Czy Policja ma problem ze stosowaniem środków przymusu bezpośredniego?

18 lutego 2020, 12:50

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka oraz Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiadają na pytanie, czy polscy funkcjonariusze mają problem ze stosowaniem środków przymusu bezpośredniego. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Growler
środa, 19 lutego 2020, 19:10

W kilku komentarzach była mowa o kamerach na mundurach. W kilku miastach Polski policjanci posiadają te kamery i powiem tyle "mistrzowie nagrań", "Gandalfowie prawa" i innej wszelkiej maści klientela policjantów ma zwyczajnie ciężko....zawsze nagra się brzydkie słowo (mandat), zawsze nagra się głośne zachowanie po 22:00 (mandat), zawsze nagra się prowokowanie policjantów, groźby wobec nich (konsekwencją większa niż mandat) no i cała sytuacja w której policjanci musieli użyć ŚPB też się nagra.

Lunar
środa, 19 lutego 2020, 12:13

Tak Policja ma z tym problem. Ten kraj to poństwo policyjne. Nowy rząd nadaje im nowe uprawnienia a gdy tylko się wychylisz z tłumu zrobią z ciebie pedofila lub narkomana. Takich przywilejów jak nasze służby mają to ze świecą szukać w Europie. Jest ucisk a nie wolność.

Tomek
sobota, 22 lutego 2020, 10:05

Przywilejów... dobre. To "wyskocz" do Policjanta w Czechach, Francji. Nawet Niemcy przestali się już patyczkowac. U nas dzięki upolitycznionemu RPO mamy Ciechocinek dla przestępców. Zmierzamy do modelu skandynawskiego, gdzie latami przestepcy mogli wszystko- jakie są efekty? widać...

Leprikon
środa, 19 lutego 2020, 21:53

W takim razie zapraszam do bliższej znajomości z Policją Niemiecką lub Francuską i wtedy porozmawiamy.

sluzbowy podroznik
środa, 19 lutego 2020, 23:18

Jezdzilem samochodami sluzbowo po wielu krajach Europy i wielokrotnie zatrzymywala mnie Policja do kontroli i jakos nie mialem z nimi problemow. We Francji bylem 6 lat a do Niemiec jezdzilismy wielokrotnie w ciagu roku.O innych krajach nie wspomne. Ja nie moge zlego slowa powiedziec na Policje w tych krajach. Raz za niezapiety pas we Francji gliniarz powiedzial ze nastepnym razem dostane mandat 30 euro.

środa, 19 lutego 2020, 14:43

Poogladaj co sie dzieje we francji albo hiszpanii zanim zaczniesz wypisywać glupoty

Seba
środa, 19 lutego 2020, 00:46

Podobały mi się wypowiedzi insp. Ciarki. Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich żyje w jakiejś bańce ochronnej. Kompletnie oderwany od rzeczywistości, brak wiedzy oraz zwyczajnego doświadczenia życiowego. Zastanawiam się czy przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich działa na rzecz wszystkich obywateli czy może tylko tych, którzy mają problemy z prawem. Z całą pewnością Policjanci nie są przez RPO postrzegani jako obywatele posiadający prawa podlegające ochronie jak można wywnioskować z wypowiedzi sami zdecydowali się na pełnienie służby wiec muszą się godzić na fizyczne ataki na niego zwłaszcza, że zawsze jest w lepszej pozycji niż przestępca. To jakieś kuriozum. RPO dąży do wyrównania szans w sytuacji ataku na policjanta bo jeśli chodzi o przeciętnego obywatela to już nie. Może przed interwencją powinien przybywać przedstawiciel RPO i pytać przestępcę co chce dzisiaj zrobić policjantowi to mu użyczy odpowiednich środków aby wyrównać szanse. PS. bardzo rzadko udzielam się na forach, ale wypowiedz przedstawiciela RPO mnie niezwykle oburzyła. Pozdrawiam

Wyer
niedziela, 23 lutego 2020, 18:48

Obecny rzecznik realizuje partyjna idee ukazywania łamania praw człowieka w Polsce. To wszystko na użytek interesów politycznych. Ocena działań policji jest tylko narzędziem do wytwarzania niepokojących raportów a asumpt stanowi potrzeba polityczna. Kolejny przykład zasady że cel uświęca środki.

