Koniec z "bezimiennymi policjantami". KGP chce identyfikatorów w pododdziałach zwartych

2 marca 2021, 08:35
pododdział zwarty 2
Fot. policja.pl

Komenda Główna Policji prowadzi prace nad rozwiązaniami pozwalającymi na identyfikację funkcjonariusza w pododdziale zwartym, tak by nie ujawniać jednak jego danych osobowych. Zmiany w tym zakresie pozytywnie oceniają policyjni związkowcy. Jak podkreśla ich przewodniczący, Rafał Jankowski, "pozwoli to uniknąć zarzutów, że policjanci są bezimienni". 

O trwających pracach nad rozwiązaniem, które pozwoli na identyfikację funkcjonariusza w pododdziale zwartym, informował niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. Prace, które trwają w Komendzie Głównej Policji, są efektem pierwszych ustaleń i wniosków Biura Kontroli KGP, które przyjrzało się budzącym wątpliwości interwencjom mundurowych, do których doszło w ostatnich miesiącach. Szef formacji jeszcze na początku grudnia 2020 roku, podczas spotkania sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zapewnił, że jest gotowy tłumaczyć zachowania swoich ludzi. Deklarował również "bardzo obiektywne wyjaśnienie każdej z budzących wątpliwości sytuacji, (...) bo każdy polski policjant podlega odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej". Jak dodał, każdy przypadek udowodnionej winy zostanie rozliczony. W rozmowie w redakcją przyznał jednak, że w incydentalnych przypadkach pojawiły się problemy z ustaleniem danych mundurowych, a do takich sytuacji nie powinno dochodzić.

Na razie nie wiadomo wprowadzenie jakiej opcji zakłada formacja, ani też jakie wchodzą w grę. Komenda nie chciała tego zdradzić. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, chodzi o rozwiązanie, które umożliwiłoby jednoznaczną identyfikację policjanta bez ujawniania jego danych osobowych. Sam szef policji podkreślał, że jest wiele innych możliwości zastosowania wyróżników identyfikujących funkcjonariusza, "tak aby zdjąć tę zasłonę anonimowości". Szczegółów na razie jednak nie poznamy, a to ze względu na stopień zaawansowania prac. Gen. insp. Szymczyk zaznaczał jednak, że takie rozwiązanie przedstawić chce kierownictwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji "w najbliższym czasie". 

Na wynik prac prowadzonych w KGP czekają policyjni związkowcy. Jak ocenia Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów, funkcjonariusze oddziałów prewencji mogliby mieć np. na wzór niemieckiej policji numer, który identyfikowałby konkretnego policjanta, a dane personalne byłyby możliwe do ustalenia wtedy, kiedy mielibyśmy do czynienia z jakimiś wątpliwościami dotyczącymi działania mundurowego. Związkowcy nie uczestniczą w pracach, które prowadzi Komenda Główna Policji, a czekają na projekt, który dostaną do zaopiniowania. Jankowski podkreśla jednak, że jeśli nie zamierzają one do umieszczania na mundurach policjantów w pododdziale zwartym imienników, to NSZZP jest "jak najbardziej za". "Pozwoli to uniknąć zarzutów, że policjanci są bezimienni, że nie wiadomo kto przeprowadza interwencję. Chodzi o to, żeby każdy funkcjonariusz był w każdej chwili do zidentyfikowania, jeżeli ktoś ma wątpliwości czy interwencja została przeprowadzona zgodnie z prawem" - podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl.

Zgodnie z przepisami, funkcjonariusze policji obecni na demonstracjach (występujący w pododdziale zwartym) nie posiadają znaków identyfikacji imiennej i indywidualnej. Ale dyskusja nad zmianą tego stanu rzeczy trwa od paru miesięcy, a rozgorzała po wydarzeniach z 11 listopada 2020 roku i późniejszych, związanych z protestami po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w październiku 2020 roku orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W tym czasie padało sporo oskarżeń pod adresem policjantów o nieadekwatne używanie siły oraz niepotrzebne zatrzymania. Sprawą zajął się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, który w grudniu 2020 roku zwrócił się do szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji o zmianę przepisów w kwestii umieszczania znaków identyfikacyjnych na mundurach policjantów działających w pododdziałach zwartych. W ocenie RPO obecne przepisy "sprzyjają anonimowości policjantów i kulturze bezkarności oraz mogą utrudnić identyfikację tych z nich, którzy przekraczają swoje uprawnienia i dopuszczają się przemocy". Zdaniem Bodnara funkcjonariusze pododdziałów zwartych powinni mieć dobrze widoczne indywidualne znaki identyfikacyjne, np. indywidualny numer służbowy znajdujący się w widocznym miejscu, np. na mundurze czy hełmie. Miałoby to umożliwić ustalenie tożsamości funkcjonariusza przez odpowiednie organy. Sprawę komentował wtedy co prawda wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, ale odniósł się on jedynie do pomysłu umieszczenia na mundurach czy sprzęcie imienników funkcjonariuszy, podkreślając, że jest on fatalnym i doprowadza do hejtu na policjantach.

