Flota bogatsza o 350 hybryd? Policja rusza z przetargiem

6 stycznia 2021, 13:49
Śląska policja radiowozy
Fot. Śląska Policja

Polska policja zaliczyła mocny start jeśli chodzi o zakupy w 2021 roku. Zgodnie z opublikowanym 5 stycznia ogłoszeniem o zamówieniu, w planach ma podpisanie umowy dotyczącej dostaw do 350 oznakowanych radiowozów kombi segmentu C z napędem hybrydowym typu HEV. 

Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie ruszyła z postępowaniem, którego celem jest podpisanie umowy ramowej z jednym wykonawcą na dostawę do 350 pojazdów osobowych kombi segmentu C z napędem hybrydowym typu HEV w policyjnej wersji "oznakowany", wyposażonych w radiotelefony w ukompletowaniu rozłącznym. Podstawowa część tego przetargu, i jednocześnie gwarantowana, zakłada złożenie zamówienia na 110 sztuk samochodów, natomiast opcjonalne policja może zakupić ich nawet 240 więcej. Umowa ramowa obowiązywać będzie do 20 grudnia 2022 roku, jednak samo zamówienie gwarantowane ma trafić do komendy do 19 listopada 2021 roku. Kolejne pojazdy, z opcji, zamawiane będą w miarę zgłaszanych potrzeb i otrzymywanych środków finansowych.

Zamawiane samochody muszą być dostarczane przez wykonawcę do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ale nie oznacza to oczywiście, że to właśnie ta jednostka korzystać będzie ze wszystkich nowych radiowozów. 

Pojazdy będą wykorzystywane do zadań patrolowych, interwencyjnych oraz kontroli pojazdów. Jak tłumaczy policja, w ich wnętrzu będą wykonywane podstawowe czynności służbowe, w szczególności obejmujące: kontrolę dokumentów dotyczących osób i pojazdów, sprawdzanie osób i pojazdów w bazach danych, sporządzanie dokumentacji służbowej, przewożenie osób. Mają być wyposażone w silnik spalinowy, min. 4-cylindrowy o zapłonie iskrowym, spełniający normę emisji spalin co najmniej Euro 6 na poziomie obowiązującym na dzień odbioru pojazdu, o pojemności skokowej nie mniejszej niż 1 390 cm3 oraz o maksymalnej mocy netto silnika nie mniejszej niż 70 kW. Natomiast silnik elektryczny ma mieć moc maksymalną netto nie mniejszą niż 44 kW i tryb pracy oszczędzający energię. Prędkość maksymalna nie może być mniejsza niż 170 km/h. 

Na oferty warmińsko-mazurska policja czeka do 9 lutego. Kryterium ich oceny jest całkiem sporo, bo aż osiem. Oprócz ceny, na listę trafiła pojemność silnika, wyposażenie w system eCall (w razie poważnego wypadku automatycznie wybiera numer alarmowy 112, można go również uruchomić ręcznie poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku), dodatkowy okres gwarancji, zużycie energii, emisja dwutlenku węgla, emisja zanieczyszczeń i aspekty społeczne (chodzi o zatrudnienie osób z grup społecznie marginalizowanych).

Trzeba przyznać, że nowy przetarg polskiej policji robi wrażenie. To całkiem interesujący początek roku dla formacji, pod względem zakupów. A policja w 2021 roku do wydania ma jeszcze trochę środków z roku poprzedniego. Co więcej, będzie na to miała również trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Zgodnie z opublikowanym 30 grudnia w Dzienniku Ustaw Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają̨ z upływem roku budżetowego, ponad 11,6 mld złotych będzie można wykorzystać do 30 listopada 2021. Niemałą część tej kwoty stanowią środki, z których skorzystają służby. Prawie 872 mln złotych do wydania będzie miała policja, a ponad 100 mln z tej kwoty przeznaczonych ma zostać na sprzęt transportowy, a więc m.in. radiowozy.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Osman
sobota, 9 stycznia 2021, 11:50

Nakupcie hybryd, a później się dziwcie jak ostatnio w Krakowie wyglądał pościg za starym seatem. Krążą w sieci filmiki, jak staruszek ich wyprzedził o całą przecznicę i poszedł w długą na Bronowice. Radiowóz dopiero za chwilę nadjechał. A teraz "Policja ustala kto kierował pojazdem i dlaczego się nie zatrzymał do kontroli. Grozi mu coś tam, coś tam..." Parodia policji

wowa
sobota, 9 stycznia 2021, 17:17

Bo powinna być zasada, że radiowozy - melexy służą do pościgów za melexami. A spalinowe, za spalinowymi. Tak, to zostaje apel do przestępców, żeby się przesiedli do słabszych aut, np. hybryd bo nasz superhiperekologiczny radiowóz nie wyrabia

Poliis
czwartek, 7 stycznia 2021, 18:31

A co z nowym schematem oklejenia radiowozów??? Ponoć zostaje wdrożony od nowego roku?

Ledlaststand
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 16:43

Absolutnie nic, rozporządzenie ministerialne z października 2020 mówi tylko o gwieździe na masce i nowym napisie

Ali
piątek, 8 stycznia 2021, 00:25

Schemat oklejania? Nowe ambulanse ruchu drogowego nie maja ani podnoszonego znaku wypadek ani taśm oblaskowych z tyłu na drzwiach...np.pasy zielone czy pomarańczowe.

Biało niebieski
czwartek, 7 stycznia 2021, 17:31

Kpina z tymi hybrydami w tej chwili akumulatory w radiwozach nie dają rady z tym wyposażeniem ,stacjami i innym gównem zamontowanym w środku. Ci ludzie którzy podpisują te przetargi wogule nie mają pojęcia o sprzęcie no chyba że parę hybryd dostaną w gratisie za podpisanie przetargu. Bo przecież najciemniej pod latarnią i można do siebie grabić bo przecież prawo w polsce jest dziurawe przyjazdne przekrętą i nikt za nic nie odpowiada.

Stefan
środa, 6 stycznia 2021, 22:08

Ta eko poprawność policji to parodia...pojazdy z silnikami 1,2...bo do ''wożenia akt'' i inne pomysły a na pościgi patrol i RD poza wideorejestratorem ma do dosypozycji 1,4 lub 1,6 silniki 90-130-140km jak golf tdi. Ludzie zamówcie pojazdy 2.0 z mocą około 200km najwyżej w fabrycznym lpg...zejdziecie z ceną na paliwo o 50% co daje w skali kraju ogromne oszczędności.Przyznaje i tak od 2lat idzie to w dobrą strone jeśli chodzi o flote... Za to 350 hybryd by kupili 450 przyzwoitych pojazdów .

Olaf
czwartek, 7 stycznia 2021, 12:30

Jak policjant odpadnie w pościgu to wina policjanta. Poza tym nie ma i nie będzie szkoleń na mocne auta, to by zaraz wszystkie były poowijane na latarniach czy drzewach. Po co coś zmieniać. Jest dobrze jak jest...

Ralf
środa, 6 stycznia 2021, 18:21

Hybrydy z radiostacjami. Super. Jak się już powoli dotoczy na interwencję domową to policjant sobie zejdzie z 10 piętra porozmawiać z dyżurnym. Najważniejsze, żeby nie było trzeciej klasy i możliwości pościgu. To ma wyglądać, a nie działać...A przynajmniej pierwsze trzy miesiące, zanim nie trafi do policyjnego warsztatu z fachowcami szkolnymi na poldkach.

Tweets InfoSecurity24