Dodatek motywacyjny zachęci policjantów do pozostania w służbie?

15 lipca 2020, 09:09
szymczyk, kamiński, fot. mswia
Fot. MSWiA

To nowa i myślę cenna inicjatywa, na której bardzo mi zależy. Mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach - powiedział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk odnosząc się do ustawy o wsparciu służb mundurowych, nad którą pracuje Sejm. Obecnie liczba mundurowych w podległych MSWiA formacjach, którzy ukończyli 25 lat służby i w każdej chwili mogą odejść wynosi 12300 osób, z czego 9290 to policjanci. 

Jak podkreślił gen. insp. Szymczyk, rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez szefa MSWiA jest "nową i cenną inicjatywą, na której bardzo mu zależy". "W tym obszarze otrzymaliśmy ogromne wsparcie ministra spraw wewnętrznych i administracji pana Mariusza Kamińskiego" - powiedział generał.

"To wsparcie finansowe jest spore i mam nadzieję, że zachęci najbardziej doświadczonych policjantów do pozostania w naszych szeregach. Jest zbyt wcześnie, by oceniać efektywność tego rozwiązania, ale docierają do mnie sygnały, że wielu policjantów na to czekało. Wiedza i doświadczenie muszą być dobrze wynagradzane" - podkreślił.

Komendant Główny Policji wyraził również nadzieję, że jest ten moment, kiedy doświadczeni policjanci zdecydują się pozostać w policji na kolejne lata. "Nie można ukrywać tego, że wielu doświadczonych policjantów po odejściu na emeryturę nie potrafiło odnaleźć się w nowej roli. Dodatek motywacyjny, jak sama nazwa mówi, powinien ich zmotywować do dalszej, dobrej służby" - powiedział.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej. Zapisane w projekcie propozycje przedstawił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Kamiński, prezentując projekt, wyjaśniał, że opiera się on na pięciu blokach. Według ministra najważniejszym z nich jest stworzenie instrumentów prawnych motywujących funkcjonariuszy do pozostawania w służbie z wykorzystaniem dodatku motywacyjnego. Zgodnie z propozycją, jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby - w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby - w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Minister zaznaczył podczas obrad, że w przypadku lat służby będą zaliczane także okresy, w których funkcjonariusz służył w innych formacjach. "Również dotyczyłoby to żołnierzy" – wskazał.

Kolejne bloki, którymi zajmuje się projekt przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji, dotyczą wzmocnienia ochrony prawnej funkcjonariuszy; wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który do tej pory nie został uregulowany; postępowań dyscyplinarnych oraz spraw związanych z wyżywieniem. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 73
Ja.
piątek, 18 grudnia 2020, 15:09

Kto to widział aby była podwyżka 2000zł, nagłaśniają o braku kasy na premię w 2021 a rozdali po 1000 / 2000 zł. W jakiej formie oni przekazują wiedzę młodym policjantom jak siedzą pozamykani w swoich pomieszczeniach służbowych. Śmiech. Ludzie tracą pracę, cieszą się jak ich nikt nie zwolni. Osoby nie związane z Policją są zniesmaczeni jak słyszą o takim rozdawnictwie. Gdzie motywacja dla innych Policjantów. Mam.pytanie A jak zmieniłaby się opcja polityczna i nie będzie kasy na ten dziwny dodatek to jak ich powszczymają. Pamiętajcie że z roku na rok będzie ich coraz więcej i jak wtedy nie będzie pieniędzy dla tych zasłużonych to z marszu odejdzie kilka tysięcy ''fachowców'' i co wtedy?

Wiktor
piątek, 4 września 2020, 01:40

Dodatek na pewno zachęci ludzi z +25 do pozostania w służbie, do pensji przeszło 2 koła rozwiązuje temat, niestety, resztę pominiętych zniechęci, poczują się zrobieni w konia, dlaczego?, bo reszcie się wmawia ze jest kryzys i kasy brak.

30++
czwartek, 3 września 2020, 19:51

Młodzież zamiast tu ujadac na starych policjantów do roboty. Chcecie tylko więcej i więcej. Stary policjant zastąpi wiedzą i doświadczeniem kilku młodych zakręconych którzy tylko płaczą jak im źle. Do cywila z wami.

Jaro
poniedziałek, 7 września 2020, 22:20

Mysle ze jestes w bledzie kolego..albo szukasz prowokacji. Tu nie chodzi o zaslugi za przpracowane lata a konkretny wklad i wysilek... Tu zas zas odczuwa sie duza niesprawiedliwosc.

Kaśka
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 16:00

Czy Wy wszyscy w służbach mundurowych powariowaliście. Popatrzcie na pensje pielęgniarek, administracji cywilnej i innych ciężko pracujących ludzi. Nie musicie kończyć dodatkowych studiów, szkoleń. Prosto z liceum kończycie kurs dla policjantów i żądacie najwyższych uposażeń. Co takiego jest w Waszej pracy, że macie prawo do wcześniejszej emerytury i wyższych pensji. Ja jestem pielęgniarką anestezjologiczną. Mam 25 lat pracy, ukończyłam studia, kusy specjalistyczne. Wydałam mnóstwo prywatnej kasy i nie otrzymałam nawet pełnej kwoty podwyżki, którą "Rząd mi przyznał". Muszę pracować do 60-tki a już fizycznie i psychicznie mam dość. I nikt nie mobilizuje mnie do pozostania w zawodzie potężnymi dodatkami. A Wam nadal mało.

sierżant
niedziela, 6 września 2020, 13:31

To prawda maja racje pielęgniarki one mają cieżko bo lekarzom nigdy nie było biedy to fakt także panowie nie narzekajcie w mundurówce na te czasy macie dobrze a góra ma jak w raju .

Adam
środa, 2 września 2020, 11:04

Stawka +/- 70 pln na godzinę dla tak doświadczonej pielęgniarki to norma w Warszawie. Nie ma co narzekać. Nie jestem policjantem.

Mylę się?
piątek, 4 września 2020, 02:15

Zacna i potrzebna praca, szanuję służbę zdrowia, ciężka praca, ale i nieźle płatna, możliwość płatnych dyżurów za naprawdę dobre, godne pieniądze a i ostatnio pensje Wam pięknie wzrosły, znam dwie pielęgniarki, zarabiają lepiej ode mnie.

Polak.
piątek, 18 grudnia 2020, 15:16

Nie wiem.czy jesteś policjantem, ale porozmawiaj ile ta twoja znajoma przepracował godzin w miesiącu aby dobrze zarobiła. 230, 250 a może 300 godz. Ja też kiedyś dobrze zarabiał ale nie sztuka jak nie ma Cię w domu i robisz po 240 godz. w miesiącu. Pozdr.

Karolina
piątek, 14 sierpnia 2020, 21:16

Nie zamiast emerytury tylko do wielkich pensji przeważnie komendantów i innych pierdzieli będziecie dawali im JesCze 2500 za nic !!!! A pracownik cywilny w policji nie zarabia nawet tyle ile dajecie im dodatku !!! To jest obłudne i niemoralne !!!!

wtorek, 25 sierpnia 2020, 23:35

Słuszna racja

Tweets InfoSecurity24