"Dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania". Mundurowi o projekcie zmian art. 15a

28 stycznia 2021, 08:58
policja, straż graniczna, fot. lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że wszystko, jeśli chodzi o załatwienie kwestii zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, jest na dobrej drodze. Przygotowany przez MSWiA projekt trafił do wewnętrznych konsultacji i choć mundurowi zgłosili do niego szereg poważnych uwag, to – jak podkreślali  samo pojawienie się tych założeń to krok w dobrą stronę. Jednak projekt, o czym informował niedawno InfoSecurity24.pl, po ponad miesiącu od złożenia go przez MSWiA w KPRM nie trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych postanowili zwrócić się w tej sprawie do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera. Jak piszą w piśmie skierowanym do ministra, "funkcjonariusze, których Federacja reprezentuje są coraz bardziej zniecierpliwieni", a "dalsza zwłoka (…) nie znajduje żadnego uzasadniania".

Przypomnijmy, zgodnie z informacjami do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, resort spraw wewnętrznych i administracji przesłał projekt zmian do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 11 grudnia ubiegłego roku. Uwagi do projektu zgłosiło jednak Centrum Analiz Strategicznych, a te przekazane zostały do MSWiA. Resort odniósł się do nich 12 stycznia. Teraz dokument czekać ma na pozytywną rekomendację Centrum Analiz Strategicznych i rozpatrzenie przez Zespół Programowania Prac Rządu. Dopiero po dopełnieniu tych formalności – jak wynika z informacji przekazanych redakcji przez Centrum Informacyjne Rządu – "projekt zostanie włączony do wykazu prac Rady Ministrów". Gdzie zatem leży problem? Chodzi o czas. Jak podkreślają związkowcy, "zgodnie z Porozumieniem z 8 listopada 2018 roku zawartym pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a związkami zawodowymi służb mundurowych, kwestia art. 15a zgodnie z § 4 powinna być rozwiązana do końca 2019 roku". Tak więc – trzymając się terminów zapisanych w 2018 roku – opóźnienie sięga dziś już ponad 13 miesięcy, a to z kolei rodzi spore napięcia i, jak podkreślają w piśmie do ministra Schreibera mundurowi, zniecierpliwienie wśród funkcjonariuszy. Liczą oni, jak piszę FZZSM, że w najbliższym czasie dojdzie do zrealizowania tego punktu Porozumienia z 2018 roku. "Dalsza zwłoka w naszej ocenie nie znajduje żadnego uzasadniania" – dodają.

Mimo deklaracji złożonej przez kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji złożonej stronie społecznej projekt ten miał znaleźć się w wykazie prac Rządu już prawie miesiąc temu, co jednak z nieznanych nam powodów się nie stało.

Fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z 25 stycznia do przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasza Schreibera

Gorzki sukces? 

Pojawienie się projektu zmian w art. 15a, było – jak podkreślała spora część środowiska – krokiem w dobrą stronę. Projekt nie jest wprawdzie idealny i w wielu aspektach – co widać po uwagach wniesionych przez związkowców nie stanowi odpowiedzi na społeczne oczekiwania jednak, jak mówiono, jest to baza do dalszych prac. Mundurowi liczyli, że skoro na przygotowanie projektu czekali niemal rok więcej niż pierwotnie zakładano, teraz gdy ten już się pojawił prace pójdą szybko. Tak się jednak nie stało, a przynajmniej nie do tej pory. Mundurowi w piśmie do ministra Schreibera zwracają się więc z "wnioskiem o wskazanie terminu włączenia do wykazu prac Rady Ministrów projektu zmiany art. 15a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy" i jak piszą, oczekują "konkretnej odpowiedzi".

Wpisanie projektu do wykazu prac Rady Ministrów i przyjęcie go przez rząd to jednak dopiero początek. Uwag, które do dokumentu zgłosili związkowcy jest bowiem dość sporo i raczej mało prawdopodobne by byli oni skłonni z nich zrezygnować. Nie do końca wiadomo też, jaki kształt ma dziś przygotowany przez MSWiA dokument i czy zostały w nim uwzględnione jakieś propozycje wnoszone jeszcze na etapie wewnątrzresortowych konsultacji z mundurowymi. Warto też przypomnieć, że te oficjalne konsultacje społeczne – z uwagi na fakt, że projekt będzie procedowany jako rządowy – dopiero przed nami.

