Szef MSWiA o walce z wakatami w policji

22 maja 2020, 15:09
policja ślubowanie
Fot. Śląska Policja

Przygotowaliśmy atrakcyjną ofertę dla doświadczonych funkcjonariuszy, aby zachęcić ich do nieprzechodzenia na emeryturę mundurową. Ustawa trafi niedługo do parlamentu - poinformował szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński, w odpowiedzi na pytania InfoSecurity24.pl, podczas piątkowej konferencji. Resort zamierza walczyć w ten sposób ze zwiększającą się liczbą wakatów, m.in. w policji, związanej w ostatnich miesiącach przede wszystkim z pandemią koronawirusa i wstrzymaniem naborów.

Kamiński pytany na konferencji prasowej o to, czy epidemia koronawirusa ze względu na zawieszenie naborów w służbach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęła na zwiększenie liczby wakatów podkreślił, że "epidemia ograniczyła nabór do policji". "Na razie wiele procedur zostało zawieszonych i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli odmrozić te procedury" - dodał.

Rzeczywiście epidemia ograniczyła nabór do policji, wiele procedur zostało zawieszonych. Miejmy nadzieje, że już niedługo będziemy mogli odmrozić te procedury. Nabór do policji jest czymś niezwykle ważnym zwłaszcza w obliczu liczby wakatów, które są w policji. W tej chwili jest ich ok. 7 tys. To jest duża liczba i musimy się z tym problem zmierzyć.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Sposobem, na poradzenie sobie z wysoką liczbą wakatów, m.in. w policji, oprócz - w miarę możliwości - szybkiego odblokowania naborów, ma być zachęcenie funkcjonariuszy do pozostawania w służbie, już po nabyciu przez nich praw emerytalnych, czyli przedemerytalny dodatek motywacyjny. Zdaniem szefa MSWiA "niezwykle ważne jest to, aby dobrzy funkcjonariusze posiadający ogromne doświadczenie chcieli służyć w policji, a nie przechodzić na emerytury". Kamiński zapewnił, że resort spraw wewnętrznych wypracował w dialogu ze związkami zawodowymi "atrakcyjną dla znakomitych, doświadczonych funkcjonariuszy propozycję dłuższego pozostania w służbie, a nie przechodzenia na emeryturę mundurową".

Minister poinformował, że "rząd pozostaje na końcowym etapie pracy nad ustawą i za chwilę będzie ona kierowana do parlamentu". Wyraził nadzieję, że "przyjęcie ustawy przez parlament rozwiąże sprawę wakatów w policji, zwłaszcza w czasie zamrożenia procedur naboru". Rozwiązanie o którym mówił Kamiński stanowi część tzw. superustawy, a MSWiA jest zdeterminowane by nowe regulacje weszły w życie jeszcze w tym roku. 

Dodatek pierwszego stopnia, w wysokości 1,5 tys. zł brutto przysługiwałby funkcjonariuszom, którzy ukończyli 25 lat służby. Natomiast dodatek drugiego stopnia – w wysokości 2,5 tys. zł brutto otrzymaliby funkcjonariusze po 28,5 latach służby. Dodatek nie będzie stanowić podstawy wymiaru emerytury. Świadczenie motywacyjne nie będzie wliczane również do podstawy obliczania nagrody jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby. 

Przyznanie dodatkowych należności dla funkcjonariuszy, którzy po nabyciu prawa do emerytury i posiadaniu co najmniej 25 lat służby nadal w niej pozostaną, stanowi realizację jednego z punktów porozumienia pomiędzy MSWiA a stroną społeczną reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych służb mundurowych, z 2018 roku. Wydawało się jednak, że epidemia koronawirusa może zatrzymać procedowanie przygotowanej przez MSWiA ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ale projekt wkracza jednak właśnie na kolejny legislacyjny etap. Jeszcze do jego wersji, która pojawił się w marcu br., szereg uwag zgłosili mundurowi związkowcy. Cześć z nich została przyjęta i wdrożona przez resort. 

