Do służby bez względu na wiek? Ważne zmiany w naborze do Straży Granicznej

7 lipca 2021, 10:02
Frontex, the European Border and Coast Guard Agency
Fot. Frontex, the European Border and Coast Guard Agency

Straż Graniczną może czekać już niedługo bardzo ważna zmiana. Jest szansa na to, że formacja otworzy szerzej swoje "drzwi" dla kandydatów. Chodzi dokładnie o modyfikacje, które planuje wprowadzić w limicie wieku dla chętnych do służby.

Zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej to inicjatywa zgłoszona przez komendanta głównego Straży Granicznej, gen. dyw. Tomasza Pragę. Na temat pomysłu wiadomo na razie niewiele, oprócz tego, że - jak dowiedział się InfoSecurity24.pl - "kwestia ta jest aktualnie na etapie przygotowania projektu zmiany ustawy o Straży Granicznej". Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego trafiły pytania prasowe w tej sprawie, nie zdradziło jednak, dlaczego formacja zamierza znieść ten limit i kiedy zmiany te mogłyby wejść w życie.

Trochę, aczkolwiek niewiele więcej niż MSWiA, informacji na temat będącego w opracowaniu dokumentu przekazała Komenda Główna Straży Granicznej. Jak podkreśliła ppor. SG Anna Michalska, p.o. rzecznika komendanta głównego, formacji zależy na zachęceniu do służby również tych kandydatów powyżej 35. roku życia. Co ważne jednak, przyjęcie ich nie jest wcale wykluczone obecnie, a ograniczenie wiekowe nie ma charakteru bezwzględnego. Ustawa przewiduje bowiem szczególnie uzasadnione wypadki, w których ze względu na posiadanie kwalifikacji lub umiejętności przydatnych do pełnienia służby w SG, kandydat niespełniający warunku wiekowego, może zostać przyjęty do służby w Straży Granicznej za zgodą komendanta głównego Straży Granicznej. Zgodnie z danymi przekazanymi przez komendę, "z praktyki ostatnich kilku lat wynika, że w każdym przypadku, gdy wystąpił o to komendant oddziału taka zgoda była zawsze wyrażana". Nie wiadomo więc nadal dlaczego, mimo tego, formacja zdecydowała się pójść o krok dalej i jeszcze szczerzej otworzyć swoje drzwi dla kandydatów.

Zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby to nie jedyna zmiana, która czeka formację w temacie naboru. Jak podkreślał szef formacji, gen. dyw. Tomasz Praga, w majowej rozmowie z InfoSecurity24.pl, okres przyjmowania nowego funkcjonariusza do służby jest w Straży Granicznej dość długi, gdyż dwuetapowy. Jak ocenił, to wręcz pięta Achillesowa służby i jest jej bolączką. Straż Graniczna ma jednak wprowadzać pewne reformy, które przyspieszyć mają proces przyjmowania młodych ludzi do służby. W planach jest zmiana zakresu przeprowadzanych przez formację testów przez dostosowanie ich do, jak to określił komendant, środowiska zewnętrznego. 

Kiedyś kandydaci musieli składać dokumenty w siedzibie oddziału. Tych mamy 9, a placówki są tak oddalone, że niejednokrotnie ci ludzie nie byli w stanie pojechać 100 czy 200 km. Dzisiaj dokumenty można złożyć już w każdej placówce. Już to skróci nam nieco cały czas procedury naboru. Dodatkowo dokumenty można w trakcie postępowania uzupełnić. Teraz egzaminy z WF-u nie odbywają się już tylko w naszych ośrodkach, ale mogą odbyć się także w oddziale. I to nie koniec, bo w oddziałach mogą być przeprowadzane całe II etapy postępowania kwalifikacyjnego – czyli nie tylko egzaminy sprawnościowe, ale również test z wiedzy ogólnej, z języka obcego oraz końcowa rozmowa z komisją – te wszystkie etapy już mogą odbyć się w komendach oddziałów. Kandydaci nie muszą już jechać do Kętrzyna czy Koszalina. Te zmiany obowiązują od drugiej połowy ubiegłego roku.