Otwarte pozostaje oczywiście również pytanie na jakie ustępstwa gotowe będzie MSWiA. Ewentualne negocjacyjne usztywnienie z obu stron może doprowadzić do niebezpiecznego impasu i to w kwestii, która dla sporej grupy funkcjonariuszy jest jedną z istotniejszych w ostatnich latach. Zupełnie nieskuteczne byłoby też szybkie przyjęcie ustawy wbrew protestom środowiska i uwagom przez nie wnoszonym. To jednak rozwiązanie raczej mało prawdopodobne. Jedyne co pozostaje zatem obu stronom, to dogadać się i ustalić kompromisowy kształt zmian. Do rozmów zapewne dojdzie jeszcze nie raz, jednak najpierw projekt musi oficjalnie wejść na rządową, legislacyjną ścieżkę.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 224
Valdi
sobota, 30 stycznia 2021, 19:15

Mam dość tych przepychanek, mam 21 lat służby, 10 lat z cywila, chętnie wezmę II emeryturę i odbiorę każdy rok z cywila, niech już nikt nie robi mi łaski

Wiesław
sobota, 30 stycznia 2021, 17:47

15a istnieje 20 kilka lat, teraz wymyślono ze modyfikacja obejmie 99-03, modyfikacja z kryterium 25 lat i paru lat z cywila, ani to art15, ani 15a, nie łatwiej zrobić jedne zasady dla przed 99 i po 99-12 i zamknąć temat art.15a, no naprawdę nie można zachować się jak należy i wreszcie uporządkować ten błąd z reformy AWS i Buzka, chyba czas najwyższy odciąć się od tej nieudolnej reformy z 1999.

Etap
niedziela, 31 stycznia 2021, 13:14

Szybciej zrobią kolejny art. 15 aa, art. 15 abc lub art. 15 aaaa. Nikomu nie zależy, żeby było lepiej. Chodzi, żeby zatrzymać doświadczonych policjantów, bo tych coraz mniej. Gdyby zlikwidowali 15a, 3/4 uprawnionych złożyłoby raporty.

Etap
niedziela, 31 stycznia 2021, 13:06

Szybciej zrobią kolejny art. 15 aa lub art. 15ab, 15abc, 15aaaa ;) Nikomu z góry nie zależy, żeby było lepiej. Chodzi, żeby zatrzymać doświadczonych policjantów, bo tych coraz mniej.

Sami swoi
sobota, 30 stycznia 2021, 17:43

Zasadnicza Służba Wojskowa przed 1999 powinna zostać uczciwie roczliczona i potraktowana, Związki udają ze tematu nie ma, a problem jest, trwa 20 lat, podzielił nas na dwie tożsame służby wojskowe, nie pojmuje ze ktoś służył lepiej a mtoś gorzejz bo tak traktuje nas ten przepis, jedni mają 15 inni 15a, brawo defydenci, wymyśleć coś takiego?, niemożliwe a jednak.

Wkurzony!!
sobota, 30 stycznia 2021, 17:30

Nie dzielcie środowiska policyjnego sprawa jest bardzo prosta znika art15a i koniec problemu przecież ci po 2003 roku nie chcą przywileju to ich wypracowane składki!!! I im się należą!!!

Normalny
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:09

Nic nie znika, mi obiecali 2 emeryturę, z etatu komendanta odchodził nie będę. Niech więc za lata cywilne płacą dodatkowo.

Olo
sobota, 30 stycznia 2021, 21:43

Skoro im się należą to je dostaną - zgodnie z przepisem po 65 roku życia tak jak cywile z którymi je wypracowali - gwarantuje im to ustawa na jakiej się przyjęli do pracy,

Artur
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:36

O proszę, kolejny "super kolega" z rocznika 99-03 który chce dzielić środowisko na lepsze i gorsze, naprawdę uważasz ze twoje lata pracy z cywila są więcej warte np. od kolegi który też podlega jak ty pod 15a i przyjął np. miesiąc czy rok, dwa po tobie, pomyśl trochę

Olo
poniedziałek, 1 lutego 2021, 00:33

Nikt nie ocenia niczyich lat pracy. My walczymy o zwrot art. 15 w ramach praw nabytych a 04-12 według tego co im się wydaje słuszne - ale tylko im. Wasze argumenty nijak się mają do rzeczywistości - utrata składek z cywila, brak drugiej emki itp. - nawet na tym forum was wypunktowano. Przez pryzmat waszych argumentów społeczeństwo wyrabia sobie pogląd na problem i jest on odbierany źle zwłaszcza że zwyczajnie próbujecie wymusić zmiany. Wasza argumentacja rzuca złe światło na nasz problem więc niech każdy o to samo walczy osobno ale wg. swoich argumentów.

Co za gość ...
niedziela, 31 stycznia 2021, 17:25

Tak, Olo, tak samo jak rocznik 99-03, a że podlega pod 15a czy to się komuś podoba czy nie, to też ich zwrot nastąpi po 65 roku życia albo jak "dobrodzieje" pozwolą jak każdy z was odbębni 25 lat w służbie i temat załatwiony, pasuje?

Harry
sobota, 30 stycznia 2021, 16:43

Tytus, masz rację, pytanie jak zachęcić mocodawców do efektywniejszego działania?, jak sprawić żeby wreszcie ktoś mądry i uczciwy oddał nam nasze lata pracy bez tej całej gadaniny i szarpaniny, robią nam wielką łaskę a przecież każdy tyrał ciężko żeby uzbierać te lata, co, za darmo nam coś dają?!!!

Tweets InfoSecurity24