Wcześniej temat omawiano również w Sejmie, gdyż projekt w tej sprawie przygotował klub Lewicy. Nowelę ustawy o policji w tej sprawie negatywnie zaopiniowała jednak Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Poselski pomysł nie spodobał się też związkowcom z NSZZ Policjantów.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Trzykropki...
wtorek, 2 marca 2021, 22:52

Proszę skierować do Sejmu zaaprobowane postanowienia policjantów z pododdziałów zwartych dotyczące końca anonimowości uczestników zgromadzeń tj. Identyfikatory dla każdego uczestnika zgromadzenia. Rozwiązanie to pozwoli na wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do uczestników zgromadzeń łamiących prawo.

...
środa, 3 marca 2021, 23:32

Popieram

ania
środa, 3 marca 2021, 07:28

super

Takitam
wtorek, 2 marca 2021, 21:31

Przecież mają swoje identyfikatory sześcio cyfrowe bodajże, jaki problem umießcić go na mundurze. Nawet w trakcie kontroli nie będzie musiał się przedstawiaç i nazwiska i imienia.

Piotr
środa, 3 marca 2021, 09:51

Bardzo dobry pomysł

Xtar
wtorek, 2 marca 2021, 20:20

Nazwisko dał mi ojciec, a nie policja. Policja nadała mi numer i ten numer mogę nosić na mundurze. Tyle w temacie panie Szymczyk.

Michał
wtorek, 2 marca 2021, 15:58

Policjanci boją się już własnego cienia .. to widać na prawie ich wszystkich interwencjach. Nie chronią ich bezpośredni przełożeni, nie chronią Komendanci .. nie chroni ich prawo. Są zdaniu tylko na siebie. Za to nagonka i hajt mediów, polityków opozycji (wszystkich partii, bez wyjątku, nawet PIS u, jak był w opozycji), rozwydrzonej części społeczeństwa powoduje coraz większą degrengoladę w środowisku policyjnym. Uciekają ci, co nabędą prawa emerytalne, choćby ninimalne .. nie chcą przychodzić nowi. Polityka polityków sięga dna, upolitycznienie wierchuszki mundurowej jest straszne. Bardzo się boję, że niedługo to się zemści .. już teraz widzę tego symptomy, np. w patrolach jeżdżą bardzo młodzi stażem policjanci, bez doświadczenia (.. bo niby kto ma ich go nauczyć, jak nie ma już starszych sic!). Dla niedowiarków podam przykład działalności białostockiej Pana Ministra Z. Policjanci są niedoszkoleni, bez doświadczenia, nie MAJĄ PRAWA DO NAJMNIEJSZEGO BŁĘDU. A przypominam , że edukacja prawników od wykroczeń, prawa karnego, cywilnego i innych to co najmniej 5 lat studiów plus aplikacja. Mimo to środowisko prawnicze boryka się z właściwą interpretacją prawną czynów. A nauka policjanta to tylko pół roku szkoły dot. kursów podstawowych i od razu na głęboką wodę. Często stają przed dylematem mniejszego zła, bo w wielu interwencjach cokolwiek by nie zrobili to będzie dla nich źle. Lepiej ..zrezygnować z czynności .. lub pozorować działanie .. bo tak ich d..a jest bezpieczniejsza. Nie mówię, że identyfikatory są złe, lub niepotrzebne .. ale na miłość boską są dużo POWAZNIEJSZE rzeczy do wprowadzenia w życie w tym środowisku

Andrej
wtorek, 2 marca 2021, 23:32

Dokladnie....

Pies
wtorek, 2 marca 2021, 23:04

święte słowa.... brawo brawo brawo

Lama40
wtorek, 2 marca 2021, 23:04

Podpisuję się pod Twoją wypowiedzią obiema rękami i nogami.jedna z mądrzejszych jak nie najmądrzejszych opinii wyrażonych ostatnim czasem w zakresie funkcjonowania patologii w policji. Dziękuję.

Bonifacy
wtorek, 2 marca 2021, 15:19

Prewncjuszą numery telefonów, kontrterrorystą imię i nazwisko a przykrywkowcy ich adresy to na pewno będą tłumy chętnych do Policji

Tweets InfoSecurity24