Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a

21 czerwca 2021, 11:19
Kamiński Mariusz, fot. MSWiA
Fot. policja.pl

"W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu" – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.

Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.

Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.

Drugi bieg 

Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.

Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.

fragment pisma Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA do Michała Wosia, sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości

Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Temat Zastępczy
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:28

Co dwa dni jakaś wzmianka o 15a a modernizacja bokiem przejdzie , i ludzie pójdą na emerytury .

Policjant
środa, 23 czerwca 2021, 12:06

Na emerytury to jeszcze, młodzi się pozwalniają bo mają jeszcze po 20 lat do emerytury, której kształtu nawet nie znają. 60% po 25 latach od czego? Średniej podstawy za ostatnie 10 lat?

Jan
środa, 23 czerwca 2021, 12:02

Zgadzam je z Tobą w 200%< czy ktoś w końcu napisze co z modernizacją, to tak naprawdę wszystkich interesuje

Mobi
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:19

Każdy kto tu pisze że propozycja 25 lat służby po których można sobie doliczyć cywilne lata a brakuje im nie wiele w ich ocenie 3 może 4 lata służby do 25 lat to sukces to chyba bez urazy pracuje w jakimś Pcimie Dolnym gdzie ma jedna interwencje na dobę albo nigdy nie pracował na ulicy. W miastach powyżej 100 000 mieszkańców patrol interwencyjny w ciągu 8 godzin obsługuje 8 do 10 interwencji. Wiec przestańcie pisać takie bzdury że co tam 4 czy 5 lat dla osób zasuwających codziennie na ulicy. Co do modernizacji jako teraz najważniejszej sprawy przestał bym się ekscytować lata poprzednie pokazały cytując klasyka" kasy nie ma, nie było i nie będzie.

Berni
środa, 23 czerwca 2021, 11:56

Mobi, no i widzisz, napisałeś jasno że chcesz odebrać cywila i uciekać na emkę bo masz za dużo pracy, ten sam myk zrobi 90% rocznika 99-03, sami się podkładacie a potem macie pretensje, Rząd przejrzał ten plan, mamy braki kadrowe, więc wprowadzi 25 lat służby, a ponieważ dodatkowo odcieliście się z 15a od 03-12, to nikt za was teraz głowy nie będzie podkładał

123
piątek, 25 czerwca 2021, 12:01

czyli jak nadal będą braki to rząd wprowadzi minimum 30 lat, jak będą dalej to 40 lat a może praca do 65 roku i w ramach mundurówki darmowe kule, wózek i balkonik. nie tędy droga należy wprowadzić taki system aby ta prac stała się konkurencyjna na rynku, aby zachęcić ludzi do podjęcia służby. kto będzie chciał odejść to i tak odejdzie, a to co robi obecnie rząd i związki zmierza do tego aby ci są w przedziale 15-20 lat pożegnali się z mundurem.

Llo
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:02

Tradycyjne , zmusić do składek i za ileś lat nic nie dać. Dyżury domowe to przymus, ale odebrać albo zapłacić już nie.

2cv
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:42

Porażka w sprawie art. 15a to pełna porażka nieumiejętności prowadzenia rozmów przez ZZ. ZZ jak widać z wpisu poddały temat bo rząd twardo obstaje przy swoim. Dzisiaj piszą że bieżmy co dają - kpicie z ludzi z 99-03. Więcej było do wzięcia na strajku to nie chcieliście rozmawiać a dzisiaj jak widać z tekstu umywacie ręce idąc linią że rząd nie przyjmuje argumentów - a czyja to wina, zablokowaliście rozmowy bo rząd nie chciał zwrócić art. 15 dla 03-12 bo nic im nie zabrał.

Zefir
środa, 23 czerwca 2021, 12:36

Do 99-03, ten Rząd jako pierwszy oddaje wam lata cywilne, daje prawo wyboru i za to zbiera krytykę, związki wynegocjowały uczciwe warunki i też za to zbierają krytykę, m.in bo walczą o wszystkich, też o 03-12, no popatrz, jak można być tak solidarnym z innymi, faktycznie, co za błąd i niedorzeczność, czytasz nieraz co piszesz?

XXXX1
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:26

Jak sprawa art. 15a zakończy się 25 latami to szkoda płacić składki na ZZ. Oni twardo reprezentują tylko 03-12 nawet kosztem innych.

123
piątek, 25 czerwca 2021, 12:03

ciekawe które związki bo napewno nie jankowskiego, chyba że powstał rozłam w szeregach

03&12
środa, 23 czerwca 2021, 11:58

Nie, związki reprezentują każdego, w tym 03-12, chwała im za to, wolałbys egoistycznie sam partycypować w podziale 15a, a tu zonk, ZZ ujęły się też za 03-12, słabo panie kolego

Artek
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:57

O czym piszesz?, duża część 99-03 ma 20 parę lat, z wojskiem prawie 25, uzyskaliscie zwrot 7 lat lub wybór II świadczenia, więc naprawdę dajmy spokój tej mantrze 15a, 03-12 zostały wywalone poza nawias, jest mi szkoda tych ludzi, cóż, życie, też płacili przecież składki

Policjant
środa, 23 czerwca 2021, 12:09

Co mają powiedzieć przejęci 13-teraz? Im to należy się już tylko pracować do śmierci.

Onek
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:34

O czym piszesz - 03-12 nie zostały wywalone ale zwyczajnie nie wzięto ich pod uwagę bo od początku mają art. 15a. Ponadto wraz z art. 15a dostali 95 ust 2 FUS więc nie pisz o dramacie z ich składkami - wszystko dostaną.

Alf
środa, 23 czerwca 2021, 12:29

Co ty gadasz chłopie, 99-03 były za to od początku w OFE, PSE i samym ZUS-ie i co, teraz mają ZER i ZUS, prawo wyboru, wręcz malinowo, a 03-12 mimo że od zawsze w ZER, też pod 15a to wypad za bandę, 25 lat dla 99-03 to uczciwy kompromis, tak powinno zostać

Praworządność
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:19

Jak taki będzie finał art15a niech sami służą czas podjąć decyzję w imię sprawiedliwości , rzekomej wiarygodności i zwykłej ludzkiej uczciwości .

PP
piątek, 25 czerwca 2021, 12:04

brawo!!! tak trzymać

Marcel
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:07

Kompromis polega na połowicznym sukcesie, sprawa 15a do takich należy. Każda ze stron odczuwa pewien niedosyt, mimo to możemy mówić o pomyślnym zakończeniu sprawy. Teraz modernizacja, bodaj najważniejsza z zaległych spraw, która będzie miała wpływ na cały przyszły rozwój służb mundurowych, politykę kadrową i polepszenie bytu f-szy, więc nie ma wyższej stawki, miejmy nadzieję że ktoś przyjrzy się siatce płac i kominom płacowym z jednoczesnym uwzględnieniem różnicy w dodatkach.

PP
piątek, 25 czerwca 2021, 12:06

Optymista - powiedz co bierzesz, to sam skorzystam

Tweets InfoSecurity24