Dłuższe szkolenie podstawowe w policji. Krok w stronę przedcovidowej normalności

30 czerwca 2021, 09:30
fot Świętokrzyska Policja
Fot. Świętokrzyska Policja

Policja zdecydowała się na wydłużenie skróconych z uwagi na sytuację pandemiczną kursów podstawowych. Jak wynika z decyzji szefa formacji, która w życie weszła 28 czerwca, nowo przyjęci do policji funkcjonariusze spędzą na szkoleniu podstawowym 96, a nie jak dotychczas 64, dni. Formacja nie zdecydowała się wprawdzie jeszcze na powrót do stanu sprzed epidemii, ale wydłużenie szkolenia można traktować jako jeden z etapów powrotu do "przedcovidowej" normalności.

Zgodnie z najnowszą decyzją komendanta głównego policji w sprawie programu szkolenia zawodowego podstawowego realizowanego w warunkach ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, policjanci, którzy rozpoczęli i nie ukończyli szkolenia przed dniem wejścia w życie zmienionych zasad, kontynuują je "według programu określonego w decyzji nr 277 Komendanta Głównego Policji z dnia 3 października 2020 r. w sprawie programu szkolenia zawodowego podstawowego realizowanego w warunkach ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii". Ich kurs podstawowy trwać więc będzie 64 dni. Jak czytamy, w przypadku "odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii przed zakończeniem szkolenia realizowanego na podstawie programu określonego niniejszą decyzją, szkolenie kontynuuje się na podstawie programu obowiązującego w dniu rozpoczęcia szkolenia".

Kurs podstawowy przed pandemią trwał w policji ok. 1100 godzin lekcyjnych, co odpowiadało ok. 140 dniom. Jak tłumaczyła KGP, z uwagi na sytuację pandemiczną, szkolenie podstawowe dla nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy trzeba było skrócić, i to jak się okazało, dość radykalnie. Liczba godzin spadła bowiem do 485, co przełożyło się na 64 szkoleniowe dni. Jak mówił jeszcze w lutym w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef formacji, w 2-miesięcznym kursie policja przede zrezygnowała przede wszystkim z elementów, "które mogą być realizowane w trakcie tzw. adaptacji zawodowej, którą (...) każdy funkcjonariusz odbywa w oddziałach prewencji". Gen. insp. Jarosław Szymczyk mówił też, że oczekuje "zwiększonego zaangażowania przełożonych w zakresie doskonalenia lokalnego i uzupełniania tych obszarów, które być może w trakcie kursu podstawowego nie zostały poruszone".

Tak jak powiedziałem, to jest potrzeba chwili, potrzeba sytuacji. Mam świadomość ułomności tego sytemu, ale innej możliwości nie ma. Jeżeli chcemy mieć policjantów na ulicach, jeżeli chcemy mieć zapewniony ciągle wysoki poziom bezpieczeństwa w Polsce, to w tej chwili nie da się tego zrobić inaczej.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, wywiad dla InfoSecurity24.pl, luty 2021

O szkoleniu podstawowym w policji w ostatnim czasie dyskutowano też podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wiceszef MSWiA pytany przez posłów o to, kiedy policja powróci do kursów w wersji "przedcovidowej" odpowiedział, że stanie się to natychmiast, jak tylko skończy się stan zagrożenia epidemicznego. "Po wakacjach, jeśli nie zajdą inne okoliczności, jesteśmy w stanie powrócić do starego sytemu szkoleń" – zapowiedział Wąsik. Jak się okazuje – choć przedpandemicznej długości szkolenia podstawowego jeszcze nie przywrócono – policja zdecydowała się na rozwiązanie pośrednie. Kurs wydłużono z 64 do 96 dni, a liczbę godzin szkoleniowych zwiększono z 485 do 742. Biorąc jednak pod uwagę deklaracje szefa MSWiA, który zapowiadał możliwość powrotu do kursów w "przedcovidowej" długości po wakacjach, można się spodziewać, że to nie jedyne zmiany jakie w najbliższym czasie zostaną wprowadzone. Co więcej, może się też okazać, że to dopiero początek głębszej reformy policyjnego szkolenia podstawowego. 

Będzie dłużej?

O tym, że kurs podstawowy dla policjantów – i to biorąc pod uwagę stan sprzed pandemii – powinien zostać wydłużony, w środowisku mówi się już od dawna. Sam szef formacji kilkukrotnie w rozmowie z InfoSecurity24.pl podkreślał, że 6-miesięcy (a tyle trwał kurs przed jego skróceniem) to jego zdaniem za mało czasu na przygotowanie policjanta do służby. Nie wiadomo, ile dziś trwałoby szkolenie podstawowe, gdyby nie pandemia, ale wiadomo, że zarówno KGP jak i MSWIA poważnie rozważają docelowe wydłużenie czasu jaki nowo przyjęci policjanci powinni spędzić na ich pierwszym szkoleniu. Jak mówił podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, oczywiste jest, że "im więcej szkoleń, tym lepsze wyszkolenie".

Z danych, na jakie powołuje się RMF24, wynika, że skrócony kurs ukończyło do tej pory w około 3 tys. policjantów. Jak zapowiadał jednak jeszcze w lutym szef formacji, w policja przygotowuje "program szkolenia uzupełniającego dla funkcjonariuszy, którzy w pewnym sensie stracili możliwość pełnego przeszkolenia podstawowego". Jak dodawał, gdyby tego nie zrobiono "byłoby to też niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczne szkolenie". "(…) myślę, że istnieje potrzeba powrotu do tych funkcjonariuszy po 2-miesięcznym szkoleniu, tak by móc uzupełnić pewien pominięty obszar wiedzy" – mówił szef policji.

