FBI i Polska rozpoczęły śledztwa w sprawie wymuszenia lądowania samolotu w Mińsku

28 maja 2021, 13:13
Ryanair, samolot, fot. pixabay
Fot. Pixabay

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Polska rozpoczęły własne dochodzenia w sprawie przymusowego lądowania samolotu Ryanair na Białorusi - poinformował w piątek szef litewskiego Biura Policji Kryminalnej Rolandas Kiszkis.

"Oprócz Polski, która rozpoczęła własne dochodzenie przedprocesowe, mamy potwierdzenie od kolegów z USA, że Federalne Biuro Śledcze wszczęło własne dochodzenie" - powiedział Kiszkis na konferencji prasowej. Wskazał, że "intensywna współpraca, 24 godziny na dobę, prowadzona jest też z kolegami z Irlandii i Grecji". 

Szef policji kryminalnej poinformował, że zeznania w sprawie złożyła już cała załoga samolotu oraz około 90 proc. jego pasażerów. 

Zastępca prokuratora generalnego Litwy Gintas Ivanauskas podczas konferencji prasowej poinformował, że samolot irlandzkiej firmy Ryanair wciąż znajduje się na lotnisku w Wilnie, ponieważ nie wszystkie zaplanowane w śledztwie czynności zostały dotąd wykonane. Gdy tak się stanie, maszyna będzie mogła opuścić Litwę. Kolejne badanie samolotu planowane jest w ciągu najbliższych kilku dni. Ivanauskas wskazał również, że obecnie tworzony jest wspólny zespół śledczy z prokuraturą Polski. W Polsce również "prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, ponieważ samolot ten jest tam zarejestrowany" – przypomniała Ivanauskas. 

W niedzielę 23 maja samolot irlandzkich linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, oraz jego partnerkę, obywatelkę Federacji Rosyjskiej. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny, która należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun.

Polska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie lądowania samolotu w Mińsku. Śledztwo ma być prowadzone w kierunku "użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym oraz pozbawienia wolności jego pasażerów". Jak podkreślił wiceminister sprawiedliwości, śledztwo ma służyć temu, żeby szczegółowo wyjaśnić wszystkie okoliczności i, jeżeli będzie to możliwe, doprowadzić do postawienia zarzutów i skazania.

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
say69mat
poniedziałek, 31 maja 2021, 11:56

Po pierwsze, czy możliwym jest aby samoloty z misji Air Policing udzieliły ochrony - w sytuacji ewidentnego zagrożenia - samolotowi pasażerskiemu znajdującemu się nad terytorium państwa nie będącego członkiem Sojuszu??? Po drugie, dlaczego służby specjalne naszego kraju - de facto - wystawiły Protasiewicza i jego partnerkę białoruskim służbom??? Nie aplikując m.in do służb specjalnych Grecji o - bodaj dyskretną - ochronę osoby zaangażowanej czynnie w działalność opozycyjną na Białorusi???

Ech
niedziela, 30 maja 2021, 13:09

A gdzie sledztwo i embargo na kraje co zatrzmaly samolot w Austrii?

dociekliwy
niedziela, 30 maja 2021, 10:16

FBI miało działać na terenie USA, chyba że coś przespałem. Czy cały świat to już jankeskie podwórko? W takim razie po co CIA?

Jacek
niedziela, 30 maja 2021, 23:54

Widać mało dociekliwy jesteś, bo byś wiedział że FBI zajmuje się też sprawami kluczowymi dla bezpieczeństwa narodowego i prowadzi kontrwywiad, zarówno pasywny jak i aktywny wraz z DSS. Agenci FBI są rozlokowani na całym świecie, prowadzą działania śledcze jak i wywiadowcze. CIA niewątpliwie im materiały przekaże nie bój nic.

Koba
sobota, 29 maja 2021, 23:11

Terroryzm państwowy powinien być potępiony. Wszelkie wątpliwe usprawiedliwienia powinny być odrzucone. Łukaszenka na szafot.

rener
sobota, 29 maja 2021, 17:54

Jacy to wierni i spolegliwi wzięli sie za tzw. śledztwo, ciekawe co oni bedą "sledzic".

Tweets InfoSecurity24