Dzwonisz na 998? Już niedługo telefonu nie odbierze strażak

23 kwietnia 2021, 10:27
Centrum powiadamiania, CPR, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Do listopada br. będzie trwał proces przełączania numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego - poinformowało MSWiA. Jak zapewnia resort spraw wewnętrznych i administracji, numer 998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia. "Dzięki temu, że informacja od razu trafi do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe będzie jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb" - przekonuje ministerstwo. Operacja z przełączaniem numeru 998 jest identyczna, jak przeprowadzone w latach 2017-2018 przełączenie numeru 997.

Jak poinformowało MSWIA, w lutym tego roku został przeprowadzony pilotaż przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. W efekcie wszystkie zgłoszenia kierowane do numeru alarmowego 998 z terenu województwa podlaskiego są obecnie obsługiwane przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, tak samo jak zgłoszenia na numer alarmowy 112. Natomiast CPR w Lublinie obsługuje połączenia na numer 998 z terenu województwa lubelskiego.

"W związku z pozytywnym przebiegiem tego procesu, planuje się jego kontynuację" - tłumaczy ministerstwo. W kwietniu  przełączanie numeru 998 do CPR zostanie przeprowadzone na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. Kolejne województwa będą przełączane zgodnie z harmonogramem. Proces ma się zakończyć w listopadzie br. w województwie zachodniopomorskim.

MSWiA przekonuje, że odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne (za pośrednictwem systemu teleinformatycznego) powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia.

Przełączenie numeru 998 znacząco odciąży dyżurnych Państwowej Straży Pożarnej. Dotychczas przyjmowali oni zgłoszenia z numeru 998. Teraz do PSP wpływać będą jedynie zgłoszenia zweryfikowane przez CPR, najczęściej wyłącznie w formie elektronicznej, po odsianiu zgłoszeń niezasadnych, w tym fałszywych. Będzie miało to szczególne znaczenie w czasie natłoku zgłoszeń alarmowych, jaki dotychczas zdarzał się strażakom np. w czasie gwałtownych burz.

Fragment komunikatu MSWiA

Po przełączeniu numeru alarmowego 998 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie wynosił około 10 sekund – taki jest średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych.

Kolejnym efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do centrów powiadamiania ratunkowego ma być ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Norman
piątek, 23 kwietnia 2021, 22:50

Czyli czas dojazdu zwiększy się o 7-10minut w sam raz na spalenie domu.praktyka prowadzenia WCPR to dno... Odbiera pan z Katowic...dywaguje o zgłoszeniu...nie ma pojęcia np.gdzie jest czyn jak zgłaszający nie wie gdzie jest bo pan z wcpru nie jest z miasta Żywiec...Wodzisław...itd...nie zna rejonu...poza tym jest cywilem i przyjmuje często buble typu "pan siedzi na lawce leci mu krew z nosa."...wzywa policje zamiast karetke.ile razy sprawa dotyczy wlamania kradIeży pobicia itd nie ma możliwosci ustalić gdzie sprawcy uciekli czy mieli auto...wygląd wstępny ..informacja z wcpr to krótki często lakoniczny wpis od nn osoby za konsolą której nie można dopytać o ważne szczegóły.cpry powinny być na poziomie miast a nie województw.to.bubel okrzyknięty sukcesem.

Obywatel
sobota, 24 kwietnia 2021, 21:16

bo mamy za mało CPRów, w stanach każdy powiat, a czasem nawet miasteczko obsługuje system 911, dyspozytorzy są dobrze szkoleni i znają teren. Nie mówię że mamy kopiować ich rozwiązania 1:1, ale jedno cpr na ok 3 powiaty, czy duże miasto wojewódzkie to nie powinien być prblem.

Wstrząśnięty obywatel
czwartek, 8 lipca 2021, 13:49

Jak za mało to po co likwidować to co jest do tej pory. Każdy dyżurny SKKM czy SKKP zna rejon jak własną kieszeń co wpływa w znaczny sposób na skrócenie czasu reakcji niejednokrotnie dojazdu a co za tym idzie podjęcia działań. A teraz będzie tak jak było na początku czyli HAOS.

ONA
środa, 16 czerwca 2021, 11:24

TJA... Po 2011 żaden telefon z informacją o pożarze nie trafił do PSP przez 112. Teraz się wszystko spali do popiłu. Norman od kiedy pracujesz w OSP? :)

Tweets InfoSecurity24