Zasady, na postawie których mundurowym przysługiwałby właśnie wspomniany podczas konferencji przez ministra przedemerytalny dodatek motywacyjny, były jedną z kwestii spornych. Związkowcy, w uwagach wysłanych do MSWiA stwierdzili, że "rozwiązanie uzależniające przyznanie świadczenia od niesformalizowanej opinii bezpośredniego przełożonego jest niekorzystne w uwagi na wątpliwy obiektywizm decyzji". Jak dodali, "czynnikiem, który w najwyższym stopniu zdecyduje o skuteczności przedemerytalnego dodatku motywacyjnego będzie jego powszechny charakter". Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych zaproponowała, "by opinię, o której mowa w art. 120a ust. 3 zastąpić sformalizowaną opinią, o której mowa w art. 35 ustawy o Policji i analogicznych zapisach w ustawach o SG i PSP". "Konsekwencją tej propozycji jest odpowiednia zmiana w art. 120a ust. 4 pkt 4 i skreślenie ust. 5, a także uzupełnienie przepisów wykonawczych w sprawie opiniowania służbowego funkcjonariuszy" - wyjaśniała. Zgodnie z wcześniej pojawiającymi się deklaracjami ze strony kierownictwa MSWiA, resort zdecydował się przychylić do tej propozycji, zrezygnowano więc z warunku przyznania świadczenia po uzyskaniu opinii określonej w art. 120a ust. 3.  Analogiczne zmiany dotyczyć mają też ustaw o Straży Granicznej oraz o Państwowej Straży Pożarnej.

Jak dokument wyglądał będzie w ostatecznym kształceni, jeszcze nie wiadomo. Sporo uwag zgłosiło też bowiem Ministerstwo Finansów. Jak wskazał w piśmie z 11 maja wiceszef resortu Tomasz Robaczyński, w świetle panującej obecnie pandemii COVID-19 i trudnych do przewidzenia dalszych skutków społeczno-gospodarczych i finansowych z nią związanych, "poważnego rozważenia wymaga zasadność wprowadzenia w chwili obecnej przewidzianych w projekcie ww. ustawy działań generujących istotne, dodatkowe wydatki dla budżetu państwa".

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 90
aro
poniedziałek, 25 maja 2020, 11:41

bardzo dobry pomysl z tym dodatkiem ja dzięki niemu zostanę napewno i takich będzie wielu....

Patrząc z boku
poniedziałek, 25 maja 2020, 10:53

Jest kilka kategorii osób przychodzących do policji i od tego jaka to kategoria to odchodzą wcześniej lub później, na em-kę czy nawet bez em-ki. Nie podniecajcie się dodatkiem - którego jeszcze nie ma - bo to niewiele zmieni jak chodzi o odejścia na emerytury. Problemem nie jest dodatek, czy jego wysokość, a wysokość zarobków w Policji. Żeby Policja była atrakcyjna pod względem finansowym to zarobki średnie w Policji musiały by być na poziomie 1,8 do 2,1 średniej krajowej. Ci starzy kiedyś byli młodymi, a jak chodzi o kadry kierownicze, to teraz częściej młodzi (przed 20) zostają kierownikami. Najlepszy na kierowniczym stanowisku jest f-usz przed 15-ką, bo ma najwięcej do stracenia i zrobi wszystko co góra każe. A stażowe jest po 1% za każdy rok służby aż do 35 % podstawy po 35 latach pracy. Jak podstawa jest niska to i wszystko co od niej zależy jest niskie. Problemy płacowe w policji - i nie tylko - spowodowało zamrożenie kwoty bazowej, tak że teraz to jest tylko łatanie i próba zasypanie dziur. Wiele by można pisać, pieniądzmi najłatwiej skłócić ludzi, a policjantów to chyba najłatwiej. Nie zazdrośćcie "starym" ewentualnego dodatku, los jest figlarny i przewrotny, tak, że teraz ci co mówią, że nie dla nich te dodatki za kilka lat mogą być ich beneficjentami. To tak jak z 500+ jedni mają dzieci inni nie, jednym już ukończyły 18 lat a inne dopiero się urodzą. Jeśli znajdziesz atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia w cywilu to nawet nie musisz czekać na emeryturę w Policji - idziesz i zarabiasz więcej. Trzeba brać pod uwagę również fakt, że po 20- 25 lata w służbie ma się pewne nawyki i "zwichrowanie zawodowe", które mogą stwarzać problemy w pełnej adaptacji do "cywilnej roboty".

