Groty dla Straży Granicznej jeszcze w tym roku. Umowa na karabinki podpisana

4 grudnia 2018, 15:52
Grot, sg
fot. Defence24.pl

Jeszcze w tym roku Straż Graniczna otrzyma ponad 100 nowych modułowych karabinków automatycznych Grot C16 FB-M1 do amunicji 5,56 x 45 mm NATO. Dziś podpisano umowę na dostawę broni z radomskiej fabryki, opiewającą na ponad 1,1 mln złotych – poinformowała InfoSecurity24.pl Rzecznik Prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. SG Agnieszka Golias.

Zgodnie z informacjami do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, Straż Graniczna podpisała dziś umowę na dostawę karabinków Grot C16 FB-M1. Wartość umowy opiewa na kwotę 1 108 370 złotych. Środki na realizację zamówienia pochodzą z ustawy modernizacyjnej oraz budżetu podstawowego Straży Granicznej. 

Jak wynika z odpowiedzi przesłanych do naszej redakcji przez por. SG Agnieszkę Golias, Straż Graniczna zakupu dokonano na podstawie art. 131 b ustawy Prawo o zamówieniach publicznych, który mówi, że „ustawy nie stosuje się do udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na dostawy lub usługi, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.”. Ta z kolei, zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju, wynosi 443 tys. euro.

Z potwierdzonych przez Rzecznik Prasową Komendanta Głównego SG informacji wynika, że zakup dotyczy 122 kompletów broni. Funkcjonariusze otrzymają karabinki w ekspresowym tempie, bo ich dostawa – zgodnie z umową – musi nastąpić do 21 grudnia bieżącego roku. Do Straży Granicznej mają trafić karabinki w wersji Grot C16 FB-M1, a więc wariant jaki od roku jest produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Również od roku ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag.

Warto dodać, że "bojowy" Grot C16 FB-M1 nie jest pierwszą bronią z tej rodziny, jaka trafiła do Straży Granicznej. W 2017 formacja ta zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R).

JS/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
PRS
poniedziałek, 17 grudnia 2018, 17:33

Super. Pierwszy krok zrobiony. Kolejny to powinno być zamówienie w FB wersji na 7,62 mm. Przemytnicy w większości posługują się ,,starymi" Kałachami oraz... nowoczesnymi kamizelkami kuloodpornymi. Stąd na ,,zielonej granicy" potrzeba możliwości rażenia z większego dystansu i przebicia kamizelki. 5,56 mm tego nie zapewnia (vide doświadczenia francuskie z terroryzmem i zamówienie ,,silniejszej" broni).

Lolek
czwartek, 6 grudnia 2018, 10:42

A po co kupowac mamy chyba w magazynach MON jeszcze ak 47 i to wykorzystac jest to najlepszy karabin na świecie

Marek1
środa, 5 grudnia 2018, 10:07

Kontynuacja "dobrej zmiany" w uzbrajaniu WP - MSBS najpierw dostała kompania reprezentacyjna(wersja niestrzelajaca amunicja bojową), potem straż więzienna, weekendowe WOT, a teraz SG. Następne będą zapewne CBA, Straż Miejska i Pożarna, jednostka Prac. Ogródków Działkowych, Straże Parafialne, itd. Jednostki operacyjne WP NIE są przewidziane ...

zły
środa, 5 grudnia 2018, 10:05

@Harry 2 dwie z uwag zgłaszanych przez WOT to było "zagubienie regulatora gazowego" i "zagubienie tłoka gazowego" co raczej jest problemem z wyszkoleniem a nie problemem z bronią. Większość pozostałych uwag dotyczyły połamania plastikowego uchwytu napinacza i dźwigni zaczepu suwadła. Rzekomo problemy miały dotyczyć 5% użytkowanych karabinków.

werte
środa, 5 grudnia 2018, 08:36

Te wiele uwag to po roku użytkowania: ,,Rzecznik WOT podpułkownik Marek Pietrzak podesłał listę najczęściej występujących uszkodzeń. Obejmuje ona: złamania okładek napinacza (40 przypadków), pęknięcia dźwigni zaczepu suwadła (21 przypadków), pęknięcie iglicy (12 przypadków), zagubienie regulatora gazowego (6 przypadków), zagubienie tłoka gazowego (3 przypadki), uszkodzenie zespołu kolby (7 przypadków). Dotyczyło to 5% użytkowanych karabinków (na blisko 7000 sztuk). (...) Dodatkowo rzecznik WOT poinformował MILMAG, że Fabryka Broni dokonała akcji serwisowej broni, która dotyczyła sprawdzenia i wymiany przyłącza pasa nośnego (w 72 przypadkach) i regulację zespołu przeziernika (w 214 przypadkach). Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG. Sprawa mniejszej wytrzymałości niestałych przyrządów celowniczych które były od projektu traktowane jako zastępcze jest wtórna bo podstawą mają być i tak celowniki optyczne choć tymczasem WOT szkoli się bez zamówionych Aimpointów czy Eotechów. Największa bolączka czyli kwestia przyłącza paska jest już rozwiązana. Zatem ząbkowanie nowej broni przebiega pomyślnie i bez większych zastrzeżeń co do elementów mechanizmu.

Tweets InfoSecurity24