gen. dyw. SG Tomasz Praga, Komendant Główny Straży Granicznej, wypowiedź z maja 2021 rok

Problem stanowić mają również "gęste oczka sita selekcji". Sporo osób odpada bowiem na badaniach psychofizjologicznych, czyli na poligrafie. Gen. Praga nie zamierza jednak rezygnować z tego elementu, gdyż chce zachować "jakość przyjmowanych do służby". Ważne jest to m.in. w obliczu tego, że "funkcjonariusz, który po kursie trafia na granicę, dostaje w większości przypadków dostęp do wszystkich baz danych, więc dysponuje wiedzą, która jest bardzo wrażliwa". Komendant poinformował, że w reakcji formacja zwiększa liczbę poligraferów, jednak ich szkolenie trwa około półtora roku. 

Selekcja jest może wymagająca i czasochłonna, ale według gen. dyw. Tomasza Pragi Straż Graniczna nigdy nie miała problemu z liczbą kandydatów. Co więcej, zainteresowanie służbą wzrosło w trakcie pandemii. Przykładowo, zgodnie z danymi przekazanymi redakcji przez płk SG Roberta Kielara, Zastępcę Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, w przypadku tej jednostki, jest to od ośmiu do dziesięciu osób na jedno miejsceNie zmienia to faktu, że liczba wakatów w całej formacji cały czas oscyluje w okolicach 2 tys., a do służby planuje się przyjąć w bieżącym roku ponad 600 osób.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
funk
sobota, 17 lipca 2021, 14:09

A do tego na zielonej granicy więcej kontrolujących z oddziału w terenie, bo trzeba zrobić kontrolę czy dobrze pełnią służbę na pasku....

Rozgoryczony funkcjusz
poniedziałek, 12 lipca 2021, 00:15

Odbiegnę trochę od tematu. Ale jako funkcjonariusz SG pragnę wyrazić swoje nie zadowolenie z tego rocznego święta 30-lecia istnienia SG. Taka rocznica i nie było Ani nagród Ani medali Ani odznak dla zwykłych wyrobników z pierwszej linii. choćby symbolicznego 100 zł na przysłowiowe piwo lub czekoladę.?? .. Naprawdę aż taka bieda. Aa O jakichkolwiek odznaczeniach dla szaraczków to już nawet nie wspomnę.. To też aż takie kosztowne?? Co muszę zrobić żeby dostać medal w tej formacji? Doczekać 100-lecia? Komenda główna.. Słabo słabiutko... nie popisaliście się

piesek
poniedziałek, 12 lipca 2021, 15:39

Popieram. W policji ponad 30 lat i nawet brązowego medalu za długoletnią służbę. A wybrańcy już po 15 latach takowe dostają. Wyrobnik będzie zawsze wyrobnikiem i nikt tego nie docenia

Gucii
poniedziałek, 12 lipca 2021, 00:00

Tu jest błąd w systemie, już na etapie rekrutacji. System jest wadliwy. Chętni są, ale Za długo trwa cały proces przyjmowania, nie zmała rok czasu... To jest chore. Takie coś naprawdę może zniechęcić do wstąpienia w szereg SG. Zastanowiłbym się też nad sprawdzeniem wariografem.. SG to nie jest FBI, więc nie przesadzajmy z KONIECZNOSCIA istnienia tego elementu.

Paweł
piątek, 9 lipca 2021, 22:35

Uważam że bez modernizacji nic się nie zmieni, nie było i nie będzie dalej chętnych

dziadek
czwartek, 8 lipca 2021, 00:25

Odpowiadam. Nie ma chętnych

Stan
niedziela, 1 sierpnia 2021, 11:50

Chętnych jest opór szczególnie na Podlasiu, ale żeby się dostać do służby to trzeba mieć księdza w rodzinie albo wójka generała.

Tweets InfoSecurity24