koba
poniedziałek, 25 maja 2020, 10:47

A tak na marginesie..... Dziwię, się trochę Ministrowi Kamińskiemu, że daje wiarę w pomysły oficerów policyjnych i pomaga oraz przychyla się do realizacji tych pomysłów. Przecież to są ludzie którzy robią wszystko przez pryzmat własnej prywaty i Minister powinien o tym wiedzieć i podchodzić do nich z dużą dozą rezerwy, ostrożności i w każdym temacie spodziewać się istnienia "drugiego dna". Tym bardziej, że miał już doświadczenia z Agentem Tomkiem (dawny oficer policji który przeszedł do CBA) i każdy wie jak ów dawny oficer policji podziękował Ministrowi za współpracę w CBA.

koba
poniedziałek, 25 maja 2020, 10:16

Jak czytam ten artykuł i zawarte w nim bzdurne pomysły o sposobach na zatrzymanie "doświadczonych" w służbie to mam wrażenie, że albo ktoś nie ma zielonego pojęcia co się dzieje wewnątrz policji, albo ma ale po prostu mimo posiadanej wiedzy o policyjnej patologi nie robi z nią nic a na potrzeby medialne opowiada kłamliwe głupoty pełne hipokryzji. Dodatki finansowe nie zatrzymają nikogo w policji dłużej !!! Kto ma odejść to i tak odejdzie. Te dodatki to nic innego jak pomysł na "wyrwanie" dodatkowej kasy dla szefostwa policji, dla tych co piastują wysokie stanowiska. Przekonacie się, że tylko oni okażą się niezbędni i tylko ich trzeba będzie na siłę zatrzymać w służbie. A jakie są prawdziwe powody odejść ? Panie Ministrze policja to komendancki patologiczny i skorumpowany folwark a policjanci podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa to dzieci, znajomi, rodzina dawnych oficerów SB i MO lub rodziny lokalnych polityków albo lokalnych biznesmenów. Ta grupa jest skazana na wieczne sukcesy, awanse, nagrody, medale i kariera stoi przed nimi otworem. Ta grupa jest mniej liczna bo i wysokich stołków mniej. Druga grupa to tani wyrobnicy bez układów i powiązań, straceńcy do poniewierania przez całe lata służby bez jakichkolwiek perspektyw. W policji jeden ora na ulicy przez 30 lat. A drugi po 3 latach służby zostaje oficerem, po 5 latach kierownikiem, po 8 naczelnikiem, po 10 komendantem komisariatu, po 12 ekspertem w CBŚP, po 14 komendantem miejskim a po 18 zastępcą komendanta wojewódzkiego. Ludzie to widzą, to ich boli, z tym się nie mogą pogodzić i dlatego uciekają z tego polic bagna. Policjantów z drugiej grupy nie zatrzyma nikt i nic. A dodatki i tak rozkradnie mafia z pierwszej grupy pseudo policjantów. Pozdrawiam.

poniedziałek, 1 czerwca 2020, 22:26

Witam. Panowie jestem czystym przykladem tego co Kolega opisal. Po 10latach w patrolu i walki z przelozonymi odszedlem do innej sluzby ale z podniesiana glowa. Niektorzy sie boja i traca zdrowie i rodziny na rzecz KPP

Oficer wyrobnik.
wtorek, 26 maja 2020, 14:59

Prawda aż szczypie w oczy. Jak ja to mówię (mimo mojego stopnia służbowego - a z tego powodu też nieco wiem) tu awansują więzy krwi, łóżka oraz "kieliszka".

dzielnicowy
wtorek, 26 maja 2020, 13:57

Sam bym tego lepiej nie napisał. Widać, że kolega trochę posłużył.

ja
wtorek, 26 maja 2020, 08:51

w 100 procentach racja

delamo
poniedziałek, 25 maja 2020, 15:46

Popatrz, myślałem, że zmieniło się wiele na korzyść w policji, a Ty dowodzisz, że niewiele. Smutne, że tak się dzieje, bo pewnie dla tych, co z sercem i zaangażowaniem podchodzą do pracy w formacji i rzeczywiście pracują - zostaje raczej niewiele? A co z ich poziomem satysfakcji z dobrze pełnionych obowiązków?

Balbina
poniedziałek, 25 maja 2020, 01:20

Kolejna ŚCIEMA, będą premie a emerytom za niewykorzystany urlop nie mogą zapłacić od prawie dwóch lat.

Janek
wtorek, 26 maja 2020, 01:48

Też tak uważam!!!

Tweets InfoSecurity24