Fsz
wtorek, 18 lutego 2020, 21:11

Ciekawe wypowiedzi słysze. Kajdanki mają na celu ograniczyć wolność? Taka jest właśnie znajomośc tematu ludzi stojących na straży praw obywatelskich. Ok, traktuje to jako niefortunne dobranie słów, ale wypowiedz Pana Mecenasa dają poczucie niskiego poziomu profesjonalizmu.

Wuyer
niedziela, 23 lutego 2020, 18:51

Walka partyjna i polityczna. Realizacja tezy o politycznej policji która jest okrutna i nadużywa środków przymusu. Cel to oczywiście wskazanie na zagrożenie praworządności. Narzędzia czyli dobre imię służb nie maja znaczenia bo cel uświęca środki.

Fsz
wtorek, 18 lutego 2020, 20:59

Możliwość wniesienia zażalenia na użycie środka przymusu bezpośredniego??? Padłem! Pan mecenas chyba żyje w innym wymiarze... Jakby była taka możliwość to zaraz 90% cwaniaczków osiedlowych co zostali zatrzymani i doprowadzeni do jednostki policji, gdzie ciągle mają założone kajdanki składała by takie zażalenie, że za ciasno, ze po co bo oni spokojni. Jaki byłby tego efekt??? Prokuratura nie wiedziałaby w co ręce włożyć za pewne, a gdyby padały wyroki, że zażalenie jest zasadne, bo osiedlowy cwaniak obtarł sobie reke, a w trakcie czynności w jednostce miał kajdanki chociaż był spokojny to policjanci zastanawialiby się nie tylko czy użyć broni, ale też czy wgl założyć kajdanki, bo zaraz mogą mieć obcięte dodatki, 13 pensje, a jeszcze jakby mieli stracić robote? To juz chyba woleli by ją rzucić... Jak my chcemy wychować społeczeństwo kastrując policje, organ który w sposob bezpośredni trzyma lejce ludziom, zeby zachowywali się nie tylko zgodnie z prawem, ale tez zgodnie z normami społecznymi. Powinno sie wpajac ludziom, że POLICJA BÓL jeśli się coś złego uczyni, nie mówie tu żeby jak w czasach PRL pałką mieli bić i tym karać, tylko w czasie używania ŚPB zeby człowiek liczył sie z tym ze nie bedzie to delikatne, to juz daje do myslenia człowiekowi czy warto sie pchać w kajdanki. eh...

realista
środa, 19 lutego 2020, 23:33

Dlatego ja zawsze stoje potulny jak pies i czekam co policjant mi kaze bo policjant zawsze ma racje nawet jak jej nie ma. Oczywiscie nie wszyscy sa tacy ale wielu z nich wladza uderza do glowy. Tak samo zreszta dzieje sie w wielu firmach bo wladza deprawuje. I nie probuj mi udowadniac ze w Policji sluza sami krysztalowi.

Robert
środa, 19 lutego 2020, 05:33

Mieszkam w USA, tutejsza policja jak wiadomo ma chyba najwiecej mozliwosci i praw uzycia wszelkich srodkow, zwlaszcza tych ostatecznych. Z drugiej strony nie ma prawa wylegitymowac, zatrzymac, zrewidowac, przeszukac samochod. Nieuzasadnione zalozenie kajdanek czy zatrzymanie i wycieczka na komisariat czyli aresztowanie to juz powazne sprawy i nieuzasadnione kosztuja miasto dziesiatki czy male setki tysiecy zasądzonego odszkodowania. Musimy nauczyc sie tego od Amerykanow: policja ma wielka pałę na łamiących prawo ale obywatele tez cos maja w zanadrzu, nie mowiac o slynnej 2giej poprawce do konstytucji

środa, 19 lutego 2020, 01:19

Pięknie napisane :)

Tweets InfoSecurity24