4, a nie Forda. Akurat dla policji zdecydowano się na zmianę podwozia.

essm
piątek, 10 stycznia 2020, 15:10

A przyjrzałeś się, jak on wygląda? Będzie go widać zza każdej przeszkody terenowej, za jaką się ukryje. To jest wóz wsparcia działań pomocniczych, dla policji, ew. żandarmerii. Do działań wojskowych w terenie średnio się nadaje. Natomiast sens Twojego pytania jest jak najbardziej O.K. Ostatecznie lekki niszczyciel czołgów ze spike'ami mógłby powstać na pojeździe od Poprada. Jest zdecydowanie niższy, a poziom opancerzenia ma podobny.

Edek
czwartek, 9 stycznia 2020, 21:10

Innych PPK nie mamy zatem o co ci cxlowieczku chodzi?

Paradoks fryzjera
czwartek, 9 stycznia 2020, 18:09

Jak ten tur stanie w korku do Okęcia to KICHA Rezerwy paliwowe jednostki obecnie starczaja na pierwsza dekade każdego miesiąca

Tweets InfoSecurity24