Granatowa rewolucja. Policja z nowym mundurem

22 marca 2019, 14:47
1-308634
Fot. policja.pl

Funkcjonariusze policji otrzymają nowe wzory ubioru wyjściowego. Zaprezentowane 22 marca br. umundurowanie kolorystyką nawiązuje do barwy z okresu międzywojennego. Jak podkreśla policja, kombinacja wybranych kolorów ma odróżniać policyjne wzory wyjściowe od innych służb.

Wprowadzenie nowego nowego umundurowania Polskiej Policji to część obchodów 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Wzór nawiązuje do tradycji i etosu służby policjantów w okresie 20-lecia międzywojennego. Mundury przeszły już konsultacje, teraz rozpoczyna się ich testowanie. Nowe umundurowanie w policji będzie wymieniane stopniowo. "Przewidujemy, że w ciągu 5-6 lat trafi do wszystkich funkcjonariuszy" - stwierdził  rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Jak podkreśla podkom. Krzysztof Błesznowski, Naczelnik Wydziału Koordynacji Gospodarki Kwatermistrzowskiej BLP KGP, nowe umundurowanie wyjściowe ma spełniać dwie zasadnicze funkcje. Po pierwsze ma być nowoczesne, czyli wykonane z nowoczesnych materiałów i mające współczesny krój. Po drugie, ma ono w jednoznaczny sposób nawiązywać do tradycji policji przedwojennej. Liczyć ma się przede wszystkim wygoda i komfort, dlatego np. wykorzystywany w tej wersji materiał jest lżejszy od noszonego obecnie. "Kluczem do rozpoznawalności", jak podkreśla podkomisarz, są dodatki, które oparto na tradycjach czy zdjęciach z czasów przedwojennych.

image
Fot. policja.pl

Obecnie mundury wyjściowe są koloru niebieskiego, a nowe będą koloru granatowego. Wykończone są chabrowymi lamówkami oraz srebrnymi obszyciami. Ich guziki nawiązują do rytu guzików, które były przy mundurach policjantów w okresie międzywojennym. 

Nowy wygląd zyskało nakrycie głowy, które wykonane zostało z sukna zgodnego z barwą tkaniny zasadniczej munduru. Wygląd spodni bezpośrednio odnosi się do rozwiązań przedwojennych przy jednoczesnym unowocześnieniu ich konstrukcji. Kobieca spódnica zyskała bardziej współczesną formę, sięgającą poniżej linii kolana. Zmianie uległ wygląd oznaczeń w górnej części klap kołnierza, przybierając formę „palmety” właściwej Policji Państwowej. Elementem nawiązującym do tradycji przedwojennej są także tzw. kąty w formie naszywek, umieszczone na rękawach, odwzorowujące hierarchię służbową. 

Jak pisała jeszcze dwa lata temu Policja 997, dyskusja o nowych mundurach dla Policji trwa już od wielu lat. Tak naprawdę rozpoczęła się ona jeszcze w 1990 roku. Najpierw był okres przejściowy, związany z planem "znoszenia" mundurów leżących w magazynach. Pierwsze zmiany wprowadzono ostatecznie nie po trzech, a po 9 latach. Do funkcjonariuszy trafiły wtedy nowe wzory służbowe w kolorze granatowym, z których korzystają do dzisiaj. Wyposażenie w nowe umundurowanie służbowe wszystkich policjantów według szacunków MSWiA kosztowało około 370 mln zł. Ministerstwo nie planowało wtedy jednak zmian wzorów mundurów wyjściowych i galowych. 

Także dwa lata temu podkreślano, że nowe wzory mają nawiązywać właśnie do tradycji przedwojennych. Kolor miał z założenia odróżniać policjantów od innych formacji. Choć prezentowane wtedy mundury wyjściowe były prototypami, to już wtedy przedstawiciele KGP podkreślali, że dobrze by było, gdyby wprowadzono je z okazji 100-lecia formacji.

MR/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Jacek
środa, 27 marca 2019, 07:06

SOP tez takie posiada....kto kogo wchlonie?

sponsor podatnik
poniedziałek, 25 marca 2019, 22:08

A kamerki nasobne to gdzie?

kajmat
poniedziałek, 25 marca 2019, 13:30

A mnie zaskakuje brak gwiazdy na piersi - czyli zgodnie z nowym brzmieniem rozporządzenia (projektu) skoro jest imiennik, to nie potrzeba blachy. A co do szczegółów to zmieniłbym / zmodyfikował jedną rzecz - wokół denka czapki dodałbym chabrową lamówkę, jak w pierwowzorze z II RP (analogicznie jak to jest w czapkach SG, ABW, czy było w BOR). No i może coś zrobić z palmetą w wersji oficerskiej, bo ta biała lamówka przy takim kształcie wygląda dość dziwacznie (mnie w pierwszej chwili skojarzyło się to ze stopniami oficerów starszych na czarnych mundurach, które w latach 30-40 projektował Hugo Boss dla pewnej formacji paramilitarnej, którą potem zmilitaryzowano).

olo
sobota, 23 marca 2019, 21:56

Żenada. Po co wymieniać nieużywane umundurowanie? Szczególnie u szeregowych policjantów. Przez 14 lat służby na pierwszej linii założyłem ten mundur dwa razy, raz jak przymierzałem przy pobieraniu, a drugi, kilka lat później na święto policji, jak ważni panowie oficerowie rozdawali sobie nie mniej ważne odznaczenia i ktoś musiał robić za tło. Zamiast tego powinni dać drugi komplet umundurowania do codziennej służby, który najszybciej się zużywa. Wysokość mundurówki jest taka, jak była przy starych sortach. Nowe mundury są dwa razy droższe.

Jerry
czwartek, 12 marca 2020, 21:45

A ekwiwalent brałeś ?

policjant
niedziela, 24 marca 2019, 16:35

Stary, jak tak ci ciężko to się zwolnij. Mam wrażenie, że narzekanie już tak głęboko weszło w nasze środowisko, że nawet jakbyśmy 10.000 na 5 grupie zarabiali to i tak by było źle. Zmiana munduru jest zbyt późna a nie niepotrzebna. Wizerunek milicyjny już dawno powinniśmy zostawić za sobą. Nareszcie będzie umundurowanie jednolicie kolorowe czyli granat. Jeszcze powinno się połączyć mundur ćwiczebny że służbowym i nazwać go po prostu służbowym.

Jack
sobota, 23 marca 2019, 14:18

Może MSW dla strażaków coś zaproponuje, ubranie koszarowe ohyda. Wyglądamy jak badziewiarze

Tweets InfoSecurity24