Estonia odgrodzi się murem od Rosji

31 sierpnia 2015, 14:02
fot. wikimapia.org

Władze w Estonii poinformowały, że od 2018 r. zaczną budować wysoki mur wzdłuż całej granicy z Rosją.

Według estońskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, celem budowy ogrodzenia jest ochrona zewnętrznej strefy Schengen, w której tylko obywatele krajów Unii Europejskiej mają prawo do podróżowania bez paszportu. W rzeczywistości chodzi również o zabezpieczenie się przed np. porywaniem estońskich obywateli, którzy potem pod zarzutem szpiegostwa są więzieni przez rosyjskie władze. Tylko w tym roku zarejestrowano 43 przypadki naruszenia granic Estonii przez Rosjan.

Inwestycja obejmie budowę muru wzdłuż granicy na lądzie o długości około 135 km. Dodatkowo zabezpieczenia wymaga również granica wzdłuż jeziora Peipus i rzeki Narwa,dlatego budowa bariery granicznej to tylko część projektu mającego całkowicie zabezpieczyć fizyczną nienaruszalność granic ze strony Rosji. Estończycy chcą m.in. zainstalować system monitoringu oraz wykorzystywać do nadzoru bezzałogowe statki powietrzne.

Całość instalacji ma kosztować około 71 milionów euro.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
BellWitch
wtorek, 1 września 2015, 13:26

Obsiać granice IMZR-11 jak grzybami po deszczu!

antyUE
poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 15:10

Odgradzania murem od Rosjan UE już nie krytykuje, ale odgradzanie się przez Węgrów od murzynów i Arabów już tak? Osobiście wolałbym już żyć w rosyjskim zaborze, pod warunkiem, że w Rosji będzie chrześcijański carat a nie bolszewizm, niż żyć w Kalifacie Europejskim!

pogranicznik
wtorek, 1 września 2015, 01:44

Raczej siatka przy autostradzie. A nie granica. Za komuny to mieli granice sam jezdzilem przez nia kilka razy. Sliczny rakdIecki koncentrak. Proponuje siatke a ukraina i bialorusia. Nie bedzie wscieklizny wilkow . Zagruzliczonych dzikow.

qwerty
poniedziałek, 31 sierpnia 2015, 21:41

Za wcześnie zdemontowano zasieki. Myślano, że same wieże strażnicze i termowizja zabezpieczą granice.

Tweets InfoSecurity24