Reklama
Reklama

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Były zwiazkowiec
wtorek, 20 lipca 2021, 13:34

Co to zmieni? Młodzi trochę popracują skończą 26 lat, dojdzie im podatek i zrozumieją że w tym cyrku nie warto tracić zdrowia. Całkiem ich rozumiem i nie dziwię się że się zwalniają. Szkoda że nie rozumieją tego przełożeni i związkowcy.

Olo
sobota, 3 lipca 2021, 00:27

Podstawowy może trwać i rok. Tylko co z tego, jak po powrocie do jednostki młody policjant (o ile się wcześniej nie zwolni) uczy się roboty od "starego" policjanta - st.posta. Bo kto mógł to uciekł z patrolówki. No ale dla góry sztuka jest sztuka. Nowy policjant z automatu zastępuje tego co po 15 latach służby ucieka na emeryturę i jest ok

sobota, 3 lipca 2021, 17:52

Ja to czytam to tylko ścieżka kariery was interesuje i nic poza tym a zapomniałem i rozkazy nie zgodne z prawem

Olo
niedziela, 4 lipca 2021, 00:20

Zapraszam do służby. Pokaż co cię interesuje i na co cię stać

...
sobota, 3 lipca 2021, 10:19

Dokładnie. Sztuka jest sztuka. Jak coś zawali to się go dla dobra służby zwolni. Byle kwartalnik wpłynął

Bilon
czwartek, 1 lipca 2021, 14:38

Kurs za krótki, mało praktyk na ulicy, po zakończeniu część trafia od razu za biurko. Słuszne były kursy po 10-11 miesięcy plus praktyka w oddziałach prewencji i w różnych pionach komend. Niestety, chętnych brak i biorą jak leci, kryteria poszły ostro w dół i oto mamy tego efekty. Inna sprawa że nie zawsze, ale często młodzież przychodzi z innym wyobrażeniem niż to potem zastaje, to naprawdę nowe, inne pokolenie, często roszczeniowe, od razu chcą dobrze zarabiać, awansować, a tu niestety trzeba poczekać i mozolnie codziennie ciężko pracować na każdą belkę, krokiewkę, gwiazdkę lub grupę, za mało pokory za dużo wygodnictwa i buty. Na szczęście przychodzą też naprawdę wartościowe jednostki, jednak jest ich zbyt mało, więc selekcja, selekcja i jeszcze raz selekcja, im więcej trudu w treningu tym mniej tragedii w terenie.

Jacek
piątek, 16 lipca 2021, 18:31

Wiadomo kiedyś człowiek za darmo robił i się cieszył że robota była, a teraz młodzi to chco piniondze za prace, wcale ich nie potrzebują żeby kupić coraz droższe mieszkania czy założyć wymarzoną rodzinę, powinni za darmo dla idei służyć i najlepiej własny sprzęt kupować!

Junior
czwartek, 1 lipca 2021, 18:08

Masz rację, ale i młody nie przyjdzie jak znajdzie lepsze warunki płacowe gdzie indziej, nie oszukujmy się, to wymagająca praca, nerwowa, odpowiedzialna, nikt nie będzie się szarpał za grosze, sory, ale trzeba patrzeć realnie, dziś wszystko rozbija się o lepsze gorsze płace, tak dokonujesz wyboru, czasy się zmieniły

Stary
piątek, 2 lipca 2021, 02:01

Po pierwsze ścieżka kariery ,po drugie waloryzacja płac a po trzecie nie ilość a jakość. Pokłosie dzisiejszych rekrutacji obejrzymy w przeciągu kilku lat a nawet teraz możemy zobaczyć marną jakość kandydatów oraz są to osoby z reguły ,którym w cywilu nie wyszło.

Bea
środa, 30 czerwca 2021, 22:12

Szacun aż 3 miesiące a kiedyś 9 i bywało 12 miesięcy. Przychodzi taki młody, roszczeniowy i ja mam go uczyć. Z jakiej racji?

Adr
środa, 30 czerwca 2021, 11:53

Normalność dobre.... Redakcja pewnie nie zdaje sobie sprawę z jednego..... Kursanci wracają z ponad 100 nadgodzin do odebrania..... De facto jeszcze przez miesiąc po kursie może takiego fsza nie być,, do roboty" :)

Xyz
środa, 30 czerwca 2021, 13:26

Hmmm skąd te 100h nadgodzin ?

Szczytno
środa, 30 czerwca 2021, 17:04

Ano stąd, że kurs jest skoszarowany i zajęcia trwają od poniedziałku do soboty, co oznacza, że każda sobota to nadgodziny. Kurs skrócony to dwa zjazdy, gdzie nie masz prawa wyjść z jednostki a tym samym rodzinę widzisz dopiero po półtora miesiąca nauki.

Marek
sobota, 3 lipca 2021, 15:11

Straszne! Rodziny poltora miesiąca nie widział...ja rok w wojsku jak bylem domu nie widziałem...

piątek, 2 lipca 2021, 22:10

Jak w tym wydłużonym kursie (96 dni) wygląda sprawa z powrotem do domu? Podczas szkolenia skróconego była tygodniowa przepustka, a teraz? Mamy wracać do normalności, kurs jest wydłużony a co z wracaniem do domu?

Sir
środa, 30 czerwca 2021, 22:14

Straszne dla dzisiejszej młodzieży. Kiedyś kursy trwały ok. roku czasu i było się oddalonym od domu o niekiedy 30-500km.

Domysł
środa, 30 czerwca 2021, 16:25

Zapewne z obowiązkowej "po kursowej" adaptacji w Oddziałach Prewencji...

Tweets InfoSecurity24